Skocz do zawartości

Czy montaż głośników 13" ma sens? BMW E46 coupe


Garcia Ramirez

Rekomendowane odpowiedzi

Temat napewno już przerabiany. chce wymienić sobie fabryczne głosniczki+ wzmacniaczyk, nie chce przy tym wymieniać pół samochodu. ale..... fachowcy w firmach kombinują mi zestawy za 10 tys, bo inaczej będzie hała. czy można dobrać uczciwie grające 13' dwudrożne do przednich drzwi - nie bardzo widzi mi się przeróbka w drzwiach. Czy rzeczywiście na 13 to nie ma sensu ( jak twierdzą fachowcy) Dodam, że nie chodzi o sprzęt który wywala szyby. pytanie 2: czy jak dodam subwoffer do bagażnika to powinienem zrezygnować z głośników w tylnej półce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak robisz audio do siebie do wywal z tylnej polki.

no chyba ze wozisz z tylu paszerow i chcesz zeby im gralo.

zostawiajac z tylu glosniki a montujac w miare profesjonalny zestaw audio psujesz scene muzyczna.

 

oczywiscie mozesz wpakowac i tu i tam, nawet poczytaj na forum ze to jest dosyc czesto spotykane. ale jak ma grac profesjonalnie to proponuje

tweetery + srednie + sub i na calosc jaki wzmiacniacz.

 

co do glosnikow to minimum hertz. ale tez moze byc ciezko.

do bmw najlepsze sa glosniki DLS, 13. graja bardzo dobrze. czysty dzwiek. a do tego raptem 45 mm grubosci. do tego gwizdki takze DLSa 20 lub 25 mm na jedwabiu.

jesli chodzi o bas. to kompaktowa skrzynke jesli bas gleboki to 30 cm. jesli krotki ale kopiacy to 25 cm.

 

do calosci wzmiacniacz. albo 4 kanaly minimum 4x75W

wtedy 2 kanaly ida na przod. a 2 mostkujesz na woofer.

ew. 5 kanalowy xetec lub jakis 6 kanalowy (2 kanaly gwizdki,2 kanaly srednie i mostkujesz na woofer)

 

w takiej instalacji. zamkniesz sie pomiedzy: 2500 a 4000 w zaleznosci jaki wzmiacniacz i subwoofer.

a jesli bedziesz sie cholernie upieral. to tylne glosniczki podepnie sie bezposrednio do radia. zeby nie obciazac wzmacniacza.

 

a jesli masz wiecej pytan do dawaj na priv. jutro jestem caly dzien w wawie podjedziesz i zobaczysz jak co moze grac :))

 

pozdro!

 

a jesli ktos zamierza sie ze mna klocic nad wyzszascia jajek w tylnej polce i podobnych, niech sobie kupi dowolny magazyn o samochodowym audio i dopiero pozniej zacznie mnie wyzywac :)

_______________________________________

http://img246.imageshack.us/img246/8982/podpisbkpyo6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Garcia!

Mam używane DLS ProSlim Line (ze zmniejszoną głębokością głośnika). Średniotonowy 13-tka do tego tweeter i zwrotnica. Oczywiście komplet, wraz z wszelkimi uchwytami montażowymi tak jak były w komplecie. Grały bardzo ładnie przy radiu Blaupunkt 4x45W. Jeśli byłbyś zainteresowany to możemy się dogadać, skoro oboje jesteśmy z Wawy :) Obejrzysz je spokojnie przed nabyciem

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak tu kolega wyżej napisał, spokojnie wsadź sobie 13" tylko nie żałuj na nie grosza, ja polecam niemiecki zestawik DEGO HIGH END lub głośniczki Morel'a (bardzo ładnie grają). Oczywiście zestawy ze zwrotnicą i oddzielnymi tweeterami. Podepnij to pod wzmacniacz min 100WAT RMS na kanał i będzie OK, w prawdzie będzie troszkę brakowło średnich tonów i kick bassu, ale do przeżycia, nadrobisz subwooferem :wink: . Co do tylnych głośników zostaw sobie takie jakie masz i podepnij bezpośrednio pod radio, jak kogoś będziesz woził z tyłu to mu troszkę podgłośnisz faderem, a jak będziesz latał sam to wyciszaj. Do zestawu potrzebujesz jeszcze min 30 cm subwoofera (polecam JL Audio) i najlepiej drugi wzmacniacz tylko do subwoofera lub jeden pożądny 5 lub 6 kanałowy (np. Ground Zero, Xetec). Aby podnieść efektywność basu powinno się zastosować kondensator 1Faradowy dla bajeru i wygody z elektroniką :D .
Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! serdeczne dzięki. Przynajmniej mam jasność co i jak. czyli:

