Skocz do zawartości

F11 520d szary dym z rury, ubytek płynu chłodniczego.


inżynierfs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam F11 520d z 2010 , 277tys km. Od dłuższego czasu (ok. 2 lata wstecz) pojawia się czasami za autem jasnoszary dym z wydechu. Nie jest to biały kolor ani tym bardziej czarny. Ten dym pojawia się zazwyczaj kilka km po ruszeniu(na zimnym zero dymu i to nie jest para wodna), kiedy silnik nabiera temp.(czasem tez i na rozgrzanym), np. podczas zmiany biegu (z 2 na3) wtedy też zauważam, jakby silnik przeciągał na obrotach, obroty są wyższe podczas zmiany biegów(automat). Brak podejrzanych dźwięków, szarpań, utraty mocy, etc. Czasem na krótko zadymi, czasem większa zasłona dymna. Czasem co parę dni, czasem raz na miesiąc. Sytuacja występuje niezależnie od obciążenia silnika. W zimne dni jakby częściej dym się pokazywał. Również zauważyłem ubytek płynu w zbiorniku. Auto stoi pod domem i nie mam żadnej plamki na kostce, nie kapie. Występowanie owego dymu poprzedza choć też nie zawsze, zapach spalin w kabinie. Rura wydechowa czysta, jak w benzynie. Turbo podobno ok, dolot czyszczony, intercooler czysty, egr czyszczony. Jedynie dpfu nie ruszałem jeszcze. Większość jazdy jest po mieście, ale też szybkiego ruchu trasy robię. Czy miał ktoś z Was może taki przypadek? póki co nikt mi nie był w stanie rozwiązać problemu. 

Ostatnia wizyta w serwisie pokazała takie błędy, jak w załączniku, usterki zostały usunięte, wymieniony wężyk od podciśnienia turbo, usunięta nieszczelność w dolocie. po tym było zero błędów. Auto jeździ normalnie, reaguje na gaz, ale dymek się niestety pojawia dalej. 

 

Za każdą pomoc z góry dzięki!!!

 

20240319_181412802_iOS.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy 245700 i 25C800 mogą świadczyć o źle działającym czujniku ciśnienia spalin przed DPF lub zapychającym się DPF. Te błędy mogą pojawiać się, co jakiś czas, dlatego po wizycie w serwisie nie masz na razie błędów.
Do obejrzenia:

 

Jeśli chodzi o ubytek płynu chłodniczego zacząłbym od sprawdzenia, czy jest akcja techniczna na chłodnicę spalin i EGR.
Tu: https://www.bmw.pl/pl/footer/quick-link/bmw-vehicle-recalls.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Zamówiłem Oryginalny kompletny EGR(chłodniczka plus zawór), założę i mam nadzieję że to będzie to. W zdemontowanej chłodnicy spalin, w środku był lepki, maziowaty nagar ale nie była zatkana czy coś a tym rodzaju. Syf był. Wymienię płyn i zobaczę jaki będzie efekt. A dpf prawdopodobnie pójdzie do płukania, bo mechanik powiedział że sporo sadzy w nim. 

Także dam znać jaki będzie efekt końcowy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakiej firmy przyjdzie zamówiona chłodniczka i EGR dla Twojego rocznika auta - oryginał na dziś to Borg Warner. Zresztą wszystko jakby coś jest w tym temacie:

 

Zanim zapchany DPF odda się do mycia, to można jeszcze spróbować kilkukrotnie wypalić go serwisowo przez komputer najlepiej programem ISTA lub np. aplikację Bimmer-tool, ale jeśli auto jest u mechanika i jakoś ocenił, że jest dużo sadzy...
Ważne są też wskazania czujnika ciśnienia spalin przed DPF, bo np. minusowe wartości mogą powodować, że wypalanie jest utrudnione/przerywane i występują różne dziwne objawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie u mnie, brak akcji serwisowych...

Cały EGR zamówiłem przez internet u gościa, który po obejrzeniu zdjęć jakie mu wysłałem, stwierdził, że mój EGR to ten model, który był "najmniej awaryjny". Części wysyła z głównego magazynu BMW itd. I wychodzi na to, że u mnie EGR był leciwy, na naklejce był rok 2012(oryginalny). Natomiast co do DPFu to jak już uruchomi silnik, to poproszę mechanika o spr czujnika ciśnienia spalin, zanim cokolwiek zacznę działać z filtrem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.