Skocz do zawartości

Olej do automatu


marcosz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

KMC - bo jak pisałem, to Twojego postu jeszcze nie było :)

Ale u Ciebie jest ten sam przypadek.

Ale tak naprawdę, najważniejszą "wyrocznią" jest ta nalepka, same dokumenty BMW mówią dość zawile i zawsze odnoszą się do tej nalepki. Zielona - nie wymienia się (olej "lifetime"), czarna - wymienia się, czyli Dextron (II lub III). W waszych skrzyniach na 99% powinna być czarna, ale kto wie czy nie była np. skrzynia wymieniana, choć i tak nie zminiałoby to teoretycznie tego faktu (w obu Waszych przypadkach).

 

nawet bardzo zawile, bo w ASO nie byli mi w stanie na to pytanie odpowiedziec. Szkoda tylko, ze nie mam naklejki ;-) hehe. Chrzanic to leje dextrona III. Na misce mam tylko zielone kropki, ake po upuszczeniu oleju wszystko wskazuje zapachem i kolorem na minerala. No chyba, ze ten syntetyk, tez moze byc mocno brunatno brudny.....

 

dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr i uszczelkę też powinno się wymienić. Olej możesz wymienić z samej części mechanicznej, lub całość - także z części hydraulicznej (przekładni hydraulicznej), jeżeli tylko tą "podstawową" część, to wchodzi 3l, jeżeli całość to pewnie jakieś 8l

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie OK, chociaż ja bym chyba wlał DIII ...

Gdzieś miałem fajną tabelę większości skrzyń do BMW i tam napisane było dokładnie jaki olej ma być, ale gdzieś mi się zapodziała ... :(

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • Członkowie klubu
mam pytanie jaki olej powinno miec mije BMW E39 rok 1999 automat 530d poniewaz mam je od niedawna i chcialbym wymienic ten olej. wielkie dzieki za odpowiedz

 

Texaco ETL 7045e

 

http://www.motozakupy.com.pl/index.php?p371,texaco-texamatic-7045e-a-1-litr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Koledzy a ja za wymiane nie zabieram sie wcale :D skoro ktos na mojej skrzyni napisal na naklejce "Lifetime Oil, Dont change oil" to chyba nie bez powodu. Po drugie dzwonilem do ASO BMW we wroclawiu i tez powiedzieli mi ze olej podlega wymianie tylko w przypadku naprawy skrzyn. Moje BMW 530 D ma przejechane 285 000 km z tego ostatnie okolo 60 000km ciagalo dosyc ciezka przyczepe i napewno ją jeszcze troche ciagac bedzie :D biegi zmieniaja sie plynnie bez najmniejszych problem, wiec nie szukam dziury w calym. Po drugie w instrukcji obslugi ktora znalazlem na forum, w jezyku polskim na stronie 297 w tabeli "Ilość paliwa, olejów i innych płynów" przy ręcznej i automaycznej skrzyni biegow jes zaznaczone przy ilośći "olej wlany fabrycznie na sałe; oleju nie wymienia sie". Wiec po tym wszystkim temat wymiany oleju jest dla mnie zamkniety :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PeKoS musisz sobie tylko zadać pytanie co dla BMW oznacza żywotność skrzyni biegów. Jak myślisz na ile tysięcy kilometrów jest ona szacowana? Dla BMW sprawa jest prosta jak po okresie gwarancji skrzynia padnie bo nie miała wymienianego oleju to oni bardzo chętnie wstawią ci nową "dożywotnią" skrzynię za sporą sumkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Koledzy a ja za wymiane nie zabieram sie wcale :D skoro ktos na mojej skrzyni napisal na naklejce "Lifetime Oil, Dont change oil" to chyba nie bez powodu. Po drugie dzwonilem do ASO BMW we wroclawiu i tez powiedzieli mi ze olej podlega wymianie tylko w przypadku naprawy skrzyn. Moje BMW 530 D ma przejechane 285 000 km z tego ostatnie okolo 60 000km ciagalo dosyc ciezka przyczepe i napewno ją jeszcze troche ciagac bedzie :D biegi zmieniaja sie plynnie bez najmniejszych problem, wiec nie szukam dziury w calym. Po drugie w instrukcji obslugi ktora znalazlem na forum, w jezyku polskim na stronie 297 w tabeli "Ilość paliwa, olejów i innych płynów" przy ręcznej i automaycznej skrzyni biegow jes zaznaczone przy ilośći "olej wlany fabrycznie na sałe; oleju nie wymienia sie". Wiec po tym wszystkim temat wymiany oleju jest dla mnie zamkniety :D

