Skocz do zawartości

Uszkodzona 1 opona w xdrive


darnokz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na prawej-przedniej oponie zaczyna rosnąć mi guz z boku opony. Rozumiem, że by nie uszkodzić skrzyni rozdzielczej jestem zmuszony do wymiany wszystkich 4 opon? Czy jak wymienię tylko 2 przednie to też będzie ok? Opony dot 2013, przejechane jakieś 15-20kkm.

 

Do tej pory miałem 225/45 R17, lecz oponeo, opony.com.pl, opony.pl sugerują mi, że rozmiar seryjny to 205/50 R17. Może mi ktoś to potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę aby wymiana jednej czy dwóch opon miała uszkodzić napęd, jeżeli powiedział ci to jakiś warsztat to podejrzewam ze chce z ciebie zedrzeć kasę. Ja bym osobiście wymieniał jedna i sie nie przejmował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymienias tylko jedna opone przestab sluchac legend motoryzacji polskich Tadziow ktorzy mechanikuja na osiedlu.

Moja La Bunia



DO E9x :

oslona konsoli centralnej Performance OEM Carbon przed liftem - 725 zl



Wszystkie przedmioty aktualnie w galeri. Wysylka od 26/01/17. 15 dni na zwrot bez podowania przyczyn w nienaruszonym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie żaden Tadzio, lecz ASO zaleciło mi wymianę całego kompletu...

 

Swoją drogą na forum X3 znalazłem coś takiego:

Gdyby ktos chcial wiedziec jakie opony kupic na lato to odpowiem jakich nie kupowac:

nie kupowac roznych opon na przod i na tyl z roznego rocznika/modelu nawet jesli sa "nowe" i niejezdzone (!) :duh:

 

Klient wymienil zimowe opony na "NOWE" opony letnie. Poniewaz felgi 18" ma roznej szerokosci (przod 8" a tyl 9") zatem opony takze powinien miec w roznym rozmiarze: 235/45/18 przod i 255/50/18 tyl. Szkopul byl jeden: przednie opony byly z roku 2011 a tylne z 2013 roku. Roznica wynikajaca z rozmiarow "na kalkulatorze" to okolo 2mm, fizycznie okolo 5cm (!) co daje roznice w srednicy przod/tyl okolo 2cm !!.

 

Skrzynka wytrzymala 300km (!) po zmianie opon i sie rozleciala... (padly WSZYSTKIE lozyska).

 

Gwarancja takiej sytuacji nie przewiduje ;)

 

Więc jesteście pewni by wymienić tylko wadliwą oponę i się nie przejmować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASO to w wielu przypadkach tadzio naciagacz...niestety :shock:

 

Roznica miedzy oponami nie powinna przekraczac 2%, ja np mam opony rozne z przodu i tylu (szersze z tylu) i wszystko jest ok.

Jak chodzi o uwage papika jest ona sluszna ale podaje przyczyne, opony mialy 5% roznicy w wielkosci a to juz duzo bo to ponad 2x norma. Jezeli opone ktora kupisz nie bedzie przekraczala tych roznic to nie masz powodu do obaw

 

Ja jezdze na oponach szerszych z tylu niz z przodu, roznica wynosi 1,8% i od 20 tys km jakos nic mi sie nie stalo.

Moja La Bunia



DO E9x :

oslona konsoli centralnej Performance OEM Carbon przed liftem - 725 zl



Wszystkie przedmioty aktualnie w galeri. Wysylka od 26/01/17. 15 dni na zwrot bez podowania przyczyn w nienaruszonym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień tylko ta uszkodzona, ale o tych samych parametrach czyli o tym samym rozmiarze, oczywiście jak druga nie jest nadmiernie zjechana :D i będzie git

Nie będzie.

 

Pierwsze słyszę aby wymiana jednej czy dwóch opon miała uszkodzić napęd, jeżeli powiedział ci to jakiś warsztat to podejrzewam ze chce z ciebie zedrzeć kasę. Ja bym osobiście wymieniał jedna i sie nie przejmował.

To że mało w życiu słyszałeś, nie znaczy że masz rację.

 

Witam,

 

Na prawej-przedniej oponie zaczyna rosnąć mi guz z boku opony. Rozumiem, że by nie uszkodzić skrzyni rozdzielczej jestem zmuszony do wymiany wszystkich 4 opon? Czy jak wymienię tylko 2 przednie to też będzie ok? Opony dot 2013, przejechane jakieś 15-20kkm.

 

Do tej pory miałem 225/45 R17, lecz oponeo, opony.com.pl, opony.pl sugerują mi, że rozmiar seryjny to 205/50 R17. Może mi ktoś to potwierdzić?

Rozmiar przede wszystkim masz na tabliczce na progu drzwi kierowcy. Nie słuchaj też baranów (sorry, nie da się inaczej), co chcą Cię narazić na koszty, dzięki "oszczędzaniu". U mnie skrzynka xDrive rozpadła się po zrobieniu paruset km na kole tymczasowo dobranym u wulkanizatora. xDrive nie działał mi też poprawnie, kiedy wymieniłem tylko 2 opony, pomimo że na te same, ale z innym rocznikiem.

