Skocz do zawartości

Bluetooth BMW X5 2005


dziakoni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy mógłby mi ktoś pomoc i powiedzieć mi czy w moim aucie będzie działać mi Bluetooth mam w bagażniku moduł opisane jest na nim kod 4 cyfry a w podłokietniku posiadam miejsce na telefon bez guziku parowania. Dokupiłem podłączenie pod tel z guzikiem parowania czyli ta buźka pasowało wszystko kabelki antena itp lecz dalej nie mogę uruchomić aby kontrolki świeciły na radiu nawigacji. W radiu nawigacji mam podmenu telefon lecz jak włączę to mam tylko opis insert card . Czy ktoś jest w temacie i pomoże mi ? VIN Auta to LW39375

Mam jeszcze jedno pytanie w centralce tam gdzie opis jest Bluetooth jest dziura na kartę tylko taka większa niż karta SIM telefoniczna czy tam coś powinno się znajdować ktoś wie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Według VIN'u masz kolego SA638 Car Telephone Professional, a to nie jest Bluetooth tylko powinien być jakiś telefon BMW z kartą SIM. Było kilka wersji telefonów, SA644 to moduł bluetooth i tak łączysz telefon z samochodem, ewentualnie wsadza się telefon w adapter w podłokietniku, SA633 to bodajże to samo co SA644 tylko że z telematyką, SA638 to jest to co według VIN masz Ty czyli jakiś telefon wbudowany z kartą SIM, chyba że to coś innego bo tutaj mogę się mylić, i nie wiem czy jeszcze w E53 to było ale w E39 i E38 były archaiczne słuchawki na skręcanym kablu. To z teorii, w praktyce wiem że wszystkie wersje miały jakieś inne instalacje, moduły, ogólnie inne sposoby działania, po wejściu w bmw-store, dział komunikacja jest tego taka masa że nie idzie się połapać tak naprawdę o co chodzi.

Sporo tych wszystkich wersji, różne wersje modułów, różne typy modułów, jakieś Motorole widziałem i nie wiem od jakiej wersji systemu telefonu to było, natomiast Bluetooth o jaki podejrzewam się Tobie rozchodzi, taki najprostszy i najlepszy do korzystania gdzie łączysz sobie własny telefon z samochodem bezprzewodowo bez żadnych kabli, SIM itd. to jest ULF i tutaj trochę mam bardziej sprawdzoną wiedzę bo mam to u siebie i próbowałem coś z tym działać i jest to opcja SA644, moduł ten jest w bagażniku po lewej stronie schowany pod czytnikiem DVD, by do niego się dostać zdjemuje się ewentualny hak, odkręca trzy śruby od osłony plastikowej, bierze się z naklejki modułu PIN i się paruje z telefonem tak jak pokazane na tym filmie

Natomiast po VIN'ie czegoś takiego u Ciebie nie ma, nie bardzo wiem co za moduł masz u siebie w bagażniku i o jakim slocie na jakąś kartę mówisz.

Chyba że coś majstrowałeś czy było majstrowane przez jakichś poprzednich właścicieli i mimo że fabrycznie nie było u Ciebie ULF jest to tam dołożone. Wtedy robisz jak na filmie z linku i telefon z samochodem przez bluetooth połączysz, druga sprawa czy to będzie działać. Było bodajże 13 generacji tego modułu Bluetooth, obecna najnowsza produkowana bodajże od 2007r. jest nie do kupienia na rynku wtórnym a w ASO to koszt bodajże ponad 2000pln.

Ja u siebie mam wersje modułu 5 generacji taka jaka fabrycznie została zamontowana w samochodzie, rok produkcji modułu bodajże 2004, łączyłem swój telefon (Huawei P8) z samochodem, połączyło poprawnie ale to tyle. Nie ściągnęło książki telefonicznej, po "wstukaniu" ręcznie gałką nawigacji numeru telefonu i wydaniu samochodem polecenia wykonania połączenia przenosiło mi rozmowę do telefonu, w samochodzie cisza a sygnał i rozmowa przez telefon. Jak ktoś zadzwonił też samochód milczał dzwonił sam telefon, mimo że teoretycznie telefon normalnie był przez Bluetooth połączony z samochodem. Czyli do rzopy z taką robotą, szukałem używanego najnowszego modułu ULF bez powodzenia z myślą że najnowszy moduł rozwiąże problemy w działaniu z nowoczesnym aparatem, aczkolwiek też gdzieś przeczytałem że nie jest pewne że nawet na najnowszym module będzie u mnie to działać a i takiego modułu nie znalazłem także dałem sobie spokój.

