Skocz do zawartości

Hamulec ręczny postojowy sam się zablokował


vvooxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po dłuższych poszukiwaniach w temacie chciałem opisać mój przypadek z dzisiejszego nerwowego poranka...

Wczoraj wróciłem z krótkiej trasy w upale z intensywnym hamowaniem (może ma to znaczenie, zapieczenia, przegrzania itp...), po czym dzisiaj po krótkiej jeździe zatrzymałem i zgasiłem auto. Nie mapiętam szczerze mówiąc czy użyłem ręcznego hamulca, ale wysiadłem z auta. Zamknąłem, po kilkudziesieciu sekundach wróciłem do samochodu po coś i gdy po prostu byłem przy aucie - coś ZAZGRZYTAŁO w tylnym lewym kole, jakby zaciąganie hamulca ale bardzo głośne, niepokojące i ucichło a wszystko to SAMOISTNIE bez jakiegokolwiek udziału mojego... Po jakimś czasie wsiadam do auta i odpalam a tu komunikat o awarii hamulca. Autem nie ruszysz ni w przód, ni w tył...


Do ręki telefon i youtube do pomocy. Postępujac zgodnie z instrukcją - linka i jej ciągnięcie nic nie dało. Potem przytrzymanie przycisku odblokowywania przez kilka sekund - nadal nic. Potem skrzynka bezpieczników w bagażniku i sprawdzenie. Wszstkie odpowiedzialne były ok, ale..

...wyjąłem bezpiecznik 129 - był lekko zaśniedziały, przeczyściłem styki i włożyłem. Poszedłem odpalić auto i nic...

Więc zrobiłem kombinację jak na jednym z filmików - przy włączonym zapłonie wyjąłem bezpiecznik 129 - zniknęła kontrolka hamulca na zegarach (co ciekawe), po chwili włożyłem bezpiecznik na swoje miejsce i komunikat oraz kontrolka zaświeciła się ponownie (na żółto). Wsiadłem do auta i mogłem odblokować przyciskiem hamulec... Auto ruszyło wreszcie...

Teraz pytanie - czy to epizod po intensywnym użytkowaniu auta poprzedniego dnia w wysokiej temperaturze czy po prostu ot takie przycięcie, czy jakaś poważna usterka? Kontrolka się świeci nadal, ale da się jechać. Nie korzystam z ręcznego na razie, ale po powrocie do domu spróbuję czy mi znów złapie na amen czy będzie ok...

Piszę to pytanie bo akurat takiego przypadku tutaj nie znalazłem a zastanawia mnie to samoistne zgrzytnięcie w kole bez naciskania czegokolwiek...

Prosze o sugestie. Wiem, ze się rozpisałem ale jak inaczej w miarę dokładnie to opisać... :)

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieopłacalne ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update...

Wrocilem do domu i postanowiłem spróbować zaciągnąć ręczny i nic. Nie reaguje ani hold ani ręczny... świeci się na żółto kontrolka i przypomina się komunikat... Jest jakiś sposób na reset tego komunikatu i próbę hamulca?

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieopłacalne ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam


BMW zaleca inicjalizacje hamulca po odryglowaniu ręcznym :D :D


34 41 682 Parkbremse initialisieren (nach manuellen Entriegeln der Stelleinheit)


Achtung!

Bei manueller Entriegelung der Stelleinheit stimmt eventuell der tatsächliche Zustand der Parkbremse

nicht mit dem durch die Kontrollleuchte angezeigten überein.


Fahrzeugzustand vor der Initialisierung:

- Störung beheben

- Fahrzeug im Stillstand

- Zündung eingeschaltet


Uwaga!

Podczas ręcznego odblokowywania zespołu sterującego aktualny stan hamulca postojowego może być prawidłowy.

nie są takie same jak te wskazane przez światło kontrolne.


Stan pojazdu przed inicjalizacją:

- usunąć usterkę

- Pojazd nieruchomy

- Zapłon włączony.


Taste Parkbremse bei getretener Bremse drücken.Hinweis:

Die Kontrollleuchte in der Instrumentenkombination erlischt, sobald die Parkbremse wieder betriebsbereit ist.

Eventuell auftretende Geräusche sind normal.

Die Inbetriebnahme kann einige Sekunden dauern.



Klawisz hamulca postojowego nacisnąć podczas wciśniętego pedału hamulca hamulca:

Gdy hamulec postojowy jest ponownie gotowy do pracy, lampka kontrolna zespołu przyrządów gaśnie.

Wszelkie odgłosy, które mogą wystąpić, są normalne.

Uruchomienie może potrwać kilka sekund.

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... Próbowałem na wszystkie sposoby i z wszystkimi filmikami z yt z różnymi kombinacjami ale nie pologło. Nie wiem czy nie zrobić jutro tak, że jeszcze raz pociągnąć za linkę i potem od razu tak spróbowac. Może od moich prób komp zgłupiał...
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieopłacalne ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.