Skocz do zawartości

Jak wygląda zwrot podatku 19 % od samochodu z niemiec????


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar kupić na dniach samochód bmw z niemiec. Czy orientuje się ktoś z was jak polega odzyskanie tego podatku vat 19 % dla prowadzących działalność , od samochodu osobowego?. Jakie dokumenty muszę posiadać od niemiec żeby móc później to odebrać . Oczywiście samochód będzie jako firmowy w firmie ( czwarty) . Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc???

Czy musi być faktura na pełną wartość ????

Z góry wielkie dzięki

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Musze zmartwić pomyslowiczow iz sie nie da ominąć 19% albo 22 jedno z dwóch musi być zapłacone,Faktora tylko i wyłącznie na pełną kwotę i o ile Auto spełnia wymagania i w cenie jest 19% podatki uwaga nie mylić z §25a,wszystkie opłaty związane z rej w PL muszą być oparte o oryginalna umowę kupna , odzyskanie 19% może potrwać nawet 6 m-cy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda sprawa następująco, kupuję mimo wszystko w kwocie brutto, płace dodatkowo 22% vat w PL i czekam 6- mcy na zwrot 19% vat z de, czy tak?

Nie,kupujesz netto i w polsce placisz vat.

Jezeli kupisz tam brutto to u nas i tak zaplacisz 22 % vat

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda sprawa następująco, kupuję mimo wszystko w kwocie brutto, płace dodatkowo 22% vat w PL i czekam 6- mcy na zwrot 19% vat z de, czy tak?

Nie,kupujesz netto i w polsce placisz vat.

Jezeli kupisz tam brutto to u nas i tak zaplacisz 22 % vat

Pozdr

 

Bzdura. VAT 22% zapłacisz tylko od nowego auta (do pół roku i iluś tam tkm). Powyżej, jako osoba fizyczna jesteś zwolniony z VAT tutaj, jeśli zapłaciłeś go tam. Ale tam kupisz bez VAT tylko z EuroNIP-em.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Przecież wyraznie napisał,że auto ma być na FIRME.Jeżeli kupisz na firme w cenie brutto to itak dowalą ci w pl 22% vatu,przerabiałem to niestety ostatnio na szczeście udało mi sie z tego wykręcić :)

 

Prawie na pewno masz błędne informacje: kupujesz brutto, nie płacisz Polskiego VAT i przy sprzedaży wystawiasz fakturę na stawkę "zw".

 

Choć prawie robi czasem różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie na ten temat jest takie:

Kupujesz brutto, Vatu od używanego auta już nie płacisz ponieważ został on zapłacony przy kupnie pojazdu z salonu przez poprzedniego właściciela. Jeśli nie został zapłacony VAT to i tak będziesz musiał go zapłacić a potem ewentualnie odpisać od działalności firmy.

Vat w de wynosi 19% na samochody

Vat w pl wynosi 22% na samochody

Oczywiście auto musi posiadać fakture zakupu z salonu - bez tego nie masz co liczyć na zwroty czegokolwiek.

Do zwolnienia z podatku potrzebujesz tzw EURONIP.

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

kilka mozliwosci:

 

jesli firma z DE sprzedaje na rzecz firmy z PL - w DE placimy netto, w PL 22%

 

jesli os. fiz. z DE sprzedaje na rzecz firmy z PL - w DE placimy butto (os. fiz. nie wystawi faktury), w PL placimy 22% na kwocie brutto

 

jesli os. fiz. z DE sprzedaje na rzecz os. fiz. z PL - w DE placimy butto, w PL nie placimy VAT

 

jesli os. fiz. lub firma z DE sprzedaje nowy srodek transportu (<6M lub <10k km) na rzecz os. fiz. lub firmy z PL - w kazdym przypadku podatnikiem jest podmiot z PL

 

pozdr

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka mozliwosci:

 

jesli firma z DE sprzedaje na rzecz firmy z PL - w DE placimy netto, w PL 22%

 

jesli os. fiz. z DE sprzedaje na rzecz firmy z PL - w DE placimy butto (os. fiz. nie wystawi faktury), w PL placimy 22% na kwocie brutto

 

jesli os. fiz. z DE sprzedaje na rzecz os. fiz. z PL - w DE placimy butto, w PL nie placimy VAT

 

jesli os. fiz. lub firma z DE sprzedaje nowy srodek transportu (<6M lub <10k km) na rzecz os. fiz. lub firmy z PL - w kazdym przypadku podatnikiem jest podmiot z PL

 

i pozdr

 

 

A jak będzie w takim przypadku:

 

