Skocz do zawartości

Radio - encoder


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

W BMW przy radiu wysiadło mi pokrętło of/on które służy również do regulacji poziomu nagłośnienia.

Po przeszukaniu internetu wychodzi na to że to encoder, niestety jest pokrętło tak zepsute że nawet nie można obliczyć impulsów, co gorsza po wymiarach nigdzie nie ma odpowiedniego w sieci, znalazłem jeden ale długość członu jest dłuższa o 4mm chce go zakupić przyszlifowac może będzie ok, ale pytanie jakie mi zadał sprzedawca to ile jest impulsów 🤔🙃. Posiadaczy E87 118D z silnikiem 2.0 diesel 105kw posiadających orginalne radio proszę o sprawdzenie ile impulsów ma pokrętło ? Jak to sprawdzić? ",wystarczy ustawić go w jednej charakterystycznej pozycji, a następnie obracać tak by czuć takie “przeskoki” czyli impulsy. Jeżeli będzie ich 30 to ten nasz będzie dobry, jeżeli 20 to potrzebny będzie enkoder 20 impulsów. " .

A jak mamy na forum specjalistę od tego i wie gdzie taki encoder nabyć to proszę o informację, oraz jak jest możliwość podania odpowiednich parametrów. Radio działa, wystarczy abym to cudo przylutowal w miejsce starego za około 8zl, także opinie kup nowe radio raczej nie wchodzą w grę. 

Edytowane przez Seba191995
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Seba191995 napisał(a):

Dzień dobry.

W BMW przy radiu wysiadło mi pokrętło of/on które służy również do regulacji poziomu nagłośnienia.

Po przeszukaniu internetu wychodzi na to że to encoder, niestety jest pokrętło tak zepsute że nawet nie można obliczyć impulsów, co gorsza po wymiarach nigdzie nie ma odpowiedniego w sieci, znalazłem jeden ale długość członu jest dłuższa o 4mm chce go zakupić przyszlifowac może będzie ok, ale pytanie jakie mi zadał sprzedawca to ile jest impulsów 🤔🙃. Posiadaczy E87 118D z silnikiem 2.0 diesel 105kw posiadających orginalne radio proszę o sprawdzenie ile impulsów ma pokrętło ? Jak to sprawdzić? ",wystarczy ustawić go w jednej charakterystycznej pozycji, a następnie obracać tak by czuć takie “przeskoki” czyli impulsy. Jeżeli będzie ich 30 to ten nasz będzie dobry, jeżeli 20 to potrzebny będzie enkoder 20 impulsów. " .

A jak mamy na forum specjalistę od tego i wie gdzie taki encoder nabyć to proszę o informację, oraz jak jest możliwość podania odpowiednich parametrów. Radio działa, wystarczy abym to cudo przylutowal w miejsce starego za około 8zl, także opinie kup nowe radio raczej nie wchodzą w grę. 

Panowie udało się mi temat rozwiązać. Jak by ktoś miał podobny problem, idzie naprawić radio za 40 zł. 30 zł lutowanie i 10zl encoder. Problem jest taki że nie ma nigdzie identycznego do tego radia  zamienika 🤷🙃, zamówiłem tego wymiarowo pasuje  jest tylko jeden mankament ale to o tym dalej.  https://allegro.pl/oferta/impulsator-enkoder-30-impulsow-ec11-l-15mm-14645909479,  Stożek jest troszkę dłuższy o 4mm, ale przy szlifowałem te 4mm i zawiozłem do elektronika, przylutowal i  śmiga, jest tylko mały mankament nie mam pojęcia czy ten encoder taki jest czy może o czymś nie wiem, ale radio w lewo  kręcąc gra głośniej a w prawo zmniejszam 😂, już tak zostawię, myślałem że elektronik się pomylił i odwrotnie założył, aczkolwiek jak się przyjrzałem jest to nie możliwe i nie wiem czy to angielska wersja encodera czy jak, ale jak coś to działa, chyba że jest tu dosyć ważne czy ma 30 impulsów czy 20, ja zaryzykowałem i zamówień ten 30. 

Edytowane przez Seba191995
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Seba191995 napisał(a):

🤷🙃, jest tylko mały mankament nie mam pojęcia czy ten encoder taki jest czy może o czymś nie wiem, ale radio w lewo  kręcąc gra głośniej a w prawo zmniejszam 😂, już tak zostawię, myślałem że elektronik się pomylił i odwrotnie założył, aczkolwiek jak się przyjrzałem jest to nie możliwe i nie wiem czy to angielska wersja encodera czy jak,

Nie no bez przesady to to akurat w Anglii jest takie samo jak i gdzie indziej.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

To, że kreci na odwrót to akurat wina enkodera, znaczy po prostu ma inaczej piny wyprowadzone. Enkoder ma dwa wyjscia A i B. Jest to sygnał kwadratowy z tym że A i B są orzesunięte między sobą. Dzięki temu orzesunięciu wie w którą stronę się kręci. Musisz zamuenić Az B i będzie jak trzeba. To tak z grubsza. Ogólnie masz na enkoderze 5 sygnałów. Wspomniany A,B. Jest jeszcze C od wciskania oraz zasilanie i masa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.