Skocz do zawartości

X1 2.0i skrzynia biegów dwusprzęgłowa a inne wersje


maciekszz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Konfiguruje nową X1 i rozważam wersję z silnikiem 2.0i jednak widzę że ten silnik jako jedyny ma siedmio biegową skrzynię biegów dwusprzęgłową. Pozostałe wersje silnikowe są sprzężone z 8 biegowym automatami.


Czy ktoś z Was ma 7 biegowy automat i mógłby się wypowiedzieć jak się spisuje?

Które skrzynie są lepsze i czy w ogóle ma to jakieś większe znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Kilka razy już wspominaliśmy o tym. Skrzynia 8-biegowa to japoński Aisin.

Skrzynia 7-biegowa (dwusprzęgłowa) to niemiecki Getrag.

Nie wiem jak obecnie, ale jakiś czas temu Getrag był dostępny tylko w wersji sDrive, zaś xDrive był konfigurowany tylko z Aisin’em.


Dwusprzęgłowa jest na pewno szybsza, ale nie wiem czy akurat w X1 ma to aż takie znaczenie :wink: Aisin natomiast jest całkiem dobrze oprogramowany przez BMW (przynajmniej w zestawieniu z silnikiem 2.0i) - nie „gubi się” i dość sprawnie „rozpoznaje” zamiary kierowcy. Nie jest to poziom 8-biegowego ZF, ale też przesadnie wielkiej różnicy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Co do tego, że zastanawiałeś się czy jest to na pewno Getrag... to poniekąd masz rację :wink: bo w międzyczasie (od 2018) "Getrag" zmienił się w "Magna PT" :D

Ale mówiąc w skrócie - tak, jest to Getrag.


W M-kach są silniki mocowane wzdłużnie.

X1 oparte jest na platformie UKL z poprzecznym mocowaniem silnika, no i oczywiście FWD.

Te skrzynie nie mają ze sobą nic wspólnego :wink:

Pomijając już wszystko inne, przy silniku zamontowanym poprzecznie najnormalniej w świecie nie zmieściłaby się taka długa skrzynia, jaka jest stosowana w M-kach... (zresztą klasyczny 8-biegowy automat ZF, stosowany przez BMW w platformie RWD, też jest taki długi)


Tą skrzynię DCT Getrag'a, która jest montowana w X1, można natomiast spotkać np. w Renault.



w X1 jest skrzynia Getrag 7DCT300


38311_2013_135_Fig1_HTML.jpg


W przykładowym M2/M3/M4 jest Getrag GS7D36SG


GS7D36SG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jeszcze do kompletu - tak wygląda 8-biegowy Aisin AWF8F35/45.

BMW tą skrzynię oznacza swoim symbolem GA8F22/GA8G45 (Toyota oznacza ją U880F, Volvo TG-81SC, Peugeot EAT8, GM 8F45, etc.)


Prueba-Volvo-V40-2016-43.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Szukałem informacji o problemach w tych skrzyniach i nie ma prawie żadnych informacji, jedynie odnośnie Getrag jest informacja, że niby pęka jakiś spaw w obudowie przypuszczam że przy mocnym traktowaniu.


Ma ktoś jakieś doświadczenia/wiedzę o tych skrzyniach odnośnie żywotności / problemów?


Pasuje mi ta wersja 2.0i sDrive z DKG, dodatkowo z tego co doczytałem jest fajniejsza dźwignia zmiany biegów ale nie chcial bym naciąć się na problematyczną wersję skrzyni, chociaż myślę że akurat tak podstawowy podzespół to BMW ma dopracowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mnie poprawia mądrzejsi na tym forum ale dźwignia zmiany biegów zmieniła się wraz z pojawieniem się Facelifingu w 2019 roku... Rozwbiez mądrzejsi pisali że najlepiej wszystkie szczegóły dotyczące konfiguracji samochodu sprawdzać w cenniku i to najlepiej niemieckim ;) bo zdążają się błędy tłumaczeniowe (podobno)... Sam tak zrobiłem i dzięki temu uniknąłem paru pomyłek... W grudniu konfigurowalne samochód z doradcą w salonie po czymś styczniu diametralnie zmieniłem wyposażenie - na dużo bogatsze w tej samej cenie. Nie wpłynęło to na termin produkcji bo zostałem przy tym samym silniku i kolorze. Od miesiąca jeżdżę swoim X1... 2 000km już pyklo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.