Skocz do zawartości

320i Stuki przy operowaniu sprzęgłem


Bartom007

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

jakiś czas temu zaobserwowałem dosyć dziwne stukanie/grzechotanie z okolic skrzyni biegów. Otóż sprawa ma się następująco:

Przy bardzo powolnej jeździe (np na parkingu) na półsprzęgle i gwałtownym wciśnięniu sprzęgła, słychać dość głośne stuki. Brak dźwięków na postoju, na biegu itp. Tylko przy gwałtownym wciskaniu sprzęgła przy ruszaniu do przodu lub na wstecznym. Biegi wchodzą wzorowo, sprzęgło chodzi lekko, zawieszenie sprawdzone i podobno ok.

Jakieś pomysły?

Poducha skrzyni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą podporą wału będzie ciężko, bo jest osłonięta plastikami i osłoną termiczną. Guibo raczej da się sprawdzić.

Trzeba odkręcić wał od skrzyni i go "złożyć" jak pałkę teleskopową, by wyszedł z wpustu po stronie skrzyni. Na wale jest przegub, także można nim też manipulować na boki.

Nie radzę go wyciągać całkowicie na stół, bo jest dokładnie wyważony.


Jakby potrzebował, to mam taki w pełni sprawny łącznik luzem (od 320i). Kupiłem "na wszelki wypadek" jak wymieniałem podporę wału, żeby nie rozbierać dwa razy, ale okazało się że z moim jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

czy dzwiek dochodzi z okolic skrzyni biegow po wcisnieciu sprzegla na 1 lub wstecznym (wtedy jest najbardziej slyszalny - takie 2-3 stukniecia)?

Mam to u siebie, tlumik i podpora sa sztywne, kolo i sprzeglo zmienione i nadal jest .. jeden z mechanikow sugerowal luz na walku w skrzyni ale w pierwszej kolejnosci planuje wymienic tlumik drgan i poduszki mostu, jak to nie pomoze bede szukac dalej ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Czasem słychać jedno głośne stuknięcie. Mówisz, że komplet sprzęgła wymieniony i to samo? Kurde to dobrze, że mówisz :mrgreen:

Ja miałem sprawdzone całe zawieszenie, wał, poduchy i wszystko jest niby w porządku...

Jak coś będziesz wiedział to daj znać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, klekotanie przy odpuszczaniu gwałtownym sprzęgła.

Wymieniłem:

- łącznik elastyczny wału

- sprzęgło kompletne

- dwumas (tu pomogło trochę na drżący lewarek zmiany biegów)

- wał

- dyfer

- półosie

- amortyzatory (plus gniazda)

- klocki, tarcze

- zregenerowałem maglownicę


i dalej dokładnie to samo. Samochód był w 2 serwisach - PIM Autoserwis w Krakowie i M Punkt w Krakowie i po kolei wymieniali mówiąc, że to od tego a nic nie zadziałało. W PIMIe dodatkowo wymieniali uszczelkę pod pokrywą zaworów i pompą vaccum, całość dokładnie rok temu i wszystko już cieknie, wiem, że może sie zdarzyć mikropęknięcie w głowicy ale nie wierzę w to po prostu.


Wracając do tematu - jak powymieniali wszystko i 0 efektu to mówią, że to skrzynia i że w 12 letnim samochodzie muszą być luzy, co jest bzdurą oczywiście i świadczy o braku poprawnej diagnozy, bo na na pytanie czy ustanie to jak kupię nową skrzynię za 15k nie dają gwarancji, że przestanie stukać.


Oddałem teraz do BMW Zone i to jest moja ostatnia próba, potem to olewam :)


Jak znajdą to dam znać co to było, jeśli ktoś z Was się z tym uporał to będę wdzięczny za wskazówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnoza kolejny raz skrzynia, luzu na jakiś wałkach, nie pamiętam dokładnie ale powiedzieli, że ewidentnie to to bo są luzy. Zostaje na używkę wymieniać i ryzykować, że będzie to samo :D na razie nie mam ma to chęci ale może w lipcu się z tym jeszcze pojawię, chyba że ktoś z was znajdzie inną przyczynę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

jakiś czas temu zaobserwowałem dosyć dziwne stukanie/grzechotanie z okolic skrzyni biegów. Otóż sprawa ma się następująco:

Przy bardzo powolnej jeździe (np na parkingu) na półsprzęgle i gwałtownym wciśnięniu sprzęgła, słychać dość głośne stuki. Brak dźwięków na postoju, na biegu itp. Tylko przy gwałtownym wciskaniu sprzęgła przy ruszaniu do przodu lub na wstecznym. Biegi wchodzą wzorowo, sprzęgło chodzi lekko, zawieszenie sprawdzone i podobno ok.

Jakieś pomysły?

Poducha skrzyni?

 

U mnie to była kwestia luzu na wale. Taki tępy brzdęk jest przy ruszaniu

Mam teraz złożony wał z bmw i w mercedesa c klasy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dzisiaj testy kiedy dokładnie stuka i tak:

- gdy jest zimny silnik to jadąc powoli i zmieniając biegi słychać głuche puknięcie. Dźwięk ustaje lub jest słabo słyszalny gdy silnik się rozgrzeje.

- robiłem test na ręcznym, otóż puszczając powoli sprzęgło z zaciągniętym ręcznym (na 1 lub na wstecznym) i gwałtowanie jest wciskając nie słychać żadnych niepokojących dźwięków. Czy dzięki temu można wykluczyć luzy w skrzyni biegów i uszkodzenie dwumasy?

- na półsprzęgle brak niepokojących dźwięków

- podczas redukcji i gwałtowym puszczeniu sprzęgła słychać stuknięcie.


Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja pier@#$$##$@


dalej to samo, próbowali jeszcze wysprzeglik podmienić i też nic nie dało. Z tym, że ich diagnoza to nawet ta nowa skrzynia ma luzy i zostałem oszukany przez sprzedawcę i sprzedał mi regenerowaną jako nową.


Ja się poddaję, sprawdzę jeszcze czy da się tego sprzedawcę do sądu podać za oszustwo i jeśli tak to go podam, żeby nauczył się że się nie oszukuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze takie coś na innym forum:

http://i.imgur.com/B17YGlk.jpg


http://i.imgur.com/XPYVWV5.jpg


ponoć aplikacja Loctite w to miejsce przy podobnych stukach pomaga (Temat jest o 328i ale może u nas jest to samo)


Ktoś może próbował?



Tutaj cały temat: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=175885

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ku***... masakra. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za dorwanie gościa... u mnie okazało się że stuki pochodzą z baku paliwa. W czwartek zdejmuję bak i dokładnie dowiem się ocb. Znajomy włożył rękę do baku po wyjęciu pompy paliwa i okazało sie że jakaś klapka(?) lata luźno przy rurze... nie mam pojęcia co to za klapka, dam znać w przyszłym tygodniu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.