Skocz do zawartości

Klimatyzacja - nabicie gazem problem z zamiennikiem.


Valdiman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

jak kupiłem auto na jesieni klima juz nie działała byłem ostatnio u człowieka zajmujacego sie sprzetami chłodzacymi i dowiedziałem sie ze była tam gaz R12 który jest zakazany juz w stosowaniu i mozna napełnic zamiennikiem ale pozre to przewody gumowe i bedzie po klimie a aby działało trzeba przerobic na nowy gaz a aby to zrobic to trzeba wymienic weze koszt 350 + filtr + olej syntetyk przedmuchac wyczyscic (nie pamietam dokładnie co jeszcze) razem wyliczył 1500 :mad2: :mad2: :mad2: .

 

poszukałem na forum i niewiele znalazłem na ten temat. Na necie tez poszukałem i znalazłem ze warsztaty polskie napełniaja zamiennikiem R134a ale to niszczy gumowe czesci chociaz czasam to działa.

 

czy nie istnieje jakis zamiennik który nie uszkadza nic!

 

znalazłem na necie liste zamienników i za R12 mozna stosowac inne R401C i R409A do klimatyzacji samochodowych na tomiast R134 jest tylko do nowych bodajze juz od 94roku??

 

Wiec w koncu jak to jest czy któs miał taki problem lub wie jak go rozwiazac??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nie ma gazu w układzie musi być nieszczelny i może okazac się że po napełnieniu znów uleci.poszukaj kogoś kto naprawia lodówki i poproś o napełnienie-to jest najprostszy sposób :D

EFES Kebab House - Najlepszy Kebab w mieście!!!

http://img470.imageshack.us/img470/4254/efeswq6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

jak kupiłem auto na jesieni klima juz nie działała byłem ostatnio u człowieka zajmujacego sie sprzetami chłodzacymi i dowiedziałem sie ze była tam gaz R12 który jest zakazany juz w stosowaniu i mozna napełnic zamiennikiem ale pozre to przewody gumowe i bedzie po klimie a aby działało trzeba przerobic na nowy gaz a aby to zrobic to trzeba wymienic weze koszt 350 + filtr + olej syntetyk przedmuchac wyczyscic (nie pamietam dokładnie co jeszcze) razem wyliczył 1500 :mad2: :mad2: :mad2: .

 

poszukałem na forum i niewiele znalazłem na ten temat. Na necie tez poszukałem i znalazłem ze warsztaty polskie napełniaja zamiennikiem R134a ale to niszczy gumowe czesci chociaz czasam to działa.

 

czy nie istnieje jakis zamiennik który nie uszkadza nic!

 

znalazłem na necie liste zamienników i za R12 mozna stosowac inne R401C i R409A do klimatyzacji samochodowych na tomiast R134 jest tylko do nowych bodajze juz od 94roku??

 

Wiec w koncu jak to jest czy któs miał taki problem lub wie jak go rozwiazac??

 

Prawie "każdy" zakład napełnia R12 bez żadnego problemu... ;)

Ja byłem w 3 i 2 z nich miały R12 na stanie... szukaj zakładów które nie mają tych wyrafinowanych urządzeń za 50kPLN do napełniania gazem - tylko zwykłe... taka szklana bańka ze skalą... i robią to ręcznie... ONI MAJĄ R12

W PL to co jest zakazane nie oznacza, ze nie można tego zrobić...

