Skocz do zawartości

[E90] Mata obciążenia fotela pasażera


Dawidzio83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

panowie mam pytanie co do maty obciążenia fotela, wczoraj podczas jazdy znajomy nie zapiął pasów, a mimo wszystko, na zegarach nie świeciła mi się informacja o tym. Czasem tylko zapalała się na chwilę i gasła ikonka, pewnie dlatego, że pasażer wykonywał jakieś ruchy. Jak się można dostać do tej maty?? Co może być przyczyną takiej sytuacji? Czy jeżeli mata jest uszkodzona to w przypadku jakiegoś zdarzenia poduszka nie wystrzeli?? Czy może ktoś z Was już naprawiał taką matę?? W DIS też żadnego błędu związanego z matą mi nie wyświetla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz założony EMULATOR maty, poszukaj pod fotelem. Jak tak to poducha wystrzeli spokojnie, emulator symuluje jakby cały czas ktoś siedział i miał zapięte pasy. Dis nie pokazuje błędów być może jest właśnie emulator. Można też wydokować to pipkanie jak ktoś nie zapnie pasa.

 

co do naprawy, ja w swojej wcześniejszej 320d też miałem walniętą matę ale kopiłem na allegro za 100 cały poddupek jakiś upierdzielony z matą i tapicer mi ja wyjął i zmienił z moją.

 

 

pzdr. Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdy jest założony emulator to zdarza się, że na zegarach czasem pojawi się ikona o nie zapiętych pasach pasażera... Jeśli dobrze pamiętam zaraz po kupnie auta, gdy jechałem z mechanikiem, żeby wsłuchał się w pracę zawieszenia to też nie zapiąłem pasów, ikona się świeciła, sygnału dźwiękowego nie było a przejechaliśmy dobre 6 km. Na dzień dzisiejszy nie ma znaczenia czy ktoś zapnie pasy, czy nie, informacji na zegarach brak.

 

Najważniejsze dla mnie nie jest fakt sygnalizacji tego czy ktoś te pasy zapiął czy nie, ale sam fakt tego, czy w razie zdarzenia drogowego wystrzeli poduszka pasażera (przednia i boczne) gdy taka mata jest uszkodzona i nie wysyła sygnałów do komputera. Tu jest sedno sprawy.

 

PS. Co do tego EMULATORA sprawdzę po pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdy jest założony emulator to zdarza się, że na zegarach czasem pojawi się ikona o nie zapiętych pasach pasażera... Jeśli dobrze pamiętam zaraz po kupnie auta, gdy jechałem z mechanikiem, żeby wsłuchał się w pracę zawieszenia to też nie zapiąłem pasów, ikona się świeciła, sygnału dźwiękowego nie było a przejechaliśmy dobre 6 km. Na dzień dzisiejszy nie ma znaczenia czy ktoś zapnie pasy, czy nie, informacji na zegarach brak.

 

Najważniejsze dla mnie nie jest fakt sygnalizacji tego czy ktoś te pasy zapiął czy nie, ale sam fakt tego, czy w razie zdarzenia drogowego wystrzeli poduszka pasażera (przednia i boczne) gdy taka mata jest uszkodzona i nie wysyła sygnałów do komputera. Tu jest sedno sprawy.

 

PS. Co do tego EMULATORA sprawdzę po pracy.

 

 

Sygnał dźwiękowy przestaje pipkać po jakimś czasie, i jesteś PEWIEN, że paliła się ikona o niezapiętych pasach, może jak mechanik wsiadł przejechał się gdzieś tam pipkało i przestało poszliście jeździć i z racji, że nie było już sygnału po prostu to olaliście ??

 

Aha poduszki BOCZNE też nie strzelają zawsze a w określonej sytuacji. Wiem z doświadczenia bo mieliśmy z Żoną wypadek tą 320d ( nie z naszej winy ) i wywaliło tylko przednie gdyż pizneliśmy przodem :)

 

 

pzdr. Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał dźwiękowy przestaje pipkać po jakimś czasie, i jesteś PEWIEN, że paliła się ikona o niezapiętych pasach, może jak mechanik wsiadł przejechał się gdzieś tam pipkało i przestało poszliście jeździć i z racji, że nie było już sygnału po prostu to olaliście ??

 

Aha poduszki BOCZNE też nie strzelają zawsze a w określonej sytuacji. Wiem z doświadczenia bo mieliśmy z Żoną wypadek tą 320d ( nie z naszej winy ) i wywaliło tylko przednie gdyż pizneliśmy przodem :)

pzdr. Łukasz

 

Trochę czasu już minęło od tej jazdy. Generalnie było tek, że podjechał do gościa, wsiadł (to ja prowadziłem) jeszcze pamiętam że pytał czy ma zapiąć pasy czy nie ze względu na to, że nie lubi tego dźwięku (sygnalizacji dźwiękowej nie zapiętych pasów) no i w drogę. Przez cały czas świeciła się ikona na zegarach (i tu chyba bo być może zgasła po jakimś czasie), dźwięku brak. Parę dni później gdy dojeżdżaliśmy z żoną do domu, odpięła wcześniej pasy, pojawiła się sygnalizacja na zegarach i po krótkim czasie sygnalizacja dźwiękowa, ale to była tylko jednorazowa sytuacja. Teraz bardzo rzadko się zdarza, żeby dioda się zapaliła w sytuacji gdy pasażer nie zapnie pasów (ostatnio we wtorek). Pewnie przyczyną jest uszkodzona mata. Jeszcze dzisiaj protestuję trochę tą matę, sprawdzę w DIS czy oby na pewno błędów nie było i zobaczę czy nie wpięty jest ten cały EMULATOR. Widziałem w sieci filmik gdzie ktoś w celu naprawy takiej maty, po prostu ją wymontował i przez około 5 minut prasował żelazkiem...dobry to sposób naprawy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnę ciut :). Możliwe, że mata dostała w tyłek ale jeszcze gdzieś czasem łapie, niby można ją naprawiać tak jak pisałeś, ale szanse powodzenia są raczej małe. Dziwne, że błędu nie wywala ( sprawdź inpą ), a jak to mata to poszukaj tak jak ja używki, albo napisz do jakiegoś handlarza częściami o poddupek z matą. W szczecinie masz tapicera dobrego ( tylko jak on się tam zwał hmmmm spytam kolegi to ci powiem, ale to jedn z naj jak nie NAJ w szczecinie znany gość, sporo klasyków też tam robi ) ja tam zmieniałem i bardzo ładnie podeszli do tematu.

