Skocz do zawartości

problem z wświetlaczem (komputer + radio)


trebron82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

od kilku dni jestem posiadaczem E38 735iA '97 i jakby to ująć...nie do końca jeszcze szczęśliwym. Mianowicie od zakupu auto ma już ten mankament że wyświetlacz komputera i radia nie pokazuje w całości cyfr i liter. Jest to zmienne czyli raz jest lepiej raz gorzej. Poprzedni właściciel twierdził że problemu nie ma np. w lato kiedy jest ciepło. Ledwo wierze w tą zależność ale jednak gdy auto pozostaje nagrzane przez dłuższy czas wyświetlanie jakby się poprawiało. Czy ktoś z posiadaczy E38 spotkał się z takim problemem?? Jak ewentualnie udało się go usunąć? Gdzie szukać przyczyny?

 

Druga sprawa to nie działający głośnik(myślę że bass) w prawych drzwiach kierowcy(auto z UK) w niskim zakresie głośności. W miarę pogłaśniania słuchać taki trzask w głośniku (jakby podłączać głośnik do wzmacniacza z rozkręconą głośnością na maksa) i zaczyna grać jak gdyby nic. Gdzie dopatrywać się przyczyny i od czego sprawdzenia powinienem zacząć??

 

Proszę o pomoc!!

Z góry dziękuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

co do pierwszej części - to pozostaje przyzwyczajenie sie do brakujących pikseli (jest to klasyczna wada tego modelu). Jeśli wyświetlacz przestanie byc czytelny - owszem naprawia się to i nie są to potworne koszty. Poszukaj na forum - ktoś kiedyś pisał o wysyłkowej firmie naprawiającej wyswietlacze.

 

co do problemu z głośnikiem - ja bym zaczął od podłączenia innego głośnika.

 

pozdr

prawdziwy mężczyzna musi mieć wał, a nie jakieś tam przeguby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem trochę czasu grzebiąc po necie i wynalazłem taki oto sposób na dolegliwość wyświetlacza, to chyba forum z USA:

 

http://www.bimmerboard.com/forums/posts/504260

 

Lubię pogrzebać się w takich rzeczach więc zgodnie z instrukcją wziąłem się do dzieła. Wymontowałem, rozebrałem i wyczyściłem to i owo. Co się okazuje złożenie tego z powrotem wymaga dużo cierpliwości - trafienie taśmą LCD(odkształconą przez czas) w około 100 styków położonych od siebie co 1mm i założenie klipsa może szarpnąć nerw. Podchodziłem do tego kilkadziesiąt raz aż drogą kombinacji znalazłem sposób jak to zrobić. Efekt - LCD pokazało prawie wszystkie piksele perfekcyjnie...ale prawie to dla mnie za mało. Co mnie zgubiło? Popełniłem błąd na początku czyszcząc taśmę LCD zbyt mocno przez co ścieżki na taśmie nie były równe w pewnym miejscu. Kolejne próby jakiejś poprawy doprowadziły do zmęczenia materiału i taśma LCD pękła że tak powiem w pół. Rezultat: LCD już nie pokazuje nic!!! :D Nie szkodzi liczyłem się z tym. Jestem teraz na poszukiwaniu drugiego MID nawet z martwymi pikselami tym razem myślę że powinno pójść bardziej gładko z naprawą.

 

 

Z głośnikiem w drzwiach nie miałem jeszcze okazji powalczyć...napisze jak już spojrzę pod tapicerkę.

 

dzięki za zainteresowanie tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki patent wymyśliłeś na zdjęcie wskazówek zegarów? Ja zaczełem rozbierać i jak zdejmowałem strzałke od wskażnika paliwa to mi oś się lekko wysunęła. potem wskażnik musiałem ustawić bo się zacinał po czym powiedziałem sobie nie. Gdybym zdjął wskazówki to bym pokombinowła ale poprostu się boję. Masz jakiś 100% pewny i łagodny sposób na wskazówki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz poszperać, gdzieś widziałem całą instrukcję krok po kroku jak ktoś to sam robił i udokumentował. Sam niedawno kupiłem e 38 i mam ten sam problem z pikselami ale da się bez tego żyć :mrgreen: V12 wolę posłuchać i zapominam o tym :clap: Widziałem również na allegro, że naprawiają za całkiem nie duże pieniądze, wiec jeśli masz obawy lepiej samemu tego nie robić.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozebrałem i próbowałem i tak jak juz mówiłem idzie mi z osią a potem się zacina i nie powraca na swoje miejsce. Hmm gdybym to rozebrał to juz bym dalej dał sobie radę. Może się odważe. Krok po kroku to znalazłem tylko to http://www.kzk.neostrada.pl/BMW/InstrumentCluster/NWOBCBMWE39.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Danek24: trochę więcej wczytania w post, ja nie brałem się za naprawę wyświetlacza pod zegarami tylko za kontrole radia i komputera na środkowym panelu zaraz pod radiem - "MID display" tak to zwą w angielskiej instrukcji do samochodu. Ale swoją drogą zrobiłeś mi przysługę zaczynając temat zegarów - mój drugi cel. :-D Więc dzięki!!!

 

Instrukcją nie najgorsza, wyrazy uznania dla kolegi że pofatygował się i zrobił coś dla laików (myślę tu o sobie między innymi). Nic mnie tak nie niepokoi w tej instrukcji jak właśnie ściąganie i zakładanie igieł od zegarów, coś mi się wydaje że ich prawidłowy odczyt będzie tylko marzeniem po tej operacji. Ale i tak mnie ciągnie żeby to zrobić i mieć wyświetlacze na tip top.

 

piszcie o tym jak poszło i jakie ewentualnie trudności napotkaliście, uwagi i o błędach popełnionych podczas naprawy (oczywiście nikomu ich nie życzę)

 

...jak to mówią do odważnych świat należy.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja poległem po raz drugi na igłach wskazówek. Uczyłem sie na wskażniku paliwa i powiem tak że w trakcie naprawy pikseli moim głównym celem stała się naprawa uszkodzonej osi wskażnika paliwa a nie jak zakładany cel czyli pikselki. Za chiny ludowe nie mogę jej zdjąć a ustrojstwo jest do tego stopnia delikatne że brak mi odwagi na urzycie siły. Osobiście zrezygnowałem z tej operacji. Wszystko miałem już prawie w zasięgu ręki. Dzieliły mnie od gumek wyświetlacza tylko wskazówki zegarów (szt 5) i 4 wkręty mocujące biały plastik (oprawkę wyświetlacza) No niestety osobiście nie polecam. No chyba że u mnie helmuty wskazówki wkleili na "kropelkę" :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właśnie mnie odciąga od naprawy tego wyświetlacza pod zegarami... :|

 

 

Czy jest ktoś może z forumowiczów kto zna bardziej bezinwazyjną metodę na demontaż i instalacje wskazówek z deski rozdzielczej w E38, coś bardziej dokładnego od tego co mamy w manualu do którego link jest powyżej ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.