 

Twój wybór, każdy jest kowalem własnej skrzyni losu :norty: Dzwoniłeś do ASO BMW, spojrzałeś na tabliczkę na skrzyni przymocowanej do niej przez BMW, zajrzałeś do instrukcji przygotowanej przez BMW. A tymczasem producentem skrzyni w Twoim bolidzie nie jest BMW tylko General Motors :P Może się mylę, ale to producent a nie montażysta wie lepiej chyba jak serwisować swój wyrób prawda? Spróbowałbym zatem zadzwonić do ASO Opla i spytać ich czy w skrzyniach 5L40/5L50 - E (zwanych w BMW A5S360R lub A5S390R) należy dokonywać wymiany oleju. A napis na skrzyni Lifetime oznacza ni mniej ni więcej, tylko "do końca żywota", niestety nie samochodu ale skrzyni :twisted2: A żywot skrzyni GM w dodatku made in France (assembled in Strasbourg :norty: ) bez wymiany oleju jest duuuuuużo krótszy niż takiej w której olej się zmienia.

 

Takie są fakty, ale wnioski i decyzję każdy podejmuje sam ....

 

P.S. Kolega przedmówca ma świętą rację, gwarancja BMW obejmuje max 100kkm, skrzynia spokojnie wytrzyma więcej, dlatego nie przewidziano dla niej żadnych czynności obsługowych. Jest tylko jedno ale, każde e39 530d w tym kraju ma nalatane więcej niż 100kkm (stan licznika mogą mieć niższe, ale nie w tym rzecz :twisted2: ). Umowa GM z BMW na dostawę skrzyni, jak napisał na forum jeden z kolegów, przewidywała "bezpłatną" - dla BMW - wymianę skrzyni jeśli padnie ona w przeciągu 3 lat od daty montażu. Dla BMW dającej krótszą gwarancję dla końcowego użytkownika taki zapis to czysty zysk, dostają od GM nową skrzynkę gratis a użytkownik BMW wybecaluje za nią furmankę kasy. :clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:mrgreen: moze i jest tak jak mowisz, ale tak czy inaczej moja skrzynia pracuje bez najmniejszych probelmow w ciagu roku robie w granicach 120-140 000km wczesniejsze auto 525TDS w automacie mialo najechane 460 000km i tez nikt oleju nie wymienial :D wiec ja pozostaje przy koncepcji "oleju nie podlegajacego wymianie". A przy okazji mam jeszcze jedno pytanie czy przy wymianie oleju wymiania sie tez filtr?? Bo ogolnie z tego co czytalem jest problem z wymiana tego oleju??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Oczywiście, że się wymienia filtr :duh: Wymiana samego oleju byłaby czynnością pozbawioną sensu :doh:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam panowie mam pytanko po numerze mojego vin wychodzi ze mam skrzynie A5S440Z nie wiem czy dobrze to rozszyfrowalem :oops: :oops: ale jaka to skrzynia bo czytajac posty w tym temacie koledzy podaja jakies inne symbole skrzyn.Prosilbym jakby ktos mi to rozszyfrowal :modlitwa: :modlitwa: i powiedzial jaki olej wlac do tej skrzyni.Dzieki serdeczne i pozdrawiam :cool2: :cool2: :modlitwa: :modlitwa

VIN DK37187

Było e28 524td,e32 735i

I jest e38 735i V8!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi sam mam do wymiany olej w Z3 i przypomniałem sobie że do swojego E-38 3,0L z 1994r. wlałem do automatu poprostu MOBIL 1 ATF 220, po wymianie zrobiłem około 60 tyś kilometrów. Po wymianie odrazu wycieczka- 11 godzin jazdy po zachodnich autostradach 160-180 kmh i nic złego się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.