 

Nie mniej jednak zaczął bym od INPY. Bo w sumie są 4 rzeczy w fotelu które mogą powodować zapalenie się tej ikonki, jeszcze napinacz pasa, dopinacz pasa, mata bądź poduszka boczna.

 

Wiem bo walczyłem z tą matą i po odpięciu fotela były błędy dotyczące tych 4 rzeczy.

 

pzdr. Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to działam, jest na allegro jedna za 140 zł a co do Szczecina to trochę mam daleko. Mam gościa bliżej siebie co robi tapicerkę meblową to może i z takim fotelem sobie poradzi, oczywiście jeżeli to mata. Dzięki pozdrawiam.

 

PS. Jak zczytam błędy to się pochwalę, będzie łatwiej zlokalizować problem:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś przed chwilą w podpisie SZCZECIN ?? jako lokalizację??

 

Nie wiem czy tapicer meblowy sobie poradzi, ten samochodowy ma pistolet którym robi takie zaciski okrągłe. które trzymają obicie.

 

Nie mnij jednak sprawdź inpą błędy. może to nie mata a któraś z innych rzeczy.

 

pzdr. Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie właśnie zczytałem błędy w INPA i jedyne błąd jakie się pojawił to związany z dodatkową pompą wody:

 

http://images64.fotosik.pl/451/544d07aad217f4bem.jpg

 

W DIS też żadnych błędów oprócz tej pompy. W INPA chciałem zdiagnozować same siedzenia ale wywala mi błąd:

 

http://images64.fotosik.pl/451/7531e563502b2422m.jpg

 

Zauważyłem, że po tej całej operacji zczytania błędów, siadłem na siedzeniu pasażera i przez chwilę świeciła się ikona o nie zapiętych pasach, ale po 2 sekundach zgasła i potem "cisza". Bądź tu mądry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
ja bym się nie martwił na zapas... U mnie w e87 też "dziwnie" działa kontrolka od pasów pasażera. Np. gdy pasażer nie zapnie pasów od razu to czasem w ogóle się kontrolka nie pali... a czasem dopiero podczas jazdy zapali. Ale gdy podczas jazdy odepnie to zapal się kontrolka i po chwili zaczyna palić się kontrolka na wyświetlaczu centralnym i zaczyna pikać. Generalnie zauważyłem że sposób obciążenia fotela też jest ważny, gdy np. pasażer przekręci się aby sięgnąć coś z tyłu to kontrolka gaśnie, więc fotel wtedty przestaje "widzieć" pasażera. Dlatego gdy przy prawidłowym zajęciu fotela pasażer podczas jazdy odepnie pasy i skutkuje to zapaleniem się kontrolki o niezapiętych pasach to uważam, że wszystko jest ok i nic bym nie dotykał. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde tyle, że u mnie żadnej reguły nie ma. Właśnie wróciłem znowu z auta i użyłem DIS do przetestowania siedzenia pasażera. Według tego co zrobiłem mata wykrywa pasażera:

http://images65.fotosik.pl/451/9f4c451b6cf882cem.jpg

 

Próbowałem też test wpięcia pasów. Dla pasa kierowcy działa bez problemu jest informacja o wpięciu i odpięciu pasa. Jak wpinałem pas po stronie pasażera, żadnej reakcji mimo, że wyraźnie wybrałem opcję testowania dla fotela pasażera:(( A może coś robię nie tak.

 

Generalnie też mi nie przeszkadza to czy wyświetla info o nie zapiętych pasach czy nie, chce być po prosty pewien, że w razie dzwonu poduchy wystrzelął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podejrzewam że dopinacz, bo jak wczoraj coś ruszałem przy właśnie dopinaczu (chyba przy kabelku) to tak jakby czasem na zegarach pojawiła się ikona. Ale generalnie skoro mata wykrywa pasażera to poduszka powinna się odpalić. Co do pompy, szczotki już kupiłem, w sobotę będę działał z tą pompą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

spokojnie, chyba źle zrozumiałeś mój post.

Ja oraz wszyscy pasażerowie zawsze zapinamy pasy, więc nikt nigdzie nie poleci ;)


Moje pytanie jest natury technicznej- czy opisana przeze mnie wcześniej przypadłość jest poważna i wymaga wymiany maty czy też wyppstarczy dezaktywacja lub po prostu nieprzejmowanie sie i zaniechanie dalszych działań?


Jeszcze raz opiszę problem- pasażer - np. podczas parkowania pod marketem, rozpina pas i kontrolka pasów nie zawsze zaświeci się (czasem działa OK- czyli świeci od razu, czasem ze zwłoką ok 10 sekund, rzadziej- nie zapali się wcale)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.