Skocz do zawartości

E60 2.0d 2008 Podgrzewane siedzenia


wypire

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zamontować podgrzewane siedzenia, kupiłem matę grzewczą, przyciski oraz czujnik temperatury.Pod siedzeniem mam wtyczkę trzy przewody żółty, brązowy i biało niebieski.

Czujnik temperatury podłączyłem do biało-niebieski i masa.Sprawdziłem w Rheingold i temperatura jest wyświetlana natomiast grzanie (0). Przewód żółty i brązowy podłączyłem do maty.

Gdy przyciskam przyciski grzania fotela nic się nie dzieje. W FA dodałem $494 i zakodowałem moduł CAS pustym plikiem FSW_PSW.man.Dodam że bezpieczniki 31 i 33 od grzanie fotela są puste.

Ale czytałem na forum że grzanie fotela działa bez tych bezpieczników, czy to możliwe?

Co jest nie tak że nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem jakiś czas temu diagramy WDS podgrzewania foteli w BMW E60. Wynika z nich, że podgrzewanie może być podłączone na dwa różne sposoby, zależnie od rodzaju fotela. Podział jest na fotele w pełni elektryczne, posiadające rozbudowany moduł sterujący oraz pół-elektryczne, które posiadają prosty moduł sterujący podgrzewaniem. W wypadku tej drugiej opcji na schemacie WDS wyraźnie zaznaczony jest bezpiecznik. Wnioskuję, że dla foteli pół-elektrycznych należy zainstalować bezpieczniki (fotel kierowcy oraz pasażera mają oddzielne bezpieczniki).

 

Link do strony ze schematami WDS:

http://www.bmw-planet.com/diagrams/release/en/e60e61/index.htm

 

Na dole po lewej jest pole do wyszukiwania (Enter search term). Schematy podgrzewania można znaleźć pod hasłem "seat heating".

 

W wypadku problemów z otwarciem schematów WDS poniżej wklejam link do pomocnego tematu:

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=111&t=272359

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam właśnie rozwiązania w WDS do maty wychodzi złącze X13985 i x13987 zasilanie x13989 i sprawdziłem na zasilaniu mam napięcie to ja mam tę wersję bez bezpieczników.Czyli mam prąd na wejściu a nie mam na wyjściu, jakiś warunek nie jest spełniony.Ja podłączam się pod wyjście X13985 grzanie siedzenia bo te jest wyprowadzone kostką pod fotelem.Wyjście x13987 jest to oparcie i dla testu też podłączyłem czujnik temp. pod niebiesko-biały i masę ale nie zadziałało.Maty mam nie oryginalne może w tym jest problem, ale czemu komputer nie wyświetla żadnych błędów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto 2008 fotel standard elektryczny z pamięciom. Gdy naciskam przycisk grzanie fotela to diody się nie zapalają ale w Rheingold jak robię test konsoli to widać reakcję przycisku.

Zobacz zdjęcia modułu.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/731ae1b10362b363

http://www.fotosik.pl/zdjecie/a0bc6018ede07b94

Może komputer mierzy opór maty i gdy jest nie właściwy to nie załącza.Jeszcze jeden pomysł w ccc nie ma opcji grzania foteli może tu jest problem i muszę zkodować ccc żeby to było? i dopiero wtedy zaczną działać przyciski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie WDS widać, że złącze do grzania siedziska lub oparcia w fotelach z rozbudowanym modułem sterującym ma 5 pinów (przewodów). Wnioskuję ze schematu, że dwa przewody to zasilanie (+), dwa od czujników temperatury oraz jeden przewód masy (-). Wygląda na to, że jedna mata grzewcza (siedziska lub oparcia) jest podzielna na dwie maty z dwiema oddzielnymi czujnikami temperatury. Co daje 4 maty i 4 czujniki temperatury na jeden fotel.

