Skocz do zawartości

Stukanie przy zmianie biegów


avado

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem, że temat wiele razy wałkowany, ale dalej nie wiem co może być powodem tego stukania przy zmianie biegów. Najgorzej przy zmianie biegów wstecznym, 1,2,3. Powolne puszczanie sprzęgła zapobiega temu strzelaniu. Po normalnym puszczeniu sprzęgła przy zmianie biegów czuć aż jakby coś goniło z tyłu samochodu. W aucie wymieniane były wszystkie tuleje wózka tylnego razem z tulejami dyfra, poduszki skrzyni, łącznik elastyczny i podpora w dobrym stanie. Dyfer nie miał żadnych luzów, sprawdzałem jak był wyciągnięty ruszając głową gdzie przykręcony jest wał. Tak samo nie ma luzów na przegubach. Mocowania wózka niepopękane nie widać nigdzie żadnych zerwań. Nie jest to raczej wina wału bo nie czuć żadnych wibracji przy jakiejkolwiek prędkości. Zauważyłem jednak dość duży luz gdy wbity jest bieg to mogę dość sporo obrócić wałem i nie wiem czy jest to normalne i czy tak powinno być chodzi o taki luz:




Próbowałem na kanale wbijać jedynkę i gwałtownie ruszać to wał dziwnie się obracał tak jakby miał luz na samym początku a potem po przekroczeniu tego luzu coś sie tłukło, ciężko stwierdzić skąd dochodzi dźwięk. Na samym wale nie czuć luzów ani na krzyżakach ani na łączniku elastycznym

Dodam jeszcze, że chciałem wymienić olej w skrzyni to jak zlewałem to było może 200ml :( Sprzęgło również się kończy, bierze z samej góry i trzeba wcisnąć dość dużo gazu przy ruszaniu. Wymieniał ktoś może skrzynie i sprzęgło i komuś to pomogło? Mnóstwo jest tematów gdzie komuś strzelało zaczął wymieniać i temat się urywał


BMW e46 323Ci

m52tub25

1999r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Skrzynia biegów.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Zmieniłem tarczę sprzęgła wraz z dociskiem oraz skrzynię biegów przy okazji wymieniłem koszyczek lewarka, kompletnie inny samochód czuć jeszcze lekki stuk podczas gwałtownej zmiany biegów z 1 na 2, ale jest to nieporównywalne z tym co było przedtem. Został mi już tylko dyfer do wymiany :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej skrzyni biegów a właściwie wyboru dobrej skrzyni do auta - dzwony są takie same, a czy przełożenia z różnych wersji silnikowych się różnią?

W realoem mamy skrzynie S5D250G i kod literowy typu TBDH, TAJT, THMW czy THCH.

Co oznacza kod literowy? Jak rozpoznać właściwą skrzynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem na skrzynie z silnika m52tu20, nie widzę różnicy w przełożeniach.

Dzięki.

Chodzi o to, by wiedzieć co kupujesz - te auta mają ~20 lat, możesz ściągnąć własnoręcznie skrzynię z M52B28TU, a np. 5 lat temu ktoś wsadził tam coś innego. :wink:


Dlatego ponawiam pytanie, czy skrzynie S5D250G oznaczone w realoem kodem literowym TBDH, TAJT, THMW, THCH różnią się przełożeniem? Jeżeli się różnią, to jak je rozpoznać?


Edit:

Ok, znalazłem rozpiskę przełożeń skrzyń biegów: https://www.moreheadspeedworks.com/bmw_gear_ratios/

Nie ma rozpisanych modeli 316i, 318i i 320i, ale trzeba założyć jest jest 4.23/2.52/1.66/1.22/1, R4.04, reszta różnic w dyferencjale (analogicznie do E36).

A zweryfikować? To nie wiem czy się zauważyć różnicę (np. 1 bieg 4.23 vs. 4.21) sprawdzając metodą dyfra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Do m52tub20 wsadziłem skrzynię z N42 śmiga aż miło, przełożenia są te same, bo porównywałem numery kół zębatych biegów. Trzeba tylko wsadzić swoją łapę od wyciskania sprzęgła i tuleję prowadzącą łożysko oporowe.
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.