Skocz do zawartości

320d 330d. Prosze o info.


lokop

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Witam wszystkich i prosze o pomoc.

Interesuje mnie sposob zasilania w paliwo (common rail czy inne) rodzaj zastosowanych turbin (zmienna geometria czy nie) w 320d i 330d. Jakie sa roznice? przymiezam sie do kupna a nic o tych silnikach nie wiem. Chodzi o auta wyprodukowane od 2002 do 2005.

Opcja szukaj nie wyczerpala mojej ciekawosci

:D

Edytowane przez lokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety do 8000fu to nie kupie 330d z sensownym przebiegiem i jakotakim stanie. No i max 5 letniej. A o manualnej skrzyni to ju nie wspomne.

 

Ale nie o to chodzi najbardziej interesuje mnie co siedzi w 320d 150konnej jaki system zasilania, jaki rodzaj wrtyskow, jaka turbina?

Wszedzie znajduje tylko ogulnikowe dane techniczne a nic o zastosowanych technologiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli ju cos wiem napewno CR ale nasowa mi sie pytanie co oznacza ze 2 gen?

Ok wiem ju co to jest 2 gen tzn nie ma jeszcze elementow piezoelektrycznych w wtryskach. Znaczy tansza wymiana :8)

Zapomnialem zapytac o kolo zamachowe.

Jest dwu masowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli ju cos wiem napewno CR ale nasowa mi sie pytanie co oznacza ze 2 gen?

Ok wiem ju co to jest 2 gen tzn nie ma jeszcze elementow piezoelektrycznych w wtryskach. Znaczy tansza wymiana :8)

Zapomnialem zapytac o kolo zamachowe.

Jest dwu masowe ?

musimy poczekać na odpowiedzi innych , ja napradwę nic więcej nie wiem a maskę otwieram tylko w celu dolania płynyu do spryskiwaczy , reszta co 15tyś wpodczas wymian płynów ale tego ja nie robię , ja tylko użytkuję :twisted2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle zamieszanie z tymi generacjami CR: 136-konna 2-litrówka jest na wysokociśnieniowej pompie VP44 która common railem raczej nie jest ;p

 

Dokładnie :cool2: tak jak kolega roberto napisał

 

2,0d w 136konnej wersji to nie jest żadne common rail tylko pompa o wysokim ciśnieniu.

 

CR I generacji - 3,0d 184KM

CR II generacji 2,0d 150KM oraz 3,0d 204KM.

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega lokop pyta o auta wyprodukowane w latach 2002-2005 czyli po lifcie.jesli do liftu bylo zasilanie pompa wirowa vp44 to po lifcie jest common rail pierwszej generacji.no bo chyba nie od razu drugiej?

piotr 2569 jestes pewny ze 2.0d 150 KM to juz druga generacja CR? pierwszej nie bylo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wycinek z historii:

Rozwój systemu Common Rail Boscha

1997 wprowadzenie na rynek światowej nowości – systemu Common Rail do samochodów osobowych (ciśnienie wtrysku 1350 barów, pierwsze zastosowania seryjne Alfa Romeo i Mercedes-Benz)

1999 system Common Rail do pojazdów użytkowych (ciśnienie wtrysku 1400 barów, pierwsze zastosowanie seryjne Renault (RVI))

2001 druga generacja systemów Common Rail do samochodów osobowych (ciśnienie wtrysku 1600 barów, pierwsze zastosowania seryjne Volvo i BMW)

2002 druga generacja systemów Common Rail do pojazdów użytkowych (ciśnienie wtrysku 1600 barów, pierwsze zastosowanie seryjne MAN)

2003 trzecia generacja systemów Common Rail z piezowtryskiwaczami typu Inline do samochodów osobowych (ciśnienie wtrysku 1600 barów, pierwsze zastosowanie seryjne Audi)

 

Poza tym nie trzeba stosować pierwszej generacji aby potem przejśc na drugą - mozna od razu II generacje. Generacje różnią się ciśnieniem wtrysku oraz budową wtryskiwacza. Pierwsza generacja to ciśnienia około 1300 barów i wtryskiwacze elektromechaniczne. Druga generacja to ciśnienia wtrysku rzedu 1600 barów oraz wtryskiwacze elektromagnetyczne lub piezoelektryczne.

Oczywiście jest już CR III generacji :P:P

 

Pzdr

Edytowane przez piotr2569
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A mnie się wydawało że III generacja jest oparta o piezoelektryczne wtryski i wyższe ciśnienie niż 1600 barów.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydawało że III generacja jest oparta o piezoelektryczne wtryski i wyższe ciśnienie niż 1600 barów.

 

Takie dane są na stronie BOSCHa - tutaj jeszcze coś:

 

Ewolucja Common Raila

W poprzedniej generacji Common Rail postęp technologiczny wiązał się z podniesieniem ciśnienia wtrysku – w 1. generacji system wytwarzał ciśnienie 1350 barów, w 2. generacji 1600 barów. W przypadku systemów 3. generacji postawiono przede wszystkim na zwiększenie stopnia zaawansowania systemu przy utrzymaniu ciśnienia na poziomie 1600 barów. Błyskawiczne działanie hydrauliki systemu jest rezultatem wyższego stopnia integracji wtryskiwaczy piezokrystalicznych Inline Injector, tj. fizycznego przybliżenia materiału piezokrystalicznego do iglicy umieszczonej w wierzchołku wtryskiwacza. Ruchoma masa została zmniejszona przez projektantów o 75%, natomiast liczba ruchomych części przy iglicy – z czterech do jednej. Wskutek tych zmian wtryskiwacz piezokrystaliczny Inline Injector jest dwukrotnie szybszy od dostępnych na rynku wtryskiwaczy sterowanych elektromagnetycznie lub piezoelektrycznie.

O ile w przypadku tradycyjnej techniki Common Rail proces wtrysku można było podzielić na maksymalnie 5 - 7 wtrysków częściowych, o tyle w przypadku 3. generacji Common Rail projektanci silników mają możliwość dowolnego kształtowania przebiegu wtrysku. System w jeszcze bardziej precyzyjny sposób dawkuje paliwo przy częściowym obciążeniu silnika. W rezultacie o 15 - 20% spada poziom emisji zanieczyszczeń przy jednoczesnym zwiększeniu mocy silnika o 5 - 7% lub – w zależności od priorytetów wybranych przy projektowaniu silnika – wyraźnie zmniejsza się poziom emisji hałasu - o 3 dB(A).

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile w przypadku tradycyjnej techniki Common Rail proces wtrysku można było podzielić na maksymalnie 5 - 7 wtrysków częściowych, o tyle w przypadku 3. generacji Common Rail projektanci silników mają możliwość dowolnego kształtowania przebiegu wtrysku. System w jeszcze bardziej precyzyjny sposób dawkuje paliwo przy częściowym obciążeniu silnika. W rezultacie o 15 - 20% spada poziom emisji zanieczyszczeń przy jednoczesnym zwiększeniu mocy silnika o 5 - 7% lub – w zależności od priorytetów wybranych przy projektowaniu silnika – wyraźnie zmniejsza się poziom emisji hałasu - o 3 dB(A).

 

Pzdr

czyli proste wyjasnienie dlaczego system ten tak bardzo jest wrazliwy na czystosc paliwa. przy okazji wiadomo dlaczego naprawa czegos takiego kosztuje tak duzo.nie kupie paliwa niewiadomego pochodzenia ani nie zatankuje na niesprawdzonej stacji.nie oplaca sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.