Skocz do zawartości

Samodzielny remont zawieszenia.


MAJSU_WuWuA

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś już robił własnoręcznie remont zawieszenia w swojej E28 ? Muszę wymienic u siebie sporą częśc przedniego zawieszenia - wahacze górne, dolne końcówki drążków, łączniki stabiliztorów wolał bym to zrobic sam ale niewiem czy nie jest to zbyt trudne ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste jak ukladanie klocków lego ;) w wiekszość to śruby 17 i 19.Jedyne utrudnienie to wymiana tulei wachacza bo do tego potrzebna jest prasa.No chyba że wymieniasz gotowy element to nie ma zadnego problemu :wink:

 

No właśnie tak mi się wydawało :) ale wolałem się upewnic ! Części bedą wszystkie nówki sztuki nawet śrubki i podkładki... Będę potrzebował jakiś specjalnych narzędzi ? Np klucz dynamometryczny jest niezbędny żeby dokręca wszytskie śrubki z odpowiednim momentem ? Czy wystarczą zwykłe klucze ? No i pewnie kobyłki tez się przydadzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem przód od A do Z w zeszłe wakacje. Niestety nie miałem wtedy jeszcze cyfrówki, mam tylko kilka fotek z komórki. Sprawa jak wyżej czyli klocki lego. Jedyne utrudnienie - wybicie sworzni środkowego drążka kierowniczego, zwłaszcza od strony kierowcy - dostęp spod maski utrudniony więc trzeba zbijać to najlepiej korzystając z długiej rurki. Od wybijania gałek jest tzw baśka (czyli 'barbórka' - młot 5kg :wink: ). Polecam nie bawić się w wymiane poszczególnych tuleji w wahaczach tylko od razu całe elementy kupować - a ceny dolnych wahaczy od 105zł o ile pamiętam i od około 150zł za górne. Ogólnie zawias mega prosty do rozebrania, potem tylko zostaje ustawienie zbieżności i śmiga pięknie. Efekt po zrobieniu dosłownie każdej ruchomej części jest piorunujący!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale wydaje mi się że relacja ceny jest stosunkowo niewielka, z tego co pamiętam tuleja górnego wahacza chyba wtedy coś pod 100zł a cały wahacz 150... ja regenerowałem tylko sworznie drążka kierowniczego za co zapłaciłem 30zł od jednego. A cały drążek 220zł za najtańszą opcje mi facet w sklepie powiedział :shock:

 

Znalazłem właśnie to -> http://moto.allegro.pl/item136579023_drazek_kierowniczy_bmw_e28_e24.html więc widze że się troche zmieniło od tego czasu... wahacze też można taniej spotkać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie różnica cenowa jest niewielka więc wolę wymienic cały wahacz sworzeń po 20 latach napewno nie jest już w najlepszym stanie, do regeneracji nie oddam bo nieznam żadnych dobrych fachowców od takiej roboty więc niewiem jak to by wyszło... A jakie firmy polecacie ?? Kupię chyba wszytsko Teknorota bo cena jest sensowna podobno SWAG i Lemforder są najlepsze ale ich cena jest jak dla mnie chora ! 380 zł za górny wahacz swaga to przesada tu raczej się płaci za markę bardziej o Lemforderze nie wspomnę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie wymienialem wachacze na Febi i drążek środkowy na Lemforder...Te firmy są dobre i napewno wytrzymałe.Pytanie ile wytrzyma Ci tańszy zamiennik bo może sie okazać że wyjdzie na to samo a roboty bedzie dwa razy więcej :wink:

 

No napewno są dobre i wytrzymałe ale tzn że wytrzymają 100 tyś a zamiennik tylko 30 ? Nie wydaje mi się żeby różnice w zamiennikach były tak kolosalne no chyba że się mylę... Nie zrobię przez rok więcej niż 15 tyś. Za wahacz Lemfordera pewnie jakieś 450 zł będe miał 4 Teknorota więc nawet jak wytrzyma mniej to sobie częściej wymienie ! Pamiętasz może ile płaciłeś za te części ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 za wahacz dolny chyba tak ? Będe musiał sprawdzic wszystkie ceny bo chciałem się zamknąc w 1000 zł... Co w tylnym zawieszeniu by wypadało wymienic ? Łączniki stabilizatorów, gumki drążką skrętnego i coś jeszcze się tam psuje ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiosna robilem zawias w swojej E28, dlugo sie zastanawialem nad wyborem producenta, zreszta jak uzyjesz opcji "szukaj" to napewno znajdziesz sporo na ten temat.

Pewnie nie bedzie Ci sie chcialo szukac, wiec napisze, ze zdecydowalem sie na Lemfordera, wcale nie jest taki drogi...

Gorne wahacze (drazki reakcyjne) sa tansze od dolnych i sa razem z tulejami cena ok 200, moze troszke wiecej, natomiast dolny kosztuje ok 250zl + tuleja ok 60 zl. Drazek Srodkowy LEMA kupilem tez za 200 pare zlotych.

 

Jesli chodzi o tylne zawieszenie, to tam nie bardzo jest co wymieniac. Ja wymienilem tuleje plywajace, tzw "balwany" przypominaja ksztaltem osemke, badz polozonego balwanka cena ok 90 zl sztuka.

 

Jesli wymieniasz drazek srodkowy to zwroc uwage czy nie masz luzow na przekladni, pewnie masz, jesli nie duzy mozna go skorygowac sruba (bylo o tym na forum) jesli nie to zrob cos z nia, bo po wymianie zawiasu bedzie psula efekt.

 

Teknorota nie polecam, jak szukasz oszczednosci to lepiej kup w ASO BMW, jak ja szukalem oferowali mi wahacze w dziwnie niskiej cenie, jedynie zapakowane w worki z logiem BMW, natomiast na wahaczu nic nie bylo napisane, nawet numeru seryjnego nie bylo.

 

Jesli chodzi o wymiane samemu, to teoretycznie jest to prosta sprawa, ale jesli masz pierwsze wahacze to wspolczuje podczas odkrecania srubek.

Milej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o tylne zawieszenie, to tam nie bardzo jest co wymieniac. Ja wymienilem tuleje plywajace, tzw "balwany" przypominaja ksztaltem osemke, badz polozonego balwanka cena ok 90 zl sztuka.

 

DOKŁADNIE TAK - masz racje Łukasz. Ja na to mowie ósemki tylnego zawieszenia :) Dziwi mnie ze tylko 90zł zapłaciłes bo ja za zamienik dałem 190zł za sztuke ... Oczywiscie LEMa :>

 

No i do Majsu mam jeszcze słówko - mnie remont zawieszenia przod + "ósemki" tylne wyszło 1800zł z robocizną 300zł i 50zł za zbieżność. Opcja 1000zł jest bardzo optymistyczna ale co ja tam moge wiedziec .... juz przeciez nie mam e28 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1800 zł ?? Ale to chyba od A do Z... Wszyscy tak chwalą Lema ale przecież muszą byc jakieś inne tańsze zamienniki dobrej jakości no i ceny są chyba trochę wyższe w intercarsie dolny kosztuje 290 a górny jest zawsze droższy a nie tańszy więc pewnie kosztuje z 390 zł...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majsu poszukaj po sklepach i powiedz sprzedawcy wprost że chcesz kupić kilka części na raz.Odrazu zaznacz żeby Ci powiedział jaki rabat dostaniesz.Powie Ci cene, bedzie zawysoka to mu powiedz że ktos zaproponował Ci taniej...Takie targowanie działa (ostatnio kupiłem aparat 400zł taniej) :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.