Skocz do zawartości

prawidłowa wymiana poduszek nivo


m1s1u

Rekomendowane odpowiedzi

witam, czy istnieje jakaś instrukcja serwisowa do prawidłowej wymiany poduszek nivo ? Czy jest jakaś procedura poziomowania samochodu po wymianie, czy samochód automatycznie to wykonuje ?

 

Czy istnieje coś takiego jak kalibracja zawieszenia z nivo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m1s1u poduszkę wymienisz w 10min ( jeżeli jest nieszczelna) nawet na drodze. Jeżeli jest szczelna to niestety musisz odkręcić przewód pneumatyczny kluczem 10 przy kompresorze z tyłu samochodu. Po zamontowaniu poduszki kompresor sam nabije powietrze i wypoziomuje auto. UWAGA! Poduszki w każdym zawieszeniu są inne - różnią się długością!

 

Procedura wymiany nieszczelnej poduszki w skrócie:

 

1. Podnosisz auto maksymalnie do góry za pomocą lewarka

2. odkręcasz koło za pomocą klucza 17

3. kładziesz się pod auto i od dołu pukasz poduszkę młotkiem, aż wyskoczy z gniazda

4. z góry przekręcasz poduszkę i wyskakuje z gniazda

5. odkręcasz przewód pneumatyczny za pomocą klucza 10 ( chyba, że poduszka jest szczelna wtedy musisz zdjąć osłonę kompresora, która znajduje się pod samochodem w miejscu koła zapasowego i odkręcasz tam przewody)

6. wkładasz nową poduszkę w odwrotnej kolejności niż opisałem

7. zakładasz koło

8. powoli opuszczasz samochód i sprawdzasz czy poduszka dobrze się ułożyła

9. czekasz aż kompresor nabije powietrze

10. wyjmujesz lewarek

11. gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, tak też zostało zrobione, tzn poduszki zostały wymienione, ale mam wrażenie że po wymianie samochód jest delikatnie przechylony na prawą stronę, sprawdzałem wysokość do nadkola z tyłu i czasami jest ona identyczna po dwóch stronach, a czasami prawa strona jest niżej od lewej o jakieś 5 - 10 mm --> stąd pytanie o kalibracje układu. Z czego to może wynikać ?

 

Czy jest jakaś opcja błędnego zamontowania poduszki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, auto stało na równym podłożu, najdziwniejsże wydaje się to, że czasami wszystko jest ok wypoziomowanie, a czasami jest różnica dochodząca do 1 cm. Nie wiem skąd się może brać. Może być to konsekwencją uszkodzonego czujnika poziomu zawieszenia ? Przy czym komp nic nie wykrywa odnośnie uszkodzeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
  • Zasłużeni forumowicze
A wie ktoś jak zrobić kalibracje zawieszenia w Ista? Tzn jakie wartości wpisać ?

Yh... poprawne, zmierzone.


Później obserować i wpisać takie róźnice aby dojść w punkt :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISTA podaje zdaje się wartości poprawne - jakie powinny być zmierzone. Teoretycznie jeśli wpiszesz np większe to system powinien upuścić trochę powietrza. Takim kombinowaniem można teoretycznie trochę np manewrować posadzeniem tyłu auta. Ale to teoretycznie - nie manewrowałem tak. Wpisałem to co było zmierzone i to zaakceptowałem. Potem auto było wyrównane bo miałem około 1 cm różnicy między prawym a lewym tyłem.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja chyba coś nakombinowalem bo było napisane żeby zmierzyć i wpisac wartości zmierzone. I ja miałem źle wypoziomowane auto i tak wpisalem bo myślałem że on sobie sam dobierze i wypoziomuje. :duh: dlatego pytam czy ktoś wie jakie są fabryczne wartości bo teraz mam zapisane te co podałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o to chodzi - wpisuje się to, co się zmierzyło. System ma zakodowane te, które powinny się mieścić w prawidłowym przedziale. Po przeprowadzeniu procedury powinien skorygować położenie. Zresztą w którymś kroku procedury system podaje jakie wartości ma aktualnie odczytane (jakieś czujniki ma do tego? jak to oblicza?)

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.