Skocz do zawartości

Problem z fotelem - pompowanie lędźwi - rozwiązany!


TomaszM

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Nie działa mi poprawnie ww funkcjonalność. Jest też błąd potwierdzający jakiś problem (E444 - moduł fotela kierowcy).

 

Objaw jest taki, że nie czuję aby coś się zmieniało na plecach podczas naciskania regulacji wypchania odcinka lędźwiowego. Coś jednak tam się dzieje, bo czuć słychać pracę jakiegoś silniczka/pompki... Może nawet minimalnie czuję jakiś ruch ale to nie to samo co było, czy to co jest w fotelu pasażera!

 

No i pytanie czy wie ktoś jak się zabrać do diagnostyki tego problemu? Jak się dostać do tego ustrojstwa? Czy może być tam jakaś nieszczelność, dziura...? Miał ktoś z Was do czynienia z tym mechanizmem?

 

Okazało się, że było zwarcie na przełączniku przy fotelu. Wystarczyło rozgiąć trochę blaszki wewnątrz przełącznika... Wszystko działa super.

Ponieważ rozebrałem wszystko więc mam sporą wiedzę co i jak tam działa. Gdyby ktoś miał problem to zapraszam!

Edytowane przez TomaszM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pneumatyka nie jest sterowana sterownikiem pod siedzeniem.

Skoro wywala Ci błąd sterownika to szukaj problemu z zasilaniem.

Jeśli podczas sterowania nie słychać pompki to to problem jest na 100 z zasilaniem.

Zaś jeśli słychać no to worek a raczej worki lub zaworki i wężyki.

Pod fotelem są 2 zasilania jedno do pompki drugie do modułu (grzania lub sterowania mechatroniką fotela).

Jakby co to mam w częściach wszystkie elementy foteli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pneumatyka nie jest sterowana sterownikiem pod siedzeniem.

Skoro wywala Ci błąd sterownika to szukaj problemu z zasilaniem.

Jeśli podczas sterowania nie słychać pompki to to problem jest na 100 z zasilaniem.

Zaś jeśli słychać no to worek a raczej worki lub zaworki i wężyki.

Pod fotelem są 2 zasilania jedno do pompki drugie do modułu (grzania lub sterowania mechatroniką fotela).

Jakby co to mam w częściach wszystkie elementy foteli.

 

Dzięki za wskazówki!

A czy trudno dostać się do tych elementów w fotelu - w oparciu, o których piszesz? Trzeba wyjmować fotel czy można zajrzeć tam od tyłu, zdejmując ten plastik z pleców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłonę możesz zdjąć bez wyciągania fotela. Na dole są dwa plastikowe kołki. Jak je wyciągniesz to pociągnij osłonę do dołu, tak 1-2cm a nastepnie obróć w prawo lub w lewo i do siebie. Kołki siedzą dosyć ciasno więc mogą się uszkodzić podczas wyciagania. Dlatego wygodniej jest wyciągnąć cały fotel – to tylko 4 torxy.

 

Po zdjęciu osłony bedziesz miał dostęp do pompki i zaworka (lub dwóch jeśli masz także pompowane boczki). Pompka jest jedna, więc jeśli masz pompowne boczki które działają i po włączeniu regulacji podparcia słychać prcę pompki to problemu bym szukał w samej poduszcze podparcia ledzwiowego, zaworka lub zasilania zaworka. Mało prawdopodobne że gdzieś jest nieszczelnośc na wężykach. Bardziej prawdopodobne że coś nie tak z zaworkiem/zasilaniem lub samą poduszką.

 

W sieci są tutoriale i trochę zdjęć jak rozebrać fotel i dołożyć podparcie. Jakby co to mam gdzieś EBA z instrukcją dołożenia podparcia i shematami podłączenia i zasilania pompki/zaworka. Schematy znajdziesz również w WDS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrałem się do tego ustrojstwa i moim zdaniem winny jest moduł, który rozdziela powietrze. Ten, do którego pompka je pompuje. Wydaje mi się, że przy pompowaniu zawór upustowy cały czas jest otwarty bo przez niego dmucha powietrze gdy naciskam pompowanie klawiszami fotela... Moim zdaniem pompowane powietrze powinno wchodzić do kolorowych przewodów i pompować/przesuwać lędźwie.

 

lobcio pisałeś, że masz części. Moduł ma numer: 7138787.10

Napisz PW za ile jesteś gotów mi go oddać?

 

Tak to wygląda:

http://images84.fotosik.pl/167/71eed99026e5506fmed.jpg

 

A tu na pierwszym planie zawór, którym ucieka moje powietrze. Widać też 3 rurki. Jasna, przeźroczysta dostarcza powietrze z pompki a dwie kolorowe dystrybuują je do oparcia:

http://images81.fotosik.pl/168/cc06a531f5e3252cmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.