Skocz do zawartości

wymiana oleju w skrzyni automatycznej 3.0i


volter

Rekomendowane odpowiedzi

Naczytałem się na forum informacji o wymianie oleju w skrzyni automatycznej i mimo, że serwis nie zaleca tej operacji postanowiłem ją przeprowadzić.

Jednak, z uwagi, że nie mam zbytniego zaufania do warsztatów chciałbym ustalić jaki rodzaj oleju jest w mojej skrzyni co pozwoli mi chociaż zgrubnie zweryfikować warsztat.

Pytanie brzmi jak ustalić dokładny typ skrzyni w moim samochodzie (bez wchodzenia pod niego) i jaki olej powinien zostać użyty ?

 

X5 3.0i 2004r przebieg 87000 km

 

Pozdrawiam

Sławas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się sam nie ciaprał z wymianą oleju w skrzyni. Jak olej to i filtr. Ja zapłaciłem w serwisie 1200pln z gwarancją olejem i fakturką. Dlatego nie duże koszta jak patrząc ze litr oleju kosztuje ok 200pln a wchodzi tam tego trochę. Ja by się nie bawił - za poważna rzecz. Chyba, że się na tym znasz.

pzdr,

Trzy największe litery w całym uniwersum: B M W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Wymiana oleju w skrzyni A5S390R jest banalnie prosta i nie wymaga jakichś wielkich umiejętności a jedynie kanału.

Z silnikiem diesla ta skrzynka ma olej Texaco 7045E i kosztuje on 20 zł za litr.

Nie wiem czy w Twojej skrzynce jest ten sam olej ale łatwo sprawdzić, na misce od spodu jest przyklejona naklejka z numerem oleju.

Pierwszy raz wymieniałem olej w warsztacie ale gdy okazało się że jest wlany zły następnym razem wymieniałem sam i nigdy nie zabiłem żadnego swojego automatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej 20 - 40 zł /l (zamiennik - oryginał ASO)

filtr 80 - 200 zł (zamiennik - oryginał ASO)

robocizna 100 zł

 

Jak można za wymianę zapłacić 1200 zł ?

 

Do skrzyni po kapitalce chciałem coś naprawdę dobrego. Filtr i olej - najlepszy. Mam fakturę na wszystko - niecałe 1200pln.

Trzy największe litery w całym uniwersum: B M W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za najlepszy olej i filtr rozumiem te z nalepką BMW kupione w ASO :)

Nie mój biznes, ale uważam , że 1200 zł to kompletne przegięcie.

 

OK, udało mi się namierzyć informacje na amerykańskich forach ,że mój olej to Texaco ETL8072B (BMW: 83220024359)

Niestety ten olej jest niedostępny i jest zastąpiony oficjalnie przez olej GM Dexron VI

 

Lista licencjonowanych zamienników (długa) jest tutaj:

http://www.prnd.pl/porady/dex.htm

 

Jednak żaden nie jest dostępny w Polsce. Mam zaufanie do Castrola i chętnie wlałbym Castrol DEXRON®-VI ATF jednak chyba się poddam i kupie oryginalny BMW w ASO ( 44zł/l) choć prawdopodobnie jest to stara formuła .

Dexron VI przynajmniej w necie zbiera niezłe opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda.

 

Olej ETL8072B (BMW 83 22 0 024 359) został oficjalnie wycofany ze sprzedaży.

Po kodem BMW 83 22 0 024 359 otrzymuje się olej Dexron VI . Z uwagi, że koszt w ASO wynosi 50zł/litr a u nas ciężko dostać Castrola, Mobila, Shella itp. Dexron VI w sklepach i na allegro cena litra najtańszego Canadian-Petrol Dexron VI wynosi ok. 33zł/l nie ma sensu kombinować i lepiej brać z ASO.

 

End

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Moderatorzy

PetroCanada jako chyba jedyna produkuje zamienniki dla olei Texaco używanych przez BMW i generalnie ma świetne opinie.

Co śmieszne PetroCanada w specyfikacji zaleca wymianę dokładnie Twojego oleju co chyba 200tys.km a BMW wcale nie zaleca wymiany??!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja bym się sam nie ciaprał z wymianą oleju w skrzyni. Jak olej to i filtr. Ja zapłaciłem w serwisie 1200pln z gwarancją olejem i fakturką. Dlatego nie duże koszta jak patrząc ze litr oleju kosztuje ok 200pln a wchodzi tam tego trochę. Ja by się nie bawił - za poważna rzecz. Chyba, że się na tym znasz.

pzdr,

heh dokladasz do niego na calego, jaki w tym sens, olej to olej, jqakikolwiek przekladniowy bedzie ok, swoja droga Marczello dolozyles juz chyba 2 ttyle do swojej bmki, bez urazy ale ja bym odpuscil po tylu przygodach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były okresy, że nasz związek miał wzloty i upadki :) hehe, ale za każdym razem jej wybaczałem. Nawet jak już byłem tak daleko i szukałem innego samochodu na allegro to i tak kończyłem na X5. Mam cały segregator z fakturami napraw i wiem co już mam w aucie. Teraz od dłuższego czasu jest wszystko ok. Stać mnie na ten samochód i na jego kaprysy więc nie ma problemu. Po prostu pierwszy raz kupowałem X-ka - brak doświadczenia zaowocował nie najlepszym zakupem. Ale w przyszłym roku - zamiana na lepszy model. Nie wiem jak wy - ale ja się przyznaję, że kocham bmw i wybaczam jej niedociągnięcia :)
Trzy największe litery w całym uniwersum: B M W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.