wywalam fabryczne 13 i montuje dls lub inne ( ale dobre) tylnią półe podpinam pod radio tylko. subwoofer min30cm. to wszystko do wzmacniacza min 4x75( czy lepiej 4x100) wszystko kumam, póki co. Ale jak to laik musze jeszcze zapytać. Słucham muzy klubowej,dobrego bitu, elektroniki, transu. wiem, że to ważne przy dobiorze wzmacniacza i subwofera? Czy więc subwofer mam kupiś ze skrzynką, z tubą czy ... no i jakiej firmy?

kolejne pytanie, czy doradzicie jakiś konkretny wzmacniacz ( firma, model) No i ostatnie pytanie o fabryczne radio. Czy je zostawić ( na moim poście w stylingu dałem zdjęcie wnętza auto, jest to wbudowne w konsole radio z cd. Ale jest spokój, że nigd go nie machnie. Z drugiej strony jednak zależy mi na dobrym brzmieniu. Co radzicie ? Benique, chętnie się z Tobą spiknę by popatrzyć i posłuchać, dziś nie dałem rady - kiedy będziesz w wawie?

Nurek - jeśli te głośniki są idealne to również chetnie rzuce okiem. Jeszcze raz dzięki za bardzo cenne dla mnie info. Goście z warsztatów kompletnie zamieszali mi w głowie, nie wiedziałem co i jak, ale wiedziałem że będzie drogo. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do subwoofera to najlepiej kup JL Audio w skrzyni z bass reflex, będzie głośniejszy, model 10W1v2-4

http://mobile.jlaudio.com/images/8556.jpg

głośniczki na przód Morel Pulse 5 1/4"

http://img59.imageshack.us/img59/239/morel7ux.jpg

i wzmacniaczyk Xetec Gravity G5 900MKII

http://www.xetec.de/_upload/pic_93_product_endstufe_5g900mkii.jpg

Myślę że będzie to bardzo profesjonalnie grało, tak jak lubisz.

Co do radia możesz pozostawić standardowe, chociaż nie będziesz miał przez to regulacji tego sprzętu z radia. Ja jednak pomyślał bym nad zmianą radia na jakieś któro ma 3 wyjścia na wzmacniacz najlepiej 4V i chociaż małą wbudowaną zwrotnicę częstotliwości.

Osobiście polecam Blaupunkta Bremen MP74

http://www.blaupunkt.de/images_produkt/7644820310_15989.JPG

Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zapomnij o tubie. Co do skrzyni to zależy jakiego rodzaju bass preferujesz- głęboki i soczysty czy raczej taki szybki jak kopniak :lol:

Widzę że Grzesiek zna się na rzeczy więc na pewno dobrze Ci doradzi.

Zdjęcia sprzętu postaram się wkrótce tu wrzucić albo podaj adres mejlowy to prześlę Ci na priv. Zastrzegam od razu że głośniki grały przez ok. 5 lat w innym aucie, a od roku leżą sobie spokojnie w oryginalnych pudełkach.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś że lubisz muzykę bitową, clubową ,techno, trans, dlatego zaproponowałem skrzynię z bassreflex-em. Potrzebujesz twardego i mocnego basu. Jeżeli natomiast słuchał byś klasyki, jazz-u itp wtedy zaproponował bym skrzynę typu compact (zamkniętą). Bass jest wtedy miękki ale i trochę cichszy. Co do cen to mogę Ci podać w przybliżeniu gdyż nie prowadzę sklepu , jedynie się tym mocno interesuję. Skrzynka z tym głośnikiem to wydatek ok 1 tyś zł. Kolejny 1tyś za system Morela. Za wzmacniacz trzeba zapłacić ok 2 tyś, ale warto gdyż ma on wzmocnienie subwoofera w D-Class (digital). Proponuję jeszcze zrobić wytłumienie drzwi ok 300zł/para. Także koszt nie powinien przekroczyć 5 tyś zł. Jeżeli nie znalazł byś tego w Warszawie, to zapraszam do Lublina do zaprzyjaźnionego sklepu DobryTon. Jeśli powołasz się na mnie, dostaniesz rabacik :D

 