Kupuję jako firma (działalność jednoosobowa) samochód od handlarza który przyciągnął samochód z de, jednak nie jest jeszcze zarejestrowany, i trzeba zapłacić akcyzę, to czy vat 22% też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka mozliwosci:

 

jesli os. fiz. z DE sprzedaje na rzecz firmy z PL - w DE placimy butto (os. fiz. nie wystawi faktury), w PL placimy 22% na kwocie brutto

 

O ile wiem, to jesli osoba fizyczna kupowała auto nowe z salonu to podatek VAT został już za to auto zapłacony. czyli w kwocie brutto będzie juz zawarty podatek VAT w wysokości 19%. To czemu firma w Polsce kupując ten sam samochód ( za który VAT został już raz zapłacony w Niemczech) ma płacić VAT po raz drugi w Polcse w wysokości 22% ???

 

Czyli co sumują Ci sie nagle podatki VAT:

Zapłacony w niemczech od nowego samochodu 19%

Płacony w Polsce w wysokości 22% ( po raz drugi??)

-------------------------------------------------

Razem 41% podatku VAT??? :nienie: :nienie: :nienie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
kilka mozliwosci:

 

jesli os. fiz. z DE sprzedaje na rzecz firmy z PL - w DE placimy butto (os. fiz. nie wystawi faktury), w PL placimy 22% na kwocie brutto

 

zle napisalem w czesci "w PL placimy 22% na kwocie brutto" - oczywiscie w PL nie placimy juz VATu

 

sorry za blad

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Mam pytanko, bo nie wiem czy dobrze doczytałem co powyżej:

 

jeśli kupię nowy samochód w Niemczech jako osoba fizyczna (z salonu) to czy zapłacę cenę netto, a akcyzę i VAT zapłacę w Polsce, czy może zapłacę cenę brutto (z 19 proc. VAT DE), po czym będę mógł ubiegać się o zwrot tego VATu, a akcyzę i VAT PL w wysokości 22 proc. zapłacę od kwoty pomniejszonej o 19-proc. VAT DE?

I czy muszę mieć EuroNIP żeby kupić auto nowe w Niemczech?

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nurek, good question :)

 

aby miarodajnie odpowiedziec na to pytanie, analizowac nalezy przepisy niemieckie

 

generalnie powinno byc tak, ze nie placi sie vat 2 razy

 

polskie przepis vat stanowia, ze w analizowanym przypadku placisz vat w pl (niemieckie powinny byc podobne)

 

patrzac na podobna sytuacje - tj. gdy niemiec chcialby kupic w pl np. nowa dacie logan - w salonie powinni go obciazyc netto, bazujac na art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT (chodzi o miejsce zamieszkania nabywcy, ktore jest poza pl)

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No to może zaczekam na odpowiedź kogoś kto zna się na temacie. Bo moje odczucia są podobne do Twoich Bono ;)

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli kupię nowy samochód w Niemczech jako osoba fizyczna (z salonu) to czy zapłacę cenę netto, a akcyzę i VAT zapłacę w Polsce, czy może zapłacę cenę brutto (z 19 proc. VAT DE), po czym będę mógł ubiegać się o zwrot tego VATu, a akcyzę i VAT PL w wysokości 22 proc. zapłacę od kwoty pomniejszonej o 19-proc. VAT DE?

I czy muszę mieć EuroNIP żeby kupić auto nowe w Niemczech?

 

Moim zdaniem:

Jeśli na firmę to EuroNIP jest niezbedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
ja mam pytanie, czesto jak przegladam ogloszenia to widac napis typu 19% VAT reclaimable, czy jak kupie jako osoba fizyczna to ta firma opusci mi cene o wartosc tych 19% podatku?pzdr

 

Jezeli pojaz zawiera w cenie 19% vatu to w jedyny sposob zaplacenia ceny netto jest posiadanie dzialalnosci gospodarczej i EU Nip. w kazdym innym wypadku obowiazuje cena Brutto.

Jesli chodzi o kupno od prywatnej osoby a sprzedajacy prowadzi np kawiarenke i pojazd jest zarejestrowany na firme to tez zawiera cena 19%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie, czesto jak przegladam ogloszenia to widac napis typu 19% VAT reclaimable, czy jak kupie jako osoba fizyczna to ta firma opusci mi cene o wartosc tych 19% podatku?pzdr

 

Chodzi o to, że podatek VAT w tym wypadku został udokumentowany ( auto posiada fakturę zakupu ). I tylko w takim przypadku możesz sobie ten podatek VAT odliczyć. Bez faktury zakupu - jest to niemożliwe.

 

Co do kwoty jaką zapłacisz - jako osoba fizyczna musisz zapłacić kwote brutto ( czyli razem z tymi 19 procentami ).

 

Pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.