Skocz do zawartości

530d E61 Czy klema minusowa siĘ skończyła?


sandor

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent: E61 3.0d 218 KM.

Auto normalnie odpala, natomiast nieco gorzej kręci rozrusznik. W zeszła jesień- zimę było podobnie. Jak duża wilgoć w powietrzu to od razu słabiej kręci.

Ale do rzeczy - jeżdżę z interfejsem podłączonym do OBD, często mam odpalona aplikację Bimmer-tool w celu monitorowania DPF.

Jest tam również zakładka - akumulator. Pokazuje ładowanie akumulator, pojemność aku, pojemność pozostałą, "zdrowie" akumulatora, itd.

Zawsze wyświetlał wszystkie wartości, dziś zauważyłem, ze pokazuje tylko aktualny prąd ładowania, pozostałe wartości wyrażone są cyfrą zero.

Prąd ładowania w 95% 14,6-14,8 V, czasami jednak skoczy do 15 V, lub spadnie nawet do 13,9 V.

Pamietam, ze w zeszłĄ zimę generalnie było tuż powyżej 15 V, w lato było o ile pamietam 14,6-14,8 V

Panowie miał ktoś podobną sytuację? Czyżby klema ibs się skończyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

U mnie jak dłużej kręcił myślałem, że aku do wymiany, ale sprawdzony i spoko.

Później błąd IBS wywalił, to wymieniłem klemę.


A odpalał coraz słabiej, aż w końcu rozruszik padł, po jego wymianie dopiero kręci jak powinien.


Sama wymiana spoko, max godzinka roboty, ale musisz mieć płaską łamaną grzechotkę rozmiar 10 do odkręcenia śrub alternatora o ile pamiętam dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marek1610 nie mam ISTA niestety. Może Bimmer-tool coś pokaże, wczoraj skasowałem wszystkie stare błędy i zobaczę co wyjdzie dziś.

madseason przed zeszłą zimą wymieniłem akumulator na nowy, bo kręcił tak bez przekonania, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Po wymianie aku wcale nie jest lepiej, więc nastawiałem się już powoli na naprawę rozrusznika. Lato jednak przeleciało, był natłok innych spraw.

Pewnie nie uniknę wyciągania tego rozrusznika niedługo.

Pytanie 1 - regenerowałeś swój, kupowałeś nowy, czy używkę?

Pytanie 2 - trzeba zdejmować kolektor do demontażu rozrusznika? Tam dość ciasno jest.

Pytanie 3 - panowie w sprawie wymiany tej klemy - polecacie używkę, tą w plastikowej osłonce, czy np. widziałem że są zestawy Hella ok. 600-700 zl.

Klema, przewód, adapter. klema Hella nie ma plastikowej osłonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Na internetach widziałem, że są metody na opuszczanie silnika z wózkiem i kręcenie od dołu, czy zdejmowanie kolektora itp.

Dla mnie to szukanie bezsensownej roboty na siłę.


Dojście jest od góry spoko. Mi się udało na parkingu bez niczego, wystarczyło odkręcić prowadnicę poziomu oleju, odkręcić kable (oczywiście najpierw aku też odłącz - ja musiałem IMMO synchronizować po podłączeniu, bo nie chciał odpalić). Jedyne co miałem problem to jedna śruba od rozrusznika mi spadła i musiałem na osłonie szukać, ale to mój błąd. :P


W czescidobmw.pl kupowałem rozrusznik bosza i klemę ori z adapterem. Jak chcesz regenerować rozrusznik, no to też się da, klemę w używce pewnie taniej dostaniesz, ja nie mieszkam w PL, więc nie miałem czasu na kombinowanie, musi działać od razu, dlatego nowe biorę wszystko.


Zaopatrz się w klucze takie, to od góry dasz radę spokojnie, bez nich raczej lipa, bo grzechotki nie włożysz, nie ma miejsca:

https://allegro.pl/oferta/klucze-plasko-oczkowe-lamane-z-grzechotka-8-19-mm-11689840709?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YTg1ZWU1MzMtNjAzYS00YTBkLWI1NTItYzEzMzdlNzViMWJmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=5a0e6498-e2ab-4d7c-858a-88dec4bb8c2b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.