Skocz do zawartości

Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie


aron20000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym podłączyć komputer pokładowy w swoim BMW E36 320 91r. taki jak na zdjęciach, na drugim foto pokazana jest gniazdo w komputerze z ponumerowanymi pinami. Nie mam czujników temperatury otoczenia, więc chciałbym podłączyć jedynie zasilanie i w taki sposób, żeby możliwe było ustawienie, i wyświetlanie godziny i daty. Mógłby ktoś mi pomóc ze schematem, co do którego pinu podłączyć, żeby możliwe było wyświetlanie daty i godziny. Dodam jeszcze, że w swoim samochodzie nie posiadam kostki, więc trzeba by było wyprowadzić na nowo przewody, ale z tym to najmniejszy problem.

http://obrazki.elektroda.net/1_1263732929_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.net/19_1263732929_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary szczerze to nie opłaca ci się takiego zakładać. Radzę ci jak coś to 18 przyciskowy czyli full.Bo to będzie tak: Założysz ten i zachcesz 11 przycikowy albo 18 to bo ten cie nie zadowoli.Dobra rada.A co do założenia .Znajdziesz tutaj wszystkko tylko poszukaj.Sprawdź wszystkie np moje posty i znajdziesz bo sam to przerabiałem :cool2:
http://imageshack.us/a/img850/9757/z1i.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyświetlacze stosowane w Borgu dużo częsciej mają problem z martwymi pikselami niż te z Siemensa.Czy opłaca się zakładać obc do auta które wcześniej nic nie miało?Szczerze wątpię,auto bedzie bogatsze o obliczanie spalania(mało dokładne)a nie będzie miało tego co w obc najważniejsze czyli check control.
A little piece of heaven in my hands
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko o podłączenie tego komputera ze zdjęcia powyżej, naprawdę nic więcej do szczęścia mi nie jest potrzebne :wink: . Szukałem i szukałem jakieś 3h i znalazłem to:

Witam,

ten dręczący i nie dający spać wielu użytkownikom temat kieruję do tych co mają w swoich E 36 zegarek analogowy i chcieliby zamontować mały komputerek!

Potrzebne rzeczy to tylko czujnik temperatury, trochę kabla no i oczywiście komputerek!

Pierwsza rzecz od której zacząłem to było oczywiście wymontowanie zegarka analogowego(nie będę pisał jak to robić, bo wielkiej filozofii w tym niema). 3 kable od zegarka były przydatne do podłączenia zasilania, masy i podświetlenie komputerka!

Następnie zacząłem od zamontowania czujnika temperatury, czyli wlot do chłodzenia tarcz hamulcowych - lewa strona, potem kable pobiegły lewą stroną komory silnika, przez skrzynkę z bezpiecznikami i pod zegarami do konsoli środkowej!i tak mamy już 5 potrzebnych kabli do podłączenia kompa!został jeszcze kabel zapłonu, który podłączyłem od stacyjki(żeby komputerek się cały czas nie palił, tylko włączał razem z zegarami).Niektórzy twierdzą że można podłączyć pod światła(wtedy zaczyna mrugać cały komputer, więc nie radzę się z tym bawić)

 

Poniżej zamieszczam opis pinów z kostki od komputerka, niezbędnych do prawidłowego działania urządzenia:

 

 

PINY:

 

12 - czujnik temperatury(1 kabel, drugi podłączamy do masy czyli pin nr 17)

 

13 - tutaj podłączamy zasilanie od stacyjki, żeby komputer mógł włączać sie po przekręceniu kluczyka w pozycję I)

 

15 - jest to zasilanie(prawdopodobnie pamięć kompa) podłączyłem pod kabel + od zegarka analogowego

 

16 - podświetlenie przycisków kompa(również kabel od zegarka - szaro-czerwony o ile dobrze pamiętam)

 

17 - kabel minusowy, czyli masa(również wykorzystałem masę od podłączenia zegarka) DO TEGO KABLA PODŁĄCZAMY RÓWNIEŻ DRUGI Z KABLI CZUJNIKA TEMPERATURY!

 

18 - jest to główne zasilanie komputera(i tutaj dałem + który wcześniej był przy zegarku analogowym - czyli mamy 2 kable na 1 plusie pin nr 15 i 18 ).

 

Teraz pytanie za 100 punktów :) Skąd podciągnąć najlepiej PLUS jeśli nie miałem zegarka analogowego i czy jeśli podłączę bez czujnika temperatury to będzie działał bez zastrzeżen, czy podłączenie czujnika temperatury jest niezbędne? Chodzi mi tylko o datę godzinę i podświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
plus o ktorego pytasz to tzw stały plus, czyli dokladnie tak samo jak w radiu - m.in. podtrzymuje pamiec, a wziac go mozesz skadkolwiek gdzie jest stały plus, więc najprościej właśnie z radia!! jeśli na radiu masz kostke iso to będzie to czerwony kabel, i tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
witam zrobilem wszystko jak opisał kolega co do podłaczenia małego komputerka a wiec wszystko ładnie pieknie instrukcja idealne tylko mam 1 problem co do temperatury podłaczylem czujnik zresetowalem kompa i pokazywal 14 na plusie i super pozniej po godzinie odpalam auto i znowu -37 :( wiec odpiolem znowu czujnik zresetowalem kompa podlaczylem czujnik pozniej kompa i znowu byla dobra temp. :D za jakies 2 h znowu odpalam auto i znowu lipa -37 moze ktos pomoze bo nieogarniam :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.