Albo to kwestia telefonu, miałem wcześniej Galaxy S4 i gdzieś czytałem że ktoś na 5-tej generacji modułu czyli taka jak u mnie bez problemu łączył się i działało z Samsungami S3, S4, S5 i S6.

Oczywiście niby jeszcze jest adapter na telefon w podłokietniku w moim przypadku Nokia 6310i, nawet by się taką znalazło może jeszcze w szufladzie ale co, przekładać zawsze kartę od smartfona do starej Nokii, Nokię wsadzam do adaptera i dopiero gra i tańczy, książka jest ściągnięta, wszystko działa? Bez żartów.

Mam do tego według opcji po Vinie też sterowanie głosem, nie wiem czy to tylko do tego telefonu czy może też do nawigacji, raczej nie korzystam to się nie bawię, jest przycisk na kierownicy ale nic się specjalnie nie działo po jego wciśnięciu, coś tam chyba się odzywało ale już nawet nie pamiętam co.

Moim zdaniem za stary samochód na zawracanie sobie gitary takimi zabawkami, kupić jakiegoś Parrota i po robocie, po takie fabryczne wodotryski zbierać na E70, w E60 wszystko działa jak marzenie z moim aparatem, no ale tam zabawki nowsze.

http://i.imgur.com/mk2DLM9.jpg http://i.imgur.com/p36AAFC.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w necie trochę poradników odnośnie dołożenia bluetooth (wpisz w googlu "e53 bluetooth retrofit pdf"). Ja w najbliższym czasie będę działał u siebie, tyle, że mam nieco bardziej skomplikowaną robotę bo muszę położyć całą instalację pod telefon w aucie więc trochę mi to zajmie. Dam znać jak mi poszło :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scarab ale będziesz kładł to o czym ja mówiłem - ULF? Jeżeli tak to jaki moduł masz zamiar kupić? Rozwiń co zamierzasz i jaki masz pomysł na to i czy jesteś pewny że przynajmniej w Twoim przypadku wszystko będzie działać.

Bo autentycznie uprzedzam i możesz sobie sam poprzeszukiwać zagraniczne wątki na ten temat, że te ogoólnodostępne używane moduły na aukcjach itd. to są stare wersje i z nowoczesnymi telefonami zakup takich modułów jest bez sensu bo na 90% to nie będzie działać, chyba że masz właśnie jakiegoś Samsunga czy iPhone, tu rzuciło mi się pare razy jak czytałem że problemów nie było.

 

dziakoni, no tak jak mówię trochę moim zdaniem bez sensu kombinować, do tego nie wiadomo co Ty tam u siebie masz, musiał byś jakieś numery podać, zdjęcia czy coś, ale nawet jakbyś miał już ten ULF dołożony to i tak wysoce wątpliwe że masz tam najnowszy moduł który i tak może nie działać z nowoczesnymi urządzeniami.

Jeżeli masz chęci, mocno Ci na tym zależy i przede wszystkim kasę to Twoja wola, wgryź się w temat, musisz się rozeznać co w końcu masz u siebie zamontowane, może tak jak scarab trzeba będzie całą instalację kłaść a finalnie żeby wszystko działało trzeba będzie wykosztować się ponad 2k pln na najnowszy ULF który i tak nie zagwarantuje poprawności działania tego systemu. Moim zdaniem dzisiaj bawić się w to jest bez sensu, pare lat temu jak jeszcze były "normalne" telefony jeszcze to miało sens, ale dziś chyba lepiej kupić Parrota i mieć problem z głowy.

http://i.imgur.com/mk2DLM9.jpg http://i.imgur.com/p36AAFC.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flo_HF kupiłem cały komplet łącznie z anteną, podłokietnikiem, całą wiązką itd, oparty na ULF z 2003r HW 05 SW 38. Mam iPhona, wyczytałem na forach zagranicznych że powinno z nim działać. Muszę to w końcu podłączyć na krótko bez kładzenia instalacji w aucie i sprawdzić czy działa. Do tej pory jeszcze tego nie zrobiłem bo trzeba zakodować, a bez sensu zakodować i potem wyjąć i jeździć bez do czasu aż rozłożę instalację w aucie.