Marcin

BMW Klub Polska

F25 X3 2,8iA xDrive

E91 320dA touring

E39 530dA touring

E39 530iA touring

E36 316iA m43 Compact


----------------------------------------

historia - E32 750iA (1992-2004)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś w "Termotechu" na Bakałażewskiej? Mówili mi to samo pomimo, iż mój układ klimatyzacji jest przerobiony w serwisie u Hansa (czyt. w Niemczech) na gaz r134a. Pomimo ich usilnych starań o wymianę przewodów itd. napełniłem klimę r134 i działa już 1,5 roku. Mam spore wątpliwości co do fachowości tych ludzi. Sprawdź naklejkę na przednim pasie czy nie było konwersji na r134a. Sprawdź też zawory napełniania klimy. Jeżeli są dwa takiej samej wielkości z czarnymi "kapslami" to masz r12. Jeśli są różnej wielkości z czerwonym i niebieskim kapslem to najprawdopodobniej masz przerobiony układ na r134 i śmiało możesz takim napełniać. Jeżeli masz jednak stary układ na r12 (w e36 fabrycznie do 93r. prawdopodobnie), to nie pozostaje Ci nic innego jak skontaktować się z pewnym Arabem, który naprawia lodówki i sprzęt chłodniczy w Suwałkach

A. Abbas

ul. Ciesielska 4

tel. 566 33 55

... i przedyskutować z nim kwestię napełnienia klimki r12 (zalecałbym nie przez tel.)

R12 zresztą lepiej chłodzi i nierozszczelnia układu tak jak r134 ale jest niestety szkodliwy dla środowiska.

peace & love
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam E36 z 12/93 i mam już na R134a. Zresztą powinny być odpowiednie naklejki:

 

http://img.photobucket.com/albums/v283/Wiesmin/BMW/8696fc94.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v283/Wiesmin/BMW/4367c6dd.jpg

http://i3.tinypic.com/w1v0w6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś w "Termotechu" na Bakałażewskiej? Mówili mi to samo pomimo, iż mój układ klimatyzacji jest przerobiony w serwisie u Hansa (czyt. w Niemczech) na gaz r134a. Pomimo ich usilnych starań o wymianę przewodów itd. napełniłem klimę r134 i działa już 1,5 roku. Mam spore wątpliwości co do fachowości tych ludzi. Sprawdź naklejkę na przednim pasie czy nie było konwersji na r134a. Sprawdź też zawory napełniania klimy. Jeżeli są dwa takiej samej wielkości z czarnymi "kapslami" to masz r12. Jeśli są różnej wielkości z czerwonym i niebieskim kapslem to najprawdopodobniej masz przerobiony układ na r134 i śmiało możesz takim napełniać. Jeżeli masz jednak stary układ na r12 (w e36 fabrycznie do 93r. prawdopodobnie), to nie pozostaje Ci nic innego jak skontaktować się z pewnym Arabem, który naprawia lodówki i sprzęt chłodniczy w Suwałkach

A. Abbas

ul. Ciesielska 4

tel. 566 33 55

... i przedyskutować z nim kwestię napełnienia klimki r12 (zalecałbym nie przez tel.)

R12 zresztą lepiej chłodzi i nierozszczelnia układu tak jak r134 ale jest niestety szkodliwy dla środowiska.

 

Tak własnie byłem na bakałazewskiejw Suwałkach i facet mi tak własnie powiedzial! co mnie oczywiscie odstraszyło!

 

A co do sprawdzenia szczelnosci to jak to sprawdzic i ile to kosztuje zeby mi skóry nie zdarli bo jak kupiłem to juz klimy nie było wiec nie wiem co tam sie dzieje z nia czy to tyl;ko brak gazu czy cos jeszcze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam byłem dzis u faceta co robi klimy i faktycznie nie ma problemu z R12 napełnia za 150zł = 40 zł barwnik ale jest inny problem jak tylko zacza puszczac gaz odrazu zaczeło syczec po prawej stronie chłodnicy??

 

Szukac uzywanej czy kupic nowa. uzywana to zawsze by wyszło taniej bo nawet po załozeniu nowej nie wiadomo czy jeszcze gdzies nie spierdala gaz a koszt nowej chłodnicy plus gaz i barwnik z robota 650zł a jak cos jeszcze padniete to dalej lipa. sprezarka mówił ze działa bo sie załancza.

 

Co wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem tylko nowa, chyba że stać cię na używane :) .koszt nie jest przesadnie wysoki a używana może po jakimś czasie się rozszczelnić i będziesz musiał zmieniać jeszcze raz :(

EFES Kebab House - Najlepszy Kebab w mieście!!!

http://img470.imageshack.us/img470/4254/efeswq6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.