 

Grzanie prawdopodobnie się nie włączy, jeżeli czujniki wskazują niepoprawną temperaturę. Posiadasz nieoryginalną matę oraz czujnik temperatury. Mata nie powinna być problemem jeżeli działa na 12V, ale czujnik temperatury już tak. Ale to tylko moje domysły. Najlepiej byłoby sprawdzić na oryginalnej macie grzewczej, która posiada wtyczkę na 5 pinów. Maty grzewcze foteli do E60 nie występują jako oddzielna część. Jedynym wyjściem jest zakupienie grzanych foteli lub ich części (siedzisko, oparcie, tapicerka). Fotele z E60, E65 oraz E70 mają podobną budowę oraz sporo wspólnych części, np. moduły sterujące. Prawdopodobnie maty z E65 lub E70 będą działać poprawnie w E60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwan dzięki za pomoc problem rozwiązałem. Musiałem zakodować CCC i na ekranie pokazał się obraz siedzeń i przyciski zaczęły reagować. Podpiąłem matę i po dwa czujniki na fotel ale że mam grzane tylko siedzenia to umieściłem oba w siedzeniu i wszystko działa.Mam grzane siedzenia za 30 euro.Można dokupić jeszcze jedną matę i wsadzić w oparcie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanej instalacji mat grzewczych.

 

Jestem zaskoczony, że nieoryginalne maty oraz czujniki temperatury działają z oryginalną instalacją fotela. Przejrzałem wiele tematów dotyczących podgrzewania siedzeń zarówno z tego forum jak i innych i nie znalazłem informacji, aby ktokolwiek wcześniej takową rzecz wykonał. Zazwyczaj w komentarzach znajdowałem opinię, że należy zaopatrzyć się w oryginalne maty z używanego fotela, ponieważ nieoryginalne nie będą działać.

 

Sprawdzałeś może czy czujniki podają poprawną temperaturę? Czy w Rheingold istnieje możliwość sprawdzenia aktualnej temperatury fotela?

 

Czy grzanie jednej części fotela (w Twoim przypadku siedziska) załączy się, jeżeli podłączysz jedną matę i jeden czujnik temperatury? Czy muszą być podłączone dwie maty oraz dwa czujniki temperatury, aby grzanie włączyło się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie działa załącza się jak w oryginale tylko w moim przypadku grzeją się same siedzenie i to wystarczy, czujniki pokazują rzeczywistą temperaturę. W rheingold można sprawdzić.Jedna mata wystarczy ja kupiłem KFZ Carbon Sitzheizung Universal Heizmatten jest to komplet na siedzenie i oparcie ja je rozdzieliłem i wsadziłem tylko na siedzenia.Gdy czujnik temperatury nie działa to grzanie się nie załączy. Ja podłączyłem drugi czujnik temperatury (z białej kostki) i umieściłem go w tym samym miejscu co pierwszy. Wyświetlają się dwa błędy szybkiego grzania fotele podejrzewam że oryginalne maty mają dodatkowy mały obieg do szybkiego podgrzania fotela i to trzeba by było podłączyć pod białą kostkę.Wszystko to udało się zrobić bez wyciągania foteli, z obecną wiedzą 2 godziny pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się, że oryginalna mata z dwoma czujnikami temperatury jest podzielona na dwie oddzielne maty. Jedna grzeje przednią część siedziska, a druga tylną. Wspomniany przez Ciebie błąd szybkiego grzania fotela może oznaczać, że są dwa obiegi grzania położone równomiernie na całej macie.

 

Mam kilka pytań. Z góry dzięki za odpowiedź.

Jakich czujników temperatury użyłeś? Znajdują się w matach, które kupiłeś?

W jaki sposób udało Ci się zainstalować maty grzewcze bez wyciągania foteli? Udało Ci się wsunąć maty pod tapicerkę?

Białą kostkę zakupiłeś w ASO? Czy mógłbyś podać nr części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 czujniki Termistor NTC 10K nie znajdują się w matach, maty są przystosowane do oddzielnego zasikania, z bezpiecznikiem i włącznikiem.