PS. Niczego nie sugerując, odradzał bym kupno używanych głośników szczególnie z dużym przebiegiem, potrafią się różne cuda potem dziać po podłaczenu większej mocy, mogą cherczeć lub membrany popękają, chyba że naprawdę koazyjnie byś je kupił, to tak. Jednak co nowe, to nowe. Ale wybór należy do Ciebie :wink:

Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cool - bo nie chciałbym piataka przekroczyć. Wiem, że się Nurek nie obrazi, ale już wcześniej sugerowano mi, żebym unikał raczej sprzętu uzywanego, zwłaszcza głośników, także raczej zanabęde nowe, coby mi pograły. powoli się zabierał będe za poszukiwania, a na pewno pojawią się pytanka, to się odezwe po kolejne fachowe rady. Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytlumienie to podstawa :) jak ktos mowi o glosnikach DLS lub VIFAch to jest oczywiste ze drzwi ma wytlumione :)

 

u mnie sa podwojne maty, od strony blachy a pozniej calosc zamknieta :))

 

glosnik musi miec pudlo do grania, dlatego co by nie mowic dobrze graja glosniki w tylen polce w roznych hatchbackach a najlepiej w seincento :))

 

caly bagaznik robi za pudlo :)

_______________________________________

http://img246.imageshack.us/img246/8982/podpisbkpyo6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeden i drugi ma po czesci racje :)

 

koniecznie trzeba sie zajac przednimi drzwiami to podstawa. glosnik ma miec klimat do grania. glosniku z tylu i tak wywalamy wiec luz. no ale skoro jest basik. to jest i skrzynka.

a skoro skrzynka. to zeby nie robic wiochy na swiatlach trzeba cos zrobic z bagaznikiem. a totalnym minimum jest wytlumienie rejestracji. no chyba ze lubicie bzeczec po miescie...

_______________________________________

http://img246.imageshack.us/img246/8982/podpisbkpyo6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z doświadczenia ,a jestem w tym 14 lat samo wygłuszenie drzwi ma sens jeśli zakładamy tylko przednie głośniki. Natomiast, jeśli dochodzi do tego subwoofer to już nie.

Wystarczy, że puścisz płytkę z odpowiednio niskimi częstotliwościami a odrazu usłyszysz wszystko, co wibruje i brzęczy w samochodzie.

Ja jeszcze obwiązuje wszystkie przewody w drzwiach watoliną techniczną żeby nie obijały się o boczki drzwi.

pozdrawiam

E36 325i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z doświadczenia ,a jestem w tym 14 lat samo wygłuszenie drzwi ma sens jeśli zakładamy tylko przednie głośniki. Natomiast, jeśli dochodzi do tego subwoofer to już nie.

Wystarczy, że puścisz płytkę z odpowiednio niskimi częstotliwościami a odrazu usłyszysz wszystko, co wibruje i brzęczy w samochodzie.

Ja jeszcze obwiązuje wszystkie przewody w drzwiach watoliną techniczną żeby nie obijały się o boczki drzwi.

pozdrawiam

 

no to wlasnie o tym napisalem , no chyba ze w E36 tak wszystko lata :duh:

_______________________________________

http://img246.imageshack.us/img246/8982/podpisbkpyo6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

nie chcę zakładać nowego tematu to może uda mi się odświeżyć ten.

 

co byście polecili do compcata e46 z 10 głośnikowym zestawem seryjnym ? wygląda to tak, że jest zestaw 3 drożny na przodzie, 2 głośniki z tyłu w boczkach i 2 przy zagłówkach.

 

Nie wiem czy zmieniać tylko przód czy całość jaki wzmak itp. co ew. do tego, sub,skrzynka. ?

 

nie chciałbym wydawać na to majątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś że lubisz muzykę bitową, clubową ,techno, trans, dlatego zaproponowałem skrzynię z bassreflex-em. Potrzebujesz twardego i mocnego basu. Jeżeli natomiast słuchał byś klasyki, jazz-u itp wtedy zaproponował bym skrzynę typu compact (zamkniętą). Bass jest wtedy miękki ale i trochę cichszy. :

 

 

wprowadzasz ludzi w błąd bo jest dokładnie odwrotnie nie wspominając o tym że "głosno" i "cicho" nie ma nic wspólnego z rodzajem obudowy .

 

I po co proponujesz 5cio kanałowy wzm do zestawu 2+1 ?

marnujesz życie jeżeli nie jesteś dobry w tym co robisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.