Skocz do zawartości

Zbyt duże spalanie BMW X3 E83 3.0D


jaksze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam na imię Jakub.

Zwracam się z pytaniem czy moje BMW X3 nie pali za dużo w mieście mianowicie około 18-19 litrów, miasto Poznań - dużo stania w korkach.

Oto parametry samochodu:

 

BMW X3 E83 3.0D automat rok 2004 204 KM.

Koła 18 cali opony zimówki i tu niestety zaufałem sprzedawcy samochodu, który wcześniej jeździł na tych kołach.

Po sprawdzeniu tabliczki w samochodzie okazało się że opony są nieodpowiednie, oto parametry opon

255/55/18R. Ciśnienie w zimówkach jest 2,2 i napełnione są azotem.

 

W samochodzie po zakupie zostały wymienione wszystkie płyny poza skrzynią biegów. Wszystkie paski oraz filtry.

Na oponach letnich o rozmiarze 235/50/18R spalanie w mieście kształtowało się na poziomie 15-16 litrów.

W trasie na oponach letnich samochód spalał pomiędzy 8,2 a 8,8 litra. Na zimówkach w trasę się jeszcze nie wybierałem.

 

Pozdrawiam,

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w zime na krotkich odcinkach i nie do konca nagrzanym silniku nigdy nie spalila wiecej niz 14,5l ale na kolach 17 cali.

Zapomialem dodac ze manual a widze ze u Ciebie automat.

Edytowane przez JaEmil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jeszcze komputer wykazywał jakieś błędy to mógłbym szukać w usterce, któregoś z elementów.

Tak mi przyszło na myśl. Wcześniej najprawdopodobniej był uszkodzony sterownik świec - piszę najprawdopodobniej gdyż komputer wykazywał błąd komunikacji z nim.

Sterownik został wymieniony na nowy, jednak nie była robiona żadna adaptacja - nie wiem czy jest ona potrzeba. W trakcie jazdy nie palą się żadne kontrolki informujące o awarii czy usterce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz termostaty - może masz permanentnie niedogrzany silnik.

Moją X3 w takiej samej konfiguracji jeździ moja zona - codziennie po 18 km x 2.

I o ile latem na baku robi 650-700 km, to zimą jedynie 550-600 co przekłada się na srednie spalanie zimowe na poziomie 12 litrów. Natomiast zimowe trasy to ok. 10 l/100 km - przy prędkościach ok.110-130 km/h.

 

A opony masz za duże - oba komplety powinny mieć rozmiar 235/50/18.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie trochę kosmiczne. Moja żona (ten sam motor koła i automat) robi 16km dziennie po mieście 2x po 8km i jej spalanie w zimie to max 13l . Na tej samej trasie w lecie około 10,7

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Łosiowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy tych oponach takie spalanie jest za wysokie.Pewnie termostaty lub przynajmniej jeden są do wymiany.Znany problem i częsty bardzo.Tego błędu nie będzie na kompie a jedynie można pomierzyc wartości temperatur
W razie pomocy pisać na PW,bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Powodów może być więcej np lejące wtryski ... ale najczęściej to termostat. .. jako ciekawostkę podam ze po lifcie termostat w 3.0D jest tylko 1 ... nie ma termostatu EGR :) .Moja w zimę w automacie pali 14 małe miasto i gaszenie zanim się nagrzeje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodów może być więcej np lejące wtryski ... ale najczęściej to termostat. .. jako ciekawostkę podam ze po lifcie termostat w 3.0D jest tylko 1 ... nie ma termostatu EGR :) .Moja w zimę w automacie pali 14 małe miasto i gaszenie zanim się nagrzeje

 

No nie do końca; wersja SD ma dalej dwa termostaty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, dlatego napisałem 3.0d a nie 3.0sd :) swoją drogą w 3.0d 218 to taka sama jednostka co w e60 a tam już pojawił się termostat egr ;] to dopiero ciekawostka tu nie potrzebny a tam niezbędny :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wysokie spalanie wyło wynikiem mojej nieumiejętnej jazdy samochodem (X3 to moje pierwsze auto), w dodatku nie jeździłem samochodem ponad 4 lata.

Obecnie w mieście nawet przy mrozie samochód pali w okolicy 11-13 litrów. Co jest wynikiem dla mnie bardzo dobrym zwłaszcza przy tych za dużych oponach. W mojej nieumiejętnej jeździe chodziło oto że za mocno go ciskałem i jeździłem na zbyt wysokich obrotach. Termostat jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 zmień opony bo zdemolujesz rozdzielacz... po 2 jak w automacie jeździłeś na zbyt wysokich obrotach ? Wiele tam od ciebie nie zależy. .no trochę więcej jak ustawisz skrzynie w trybie sd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automat zależnie od mojego trybu jazdy przy różnych obrotach zmieniał biegi. Pomijam tryb sport. Teraz jeżdżę tak by zmiany biegów odbywały się poniżej lub w okolicy 2000 rpm. Wcześniej było to w okolicy 3000 rpm i wyżej.

 

Zadam może głupie pytanie w jaki sposób mogę zdemolować rozdzielacz? 1 właściciel jeździł na tych oponach, kupiłem od niego razem z felgami - wiem że są za duże ale tej zimy już nowych nie kupię, dopiero przed następną zimą.

 

P.S. Moje BMW 3.0D ma 204 KM a nie 218 KM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlumaczenie nie ma większego sensu. Nie powinieneś jeździć na innych kołach niż rozmiar podany z tabliczki i tyle...naprawdę myślisz ze gdyby inne były dobre to producent tylko z czystej złośliwości wykluczył by je z tabliczki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdaję sobie sprawę że nie są dobre, mój błąd że zawierzyłem sprzedawcy nie sprawdzając na tabliczce znamionowej jakie koła powinny być założone.

Dziękuję za podpowiedź w sprawie zmiany opon.

 

Temat można zamknąć, problem został rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.