Skocz do zawartości

Amerykańskie auta zdrożeją


Bono

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Amerykańskie auta zdrożeją

 

Agata Łukaszewicz 05-05-2008

 

Samochody sprowadzane z USA dzięki niskiemu kursowi dolara dziś są znacznie tańsze od kupowanych w Polsce. Wkrótce się to zmieni

 

Ministerstwo Infrastruktury nie zrezygnuje z nowych przepisów o homologacji.

 

– Do wprowadzenia takich zaostrzeń w handlu samochodami sprowadzanymi spoza Unii Europejskiej zobowiązuje nas unijna dyrektywa – przekonuje „Rz” Mikołaj Karpiński, rzecznik ministra infrastruktury. Niestety, zapłacą za to klienci.

 

Ministerstwo chce zmienić przepisy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu. Przygotowało projekt odrębnej ustawy. Zmiany są rewolucyjne. Problem jednak w tym, że część z nich uderzy po kieszeni zarówno przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej, jak i samych kierowców.

 

Przepisy, które po konsultacjach społecznych budziły największe kontrowersje, są właśnie poprawiane. Wiadomo już jednak, że szczególnie krytykowana propozycja wprowadzenia dla osób fizycznych obowiązkowej homologacji aut sprowadzanych z USA pozostanie.

 

– W praktyce oznacza to cenę samochodu wyższą mniej więcej o 5 tys. euro – podkreślają właściciele komisów. Przy tak niskim kursie dolara chętnych na kupno amerykańskich samochodów stale przybywa. To, jak twierdzą właściciele komisów, 90 proc. pojazdów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej. A na unijne auta takiej homologacji się nie wymaga.

 

Przeciwnicy dodatkowej homologacji twierdzą, że każdy samochód sprowadzony z Ameryki przed pierwszą rejestracją w Polsce i tak przechodzi drobiazgowe badania w stacji diagnostycznej. Są one niemal identyczne z danymi zbieranymi na potrzeby homologacji. – To kolejny przepis, który pochłonie pieniądze, być może te, które resort chce zarobić na dodatkowej homologacji – ocenia Janusz Stachura z krakowskiego stowarzyszenia motoryzacyjnego.

 

Na wszelki wypadek właściciele komisów już wymyślili, jak obejść przepis, który uderzy ich po kieszeni. Sprowadzą auto z USA do Niemiec, a dopiero stamtąd trafi ono do Polski.

 

Źródło : Rzeczpospolita

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
ta informacja (ktore stacje przeprowadzaja homologacje) pojawiala sie w poprzednich artykulach m.in. w rp, ten artykul wklejlem przede wszystkim, aby pokazac, ze nasi wlodarze ida jednak w zaparte i nie odpuszczaja... :duh:

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fascynuje mnie fragment 'dla osob fizycznych'.. czyli sprowadzenie na spolke, wziecie w leasing lub kredyt taki ktory wymusza bank jako wlasciciela, juz nie dotyczy..

 

Do wprowadzenia takich zaostrzeń w handlu samochodami sprowadzanymi spoza Unii Europejskiej zobowiązuje nas unijna dyrektywa
już wymyślili, jak obejść przepis, który uderzy ich po kieszeni. Sprowadzą auto z USA do Niemiec, a dopiero stamtąd trafi ono do Polski.

wydawalo mi sie ze niemcy tez sa w unii.. ministerstwo znow tlumaczy swoje fanaberie unia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja slyszałem, ze przepis ten dotyczy jedynie samochodów nowych zakupionych w salonie w USA i sciagnietych do nas... myle sie?
Nie mylisz sie. Poprostu ten przepis ma udezyc w nowe chinskie samochody, ktorych niema oficjalnych przedstawicieli w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to jest jeszcze opłacalny interes.chyba naj bardziej oplacalny handel zagranicznymi samochodami.jak przestanie sie opłacać to przestane ich ciągnąć z USA ale na razie mam z tego dobry interes

http://img236.imageshack.us/img236/9483/podpis1wx9.png

One heart,one beat

Moja E32 735i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.