 

Generalnie zasada jest taka, że xDrive ma swoje tolerancje na różnice w obwodzie opony, nie mogę znaleźć sensownego źródła tej informacji, ale mówimy tu o wartości typu 2% różnicy między przodem a tyłem. Jeśli je przekroczysz, mechanizm zacznie cierpieć. Jedną oponę niezależnie od tego czy to jest xDrive czy Skoda Fabia możesz wymienić tylko i wyłącznie w 1 przypadku - kiedy masz nówki opony, z zerowym zużyciem (czyli może parę tys km zrobione). Trzeba być skończonym debilem, żeby jeździć na dwóch różnych oponach, zwłaszcza z przodu - powoduje to iż podczas hamowania auto będzie znosić w jedną stronę. Co do wymiany 4 opon, to już zależy. U mnie było tak, że na prostej suchej drodze kontrolka trakcji mrugała od czasu do czasu, kiedy z tyłu miałem nówki a z przodu 3-letnie w dobrym stanie. Możesz więc 2 wymienić i zobaczyć, czy nie będzie problemu, chyba że wiesz, że masz już niski bieżnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie to ze aż takie znaczenie na skrzynie maja opony, wiadomo jak mamy dwie rożne na jednej osi jedna nowa druga prawie szrot to różnica bedzie duża, to oczywiste, wszystko zależy od stopnia zużycia opony.

 

Osobiście 4 bym raczej nie wymieniał na pewno, zależnie od zużycia. Biorąc to na zdrowy rozum raczej nikt nie wymienia opon po jednej sztuce jeżeli wie ze po drugiej stronie jest opona na półmetku swojego życia. Tak samo sensu nie ma wymiana jednej czy dwóch jeżeli pozostałe sa praktycznie łyse.kazda sytuacja jest inna co nie zmienia faktu ze przypadki psucia skrzyni po wymianie opon moim zdaniem sa totalnie chore (ale niestety fizyki zjawisk nie zmienię)

 

Wcześniej nie miałem nigdy auta z napędem na obie osie stad tez dla tego pewnie nie słyszałem takich rzeczy, bede brał to pod uwagę jeżeli padnie mi któraś z opon w GT gdzie jest xDrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wiadomo że rozmiar ma znacznie :norty: , ale dalej mam wątpliwości co robić.

 

Wyliczyłem sobie, że nowa opona ma obwód 1991,7mm, u mnie stan bieżnika to 5mm więc obecny obwód wynosi 1966,58mm, co stanowi 99,05% obwodu opony nowej. Więc teoretycznie mieści się w 2% tolerancji.

lecz czytając to:

xDrive nie działał mi też poprawnie, kiedy wymieniłem tylko 2 opony, pomimo że na te same, ale z innym rocznikiem.

odechciewa mi się ryzykowania problemów ze skrzynią rozdzielczą, dla oszczędzenia dziś 1000 zł.

Sławku mógłbyś napisać coś więcej co się stało z xdrive po założeniu 2 opon z innego rocznika? Rozumiem, że model/rozmiar był ten sam na obu osiach, różniła je tylko eksploatacja/zużycie bieżnika? Duża była różnica w bieżniku między osiami?

 

Nie oferuje ktoś usługi zmniejszania/dostosowywania bieżnika w nowych oponach? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka xDrive mi padła, kiedy miałem duże różnice na 1 ośce. Kiedy miałem z tyłu nowe a z przodu stare, po prostu czasem mrugała kontrola trakcji, nie uszkodziło to niczego, natomiast nie wiem jak z długotrwałym jeżdżeniem - zapewne aktywująca się trakcja powoduje zużycie większe elementów za to odpowiadających, ja po tygodniu dokupiłem nowe na przód. Możesz spróbować wymienić na ośce i zobaczyć, czy będzie okej, ale jeśli masz już zużyte (5mm to już słaby bieżnik) to 4 będą lepszym wyborem. Jeśli chcesz oszczędzić, bierz opony z zeszłego rocznika, to nic im nie szkodzi, a cena niższa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie znowu nic nie mruga nic nie swieci a czasami, szczegolnie na 4-5 biegu przy 80km/h szarpie. Opony mam przod 225 tył 255. Na Twoim miejscu wymienil bym jedna os, ale napewno 2 opony nie jedna. I tak jak wyzej, jesli na drugiej osi masz opony ponizej 5mm to moim zdaniem do wymiany 4 szt. albo kupuj uzywki dojedz dokonca i wtedy nowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w BMW, ale u mojego ojca w instrukcji od subaru jest napisane żeby pilnować głębokość bieżnika i zalecają co wymianę oleju zamianę przednich kół z tylnymi żeby bieżnik się równomiernie zużywał bo ma to wpływ na skrzynie. Tak samo z holowaniem auta, nie może być jedna oś w górze podczas holowania. W CRv brata natomiast tylny most wydawał dziwne dźwięki kiedy różnica w bieżniku opon z tyłu była większa niż 3mm ( okazało się że przez złą zbieżność jedna opona zużywała się szybciej)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a załóżmy ze strzeli nam w trasie jeden runflat juz weźmy ze nowy z minimalnym przebiegiem, do serwisu mamy 150-200km. Definicja runflatu jestmozliwosc dojechania do najbliższego serwisu bez ciśnienia.

 

Ciekawe co w takiej sytuacji by powiedziało BMW gdy ich cudowny wynalazek runflat by zepsuł xDrive. Książki od samochodu nie znam na pamięć ale tez w serwisie nigdy mi nie mówili aby 4 wymieniac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W X drive wszystkie koła muszą mieć jednakową średnicę. Jak będą różne wysokości kół to można uszkodzić skrzynię rozdzielczą.

Nie to żadna bujda tylko najprawdziwsza prawda.

Jak miałem jeszcze 330xd i kupiłem koła 18" to wymieniłem na początku tylko przednie opony a tylne zostawiłem. Między przodem, a tyłem było 3mm różnicy i po ruszeniu do prędkości około 50km/h w samochodzie odczuwalne były szarpnięcia. Po zamontowaniu nowych tylnych opon problem ustąpił.

http://i.imgur.com/eyc1PrK.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.