Wołałem pójść w oryginał bo nie muszę niczym obwieszać wnętrza, integruje się z kierownicą wielofunkcyjną i monitorem navi. Mam nadzieję że teoria będzie zgadzać się z praktyką :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego....chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz :):)

Przykładowo Parot montujesz pług&play w godzinę sam bez żadnej wiedzy i rozbierania połowy auta.Efekt taki sam i koszty mniejsze.Zintegrowany w pełni z autem jak ori.I nie mam pojęcia czym chcesz obwieszac wnętrz auta :):)

W razie pomocy pisać na PW,bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już kiedyś te zestawy, chyba nawet byłem na tej stronie. Parrot za 750zł nie integruje się z navi, ani nie ma żadnych możliwości sterowania, jego jedyna funkcja to obsługa przycisku na kierownicy. Działa jak najbardziej prymitywny zestaw bluetooth za 100zł, tyle że zamiast dokładanego przycisku działa ten na kierownicy. To chyba nie jest ta sam efekt jak w oryginale? :D Kompletnie nieuzasadniona cena w stosunku do możliwości. Druga opcja na tej stronie to moduł BMW za 1400zł oparty na... ULF :norty:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu....ale ciężki jesteś ..wybacz :):)

Są dwie opcje jak sam zauważyłeś.Obydwie działają jak oryginał mimo że tego nie rozumiesz i kwestionujesz.Ten za 750 różni się od tego drugiego tylko tym że nie czyta kontaktów (ten droższy to robi) ale obsługa jest bezproblemowo z kierownicy pełna i tego i tego .Poza tym wszystko jest jak w oryginale.I proszę wytłumacz mi co to znaczy, że BT integruje się z navi ,bo głupi jestem i nie rozumiem :):)

Poza tym ja to uzytkuję kolego i dlatego wiem o czym pisze a ty nie bardzo :):)

Chcesz to pruj sobie samochód i zostań przy IPhone.Ciekawe co zrobisz jak kupisz nowy telefon i nie będzie działał że starym ori modułem

Edytowane przez sfinks311
W razie pomocy pisać na PW,bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę 3 opcje do E53 - PAR007, PAR008 i ten za 1400 aczkolwiek 6 godzina to może coś jeszcze z oczyma.

Ten za 1400 wydawał by się bardzo interesujący, tylko jaka jest gwarancja że to będzie działać z nowymi telefonami skoro to ewidentnie jest coś w stylu tego od BMW no a te od BMW tak jak wyżej mają problemy.

I ogólnie co to jest bo tu nic nie ma napisane, to chyba jakieś mało znane rozwiązanie, ja to widzę pierwszy raz a trochę internetu przetrząsnąłem jak u siebie walczyłem i na takie cuś nie trafiłem, to jest jakaś samoróbka tej firmy czy jak, wydaje mi się że widziałem kiedyś moduł od BMW o takim kształcie i uj wie co to było.

http://i.imgur.com/mk2DLM9.jpg http://i.imgur.com/p36AAFC.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co?To jakaś chińszczyzna oczywiście ale działa że wszystkim.Jeśli nie to robisz aktualizacje i po temacie.Ja kupiłem kilka takich i tańszych i drozszych i wszystko śmiga.Żeby nie było nie jestem sprzedawca tego :)-)

Teraz masz pełno podobnych do tego wynalazków a akurat Parota(różne modele ) stosują ludzie z forum i jakoś nikt nie narzeka

Akurat ten sprzedawca montuje jeszcze to jak chcesz chyba za 100 ale w Wwie na miejscu ale sam bez problemu to zrobisz.Nie wymaga kodowania.Po podłączeniu pług&play widzisz telefon na navi (jeśli masz ) i tyle.Poza tym wystarczy zadzwonić do tego sprzedawcy i wszystko wyjaśnić :)-)

 

Są jeszcze na stronie tego sprzedawcy https://car-tronic.pl/ ale nie miałem z tym do czynienia.Ludzie na forum kupowali i piszą ze ok :mrgreen:

W razie pomocy pisać na PW,bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam i będę posiadał iPhone wiec myśle jednak o uruchomieniu blututa w aucie. Z tego co wyczytałem muszę zakodować inne urządzenie i ponoć w ince można uruchomić parowanie z telefonem , bo nic muszę szukać dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcz znalazłem coś takiego lecz moj modul jest niestety w grupie europejskich i dalej nie wiem czy posiada bluetooth TELEMATICS Control Unit GSM 84116946011

 

wersja pdf informacji poniżej:

http://www.bimmerboard.com/members/p...artNumbers.pdf

 

Moduły TCU iBus Ulf

 

Opis Protokół Od Do Part Number Komentarze

TELEMATICS Control Unit CDMA paź-03 84116938764 ma jedynie pomóc; no BT

TELEMATICS Control Unit CDMA gru-03 84116945062 ma jedynie pomóc; no BT

TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 84116947308 potwierdził ma jedynie pomóc; no BT

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 84116949110 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 84106978527 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 84109123190 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 kwi-04 84116945940 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien; 1 miesiąc produkcji (!? ...)

TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 wrz-04 84116952218 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 wrz-04 84106978528 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-04 wrz-04 84109123191 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA września-04 mar-05 84106978529 prawdopodobnie nie ma bluetooth, ale nie jestem pewien

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA września-04 mar-05 84109120844 zbudowany 14-07-2006 SW: 32 HW: 35 Próbowałem tego modułu; BT nie działa w moim samochodzie, może być konieczne programowanie sprzedawcy.

 

Poniżej Jednostki mają aktywne łącze Bluetooth i pomagać

TELEMATICS Control Unit CDMA września-04 lut-05 84116946993 1-ty wydanie zintegrowanego BT / Assist TCU (osobiście potwierdził, BT). Nie Wejście głosowe, ale mogą być dodawane przez oddzielny moduł głosowy SES

TELEMATICS Control Unit CDMA Mar-05 maj-05 84106964114 Dodano wsparcie dla poleceń głosowych (telefon tylko nie NAV). Dodano wsparcie dla Siemens S66 telefon

TELEMATICS Control Unit CDMA czerwca-05 sierpnia-05 84106965056 Zwiększona wydajność transferu książki adresowej na niektórych telefonach zgłoszonych.

TELEMATICS Control Unit CDMA września-05 lut-06 84106963798 Naprawiono problem NAV zalegających do menu telefonu na starcie.

TELEMATICS Control Unit CDMA września-05 maj-06 84109120843

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA września-05 lip-06 = 84109122529 RMFD regenerowane.

RMFD TELEMATICS Control Unit CDMA września-05 września-06 84109132711

TELEMATICS Control Unit CDMA Sep-06 84109115729 Continental TCU Kupiony na ebay od 2007 data X3 14.03.2007 SW 03.25 HW 64; bluetooth działa świetnie.

JEDNOSTKA TELEMATICS kontrolować? CDMA gru-06 84109129851 nr części nie realoem bazy danych; jest jednostką iBus i pracuje w M3 według Forum ( http://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=199611 )

 

Visteon ULF Moduły tylko z Bluetooth; No Assist; bezpośredni zamiennik TCU; Wymaga przycisk parowania; Moduły ULF mieć kontrolę głosową z telefonu i nav.

Visteon ULF Moduł koniec życia Jun-03 84216934552 1. generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia października-03 84216938610 2. generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia mar-04 84216934961 3rd generation

Visteon ULF Moduł koniec życia Jun-04 84216950089 4. generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia Jan-05 84216945387 5. generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia października-05 84106955522 6. generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia kwietnia-06 84106969268 7 generacja

Visteon ULF Moduł koniec życia maj-06 84216958358 8-ci generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia Sep-06 84106987546 9 generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia lis-06 84106980130 10. generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia Jan-07 84109133329 11 generacji

Visteon ULF Moduł koniec życia maj-07 84109145007 12 generacji

Visteon ULF Moduł Obecna produkcja 84109154358 13 generacji

 

Europejski TCUs - nie będzie działać w USA

TELEMATICS Control Unit GSM Jan-05 84116946991

TELEMATICS Control Unit GSM Mar-05 84106965055

TELEMATICS Control Unit GSM Sep-05 84106964113

TELEMATICS Control Unit GSM lip-06 84106963758

TELEMATICS Control Unit GSM lis-06 84109129850

TELEMATICS Control Unit GSM Mar-07 84109127894

TELEMATICS Control Unit GSM 84116946011

JEDNOSTKA TELEMATICS KONTROLA RFMD GSM 84106978533

TELEMATICS Control Unit GSM lip-06 84106963758

TELEMATICS Control Unit GSM lis-06 84109129850

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i udalo sie działa mi troszkę roboty było ale warto

Co trzeba zrobić kodowanie nie ja to robilem ale podaje co trzeba pozmieniac

NCSexpert , NCSDummy

 

Teraz,

jeśli masz TCU z funkcją BT,

Jeśli nie widać opcji BT w iDrive,

jeśli widzisz opcję BT, ale nie można powiązać z telefonem,

jeśli sparować telefon, ale nie można dokonać połączenia

jeśli sparować telefon i dokonać połączenia, ale twój głos nie będzie się do nich,