2 maty polożyłem tylko na siedzenia. Odkręcasz elektrykę, wyciągasz boczne plastyki odpinasz skórę i zaczepy i wsuwasz matę.

3 kostki nie kupowałem przewody lutowałem i izolowałem. U mnie elektryka była już położona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat.

Moje auto e60 pre lci siedzenia skóra, bez grzania, elektryka to regulacja pochylenia oparcia w przód i tył i wysokości fotela góra i dół.Chcę doposażyć w grzanie za pomocą mat uniwersalnych, jak kolega wyżej.

To są zdjęcia wtyczek pod siedzeniem.

https://drive.google.com/file/d/0B3RCiW7_1Kk8VmxkN0R4cmlLT0U/view

https://drive.google.com/file/d/0B3RCiW7_1Kk8WnB6ODhnN19TZWs/view

Czy siedzenia muszę doposażyć w moduły ?

SMBF = Seat Module, passenger side

SMFA = Seat Module, driver's side

a może w te ,o których czytałem na zagranicznym forum że do pre lci to moduły

fas Driver's seat module

bsf Passenger Seat Module

Może coś podpowiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fotelach półelektrycznych grzanie jest obsługiwane przez mały moduł widoczny na poniższym zdjęciu.

 

http://www.e60-forum.de/attachments/18814.jpg

 

Instalacja elektryczna jest prostsza niż w wypadku foteli z dużym modułem sterującym. Na zdjęciu widać szeroką czarną wtyczkę po prawej stronie modułu. Jest to zasilanie (+/-) oraz linia CAN (przewód niebieski, edit: to nie jest CAN, ten przewód występuje tylko w fotelach z tym modułem, poprowadzony jest do tzw. Body-gateway module). W module są jeszcze dwie wąskie wtyczki od mat grzewczych, biała oraz czarna i każda ma trzy przewody. Cienki przewód od czujnika temperatury, grubszy od zasilania maty oraz masa (zazwyczaj koloru brązowego).

Edytowane przez piwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że nie mam instalacji pod moduł grzania. Doprowadziłem zasilanie do modułów . Fotel pasażera + ze skrzynki bezpieczników z przodu bezpiecznik f33 , fotel kierowcy f31 a masę przykręciłem do śruby pod tapicerką w prawym dolnym rogu , pod plastikiem od strony pasażera . Tylko gdzie teraz wpiąć ten CAN niebieski ?

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Witam! chciałbym przyłączyć się do tematu, mam ten sam fotel co na zdjęciu u piwona (mały moduł) tylko w e70 z 2008 roku, ktoś wymienił skóry i fotel nie ma mat grzewczych ale ma instalację. Podłączyłem matę uniwersalną taką z allegro do przewodów żółtego i brązowego oraz termisto rNTC 10 k do przewodu biało-niebieskiego i masy tak jak pisał wyprie i teraz prycisk od włączania mat na panelu klimatyzacji załącza się na wszystkich trzech poziomach (wcześniej gasł po kilku sekundach) ale mata nie grzeje. Czy możecie coś doradzić? Dodam, że według nr VIN auto miało w oryginale grzane fotele przednie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam.

Aby nie zakładać nowego tematu zadam pytanie tutaj. Posiadam E60 rocznik 2006. Fotele skórzane, półelektryczne (el. oparcie i regulacja góra/dół), bez pamięci. Posiadam poszycia wraz z matami grzewczymi i kablami również od E60, ale z siedzeń materiałowych. Chciałbym je włożyć do swoich skórzanych. Czego potrzebuję do doposażenia auta w podgrzewane fotele? Czy jest to w ogóle możliwe? Troszkę czytałem na forum, ale nie do końca znam odpowiedź. W jednych tematach przeczytałem, że potrzebuję moduły, w drugich, że w takich siedzeniach grzanie jest realizowane bez specjalnego modułu i wystarczy pociągnąć kable.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.