Jeśli powiązać i mogą dzwonić ale samochód nie może uzyskać listę telefonów,

za mną. nie jesteś sam

 

BLUETOOTH_FIX

aktiv

 

PHONE_MULF

nicht_aktiv

 

ECE_TELEFON

nicht_aktiv

PHONE_BUSINESS

aktiv

PHONE_PROF

aktiv

BMW_ASSIST

aktiv

Helpnet

nicht_aktiv

BMW_ONLINE

aktiv

 

PIERŚCIEŃ

aktiv

 

SMS

aktiv

 

BLUETOOTH_NODES_MASK // jeśli nie można przesłać książkę telefoniczną spróbować innych opcji

profil_2

BMW_DEALER_MASK

aktiv

BMW_HOTLINE_MASK

aktiv

BMW_MOBILE_MASK

aktiv

 

BMW_N_DEALER

aktiv

 

IBOC

nicht_aktiv

 

 

 

 

TCUM Jednostka

 

TWO_MICROPHONES --- jeśli inni nie słyszą ustawić wert_02

wert_01

SIM_IN_TELEMATIK_READER

aktiv

TELEMATIK_SIM_ENABLED

aktiv

SPRACHE

nas

US_BUSINESS / PROF_VARIANT

Model biznesowy

AIRBAG_TRIGGERED_E-CALL

aktiv

E-CALL_CHECK_CONTROL

nicht_aktiv

Wake-UP_BY_E-CALL

aktiv

CUSTOMER_CALLS_OVER_GMIN

aktiv

E-CALL_HARDKEY_FITTED - umożliwia przycisk telefonu na kierownicy.

aktiv

NON-TELEMATIC_E-CALL

aktiv

MOST_ASYNC_OR_CTRL_CHANNL

most_control_channel

TCU_TYPE

e60_us

TIMER_SMS_NACK

wert_02

BLUETOOTH --- ważne

aktiv

E_CALL_COUNTD_DELAY_TIMER

wert_02

BACKUP_ANTENNA

aktiv

 

TELEMATIK_ENABLED

aktiv

 

 

PORTABLE_BT - ważne

aktiv

 

GATS_SMS_DESTIN_BACKUP

wireless_car_prod

GATS_SMS_DESTIN_DEFAULT --- ważne, czy można powiązać, ale nie można dokonać połączenia.

wireless_car_prod

GATS_SMSC_OR_AMPS_BACKUP

atxeu_preprod_d1

wireless_car_prod

GATS_SMSC_OR_AMPS_DFLT ważne, czy można powiązać, ale nie można dokonać połączenia.

 

PHONEBOOK_PRIORITY ---- ważne, czy można powiązać, ale samochód nie może czytać książkę telefoniczną .. jeśli nie działa, spróbuj inne opcje.

 

wert_01

 

można sobie poczytać na stronce

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=en&u=http://5series.net/forums/bluetooth-cell-phone-forum-26/03-04-08-04-bluetooth-can-done-coding-no-%251E%251E-121586/&usg=ALkJrhjhWAYekSHLFjpKdWdC54_yD3nN4A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko działa wchodzę do samochodu po ok 10 sekundach jestem już połączony książka zaczytana z mojego iPhone mam 5s i 5 i obydwa łącza się i obydwa działają mam głos słychać mnie jest ok

Bez kodowania Bluetooth nie był widziany a teraz każdy telefon widzi BMW i końcówkę vin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, wychodzi że jest możliwość, że podstawowa opcja telefonu która wymaga karty SIM może mieć ukryty BT i trzeba go odkodować? Nieźle.

A łączyłeś się i sprawdzałeś czy wszystko działa z innymi nowszymi telefonami, coś z Androidem?

http://i.imgur.com/mk2DLM9.jpg http://i.imgur.com/p36AAFC.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj niestety androida nie posiadam jak będzie ktoś w pobliżu ze znajomych to popróbuje i dam znać .

Czy jest jakieś ograniczenie połączonych telefonów abym nie zapełnił pamięci bo wyjdzie następny problem parowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co jest napisane w instrukcji można usunąć sparowane urządzenia:

http://www.carnationsoftware.com/carnation/images/OwnersManualBluetooth.pdf

Androidy standardowo nie spełniają żadnych standardów więc nawet jak się przetestuje na 10-ciu to nigdy nie wiadomo czy z kolejnym zadziała :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.