Skocz do zawartości

E90 320d podejrzenie uszkodzenia skrzyni biegów


_Gonzo_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie wróciłem od mechanika, z którym byłem umówiony na naprawę sprzęgła/dwumasu.

Oznaki były takie same jak na forum wyczytałem, mechanik po pierwszym nasłuchu także podejrzewał dwumas, czyli:

rzężenie przy delikatnym wciśnięciu pedału sprzęgła (przy całkowitym wciśnięciu, albo zwolnieniu pedału nie słychać nic).

 

Zostawiłem samochód, a po kilku godzinach dostałem telefon, że to rzężenie dochodzi nie z dwumasu, a ze skrzyni biegów...

Czy ktoś z Was przerabiał taki, bądź podobny temat?

Auto ma przejechane 210k km. Na allegro są używki w cenie 700 wzwyż, ale nie wiem, czy do wszystkich 320d jest taka sama skrzynia, czy nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, bez jaj. Też miałem taki objaw, właśnie na w połowie wciśniętym sprzęgle. Fakt, to nie była tarcza ani dwumas jednak również nie skrzynia. Winne było łożysko oporowe. Powinno być w komplecie, jeżeli kupiłeś części LUK.

 

Koledze w N47 poleciała skrzynia, ale objaw był zupełnie inny. Huczenie w czasie jazdy połączone z lekkim szuraniem. Większość stawiała na rozrząd, ale dźwięk był różny na różnych przełożeniach. Wymiana skrzyni rozwiązała problem, nie opłaca się jej naprawiać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie chce mi się wierzyć, że to skrzynia... Miałeś problem z wrzucaniem biegów? U mnie taki problem się pojawił, biegi wchodzą jakby lżej, ale nie tak precyzyjnie jak wcześniej, czasami muszę ich szukać.

A jeżeli byłaby to skrzynia, to którymi oznaczeniami mam się sugerować? po numerze katalogowym ciężko było znaleźć używkę na allegro. Jakich oznaczeń szukać dla silnika M47N2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wchodził mi czasami 1-szy bieg co było winą sprzęgła które nie wysprzęglało już prawidłowo, tarcza sprzęgła była już w ostatniej fazie zużycia. W tym samochodzie nie czuć postępującego zużycia sprzęgła z uwagi na jego kompensację w docisku. Przez to praktycznie do końca życia sprzęgła to łapie tak samo, dopiero na sam koniec czuć zauważalnie gorszą pracę z tygodnia na tydzień. Może zacząć chodzić znacznie ciężej pod nogą.

 

Najpierw zacznij od sprzęgła i tylko kompletnego LUK, razem z łożyskiem. Jeżeli to nie pomoże, możesz szukać skrzyni, sprzęgło sobie przełożysz. Akurat w M47N2 moim zdaniem łatwiej wymienić skrzynię biegów niż filtr powietrza, więc wiele nie ryzykujesz na kosztach demontażu ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

miałem identyczne objawy, również stawiałem na dwumas + sprzęgło, mechanik stwierdził identycznie. Wymienił dwumas + sprzęgło + docisk + łożysko oporowe, lecz objawy nie ustały (dwumas + sprzęgło też było już na wykończeniu), gdy ponownie zdjął skrzynię okazało się ze wałek ma spore luzy co jest powodem ze po wciśnięciu pół sprzęgła wydaje odgłosy podobne do tych które słychać przy uszkodzonym łożysku oporowym. Skrzynię zakupiłem używaną z gwarancją pochodzącą z pewnego źródła koszt takiej skrzyni do silnika M47N2 to 400zł (nie jest to skrzynia od jakiegoś sprzedawcy z serwisu aukcyjnego podającego ze skrzynia jest z auta 80tyś km. a faktyczny przebieg jest dużo większy).

Więc czasami lepiej się zastanowić czy odgłosy dochodzą na pewno z dwumasa + łożyska a nie z skrzyni, w sumie wymiana skrzyni w tym silniku wychodzi nawet taniej niż dwumas + sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiany skrzyni bądź jej naprawy polecam temat założony przeze mnie kilka (4-5 tyg temu). Znajdziesz tam wiele cennych myśle informacjii. Ja jestem po wymianie w silniku n47. Co do mechaników to ich strzelanie (że to skrzynia) traktuj ostrożnie, bo dla nich to wszystko jedno i tak Ty płacisz, wieć sprawdź co myślą inni mechanicy w okolicy tym bardziej, że Ty akurat możesz jeszcze jeździć z tego co piszesz. NIe bardzo widze jaki masz silnik do n47 nie ma cześci przerabiałem to i w PL nie dostaniesz chociaż każdy specjalista od skrzyn powie, że idzie dostać (potem i tak skapituluje) do m47 podobno są a jak nie ma to z używki łatwiej wyciągnąć.

Jeśli każdy stwierdzi CI, że to skrzynia, to i tak na Twoim miejscu to bym sprawdził. Jeśli jestes zainteresowany to moge Ci na pw przesłać namiary na speca od skrzyń, który za free Ci ją rozbierze i wyceni co tam jest do wymiany i wtedy stwierdzisz, czy warto. Gość jest z okolic Piły i zna sie na rzeczy.

 

Co do kupna też to przerabiałem i abyś nie miał problemów takich jak ja z zakupem (niewłaściwej) to polecam ze swojej skrzyni spisać nr ten z tej przybitej tabliczki która masz na obu częsciach obudowy (piernik wie czy to nr obudowy czy czego)ale jak znajdziesz z identycznymi nr ja w swojej to na pewno bedzie pasować. Zwróc na to uwagę bo na allegro goście piszą i twierdzą np że skrzynia od 320d i 120d to to samo bo tu i tu jest n47 a to nieprawda..., wiec spisz nr i szukaj takiej samej. Tego nr o którym mówie nie znajdziesz w katalogu w necie (ja tak miałęm), wiec się tym nie przejmuj (nie wiem gdzie szukac na skrzyni tych nr Z KATALOGU) a tak w ogole jak ktos Ci stwierdzi, że to jakas tam cześć w skrzyni i jest to skrzynia od n47 to ja mam całą skrzynie na części i się dogadamy na jakas konkretną część. Auto z końca 2010r z pewnym potwierdzonym w ASO przebiegiem 160tys. I jednak zawsze bedziesz mieć włąsną skrzynię.

 

WIęc sprawdz co tam w niej siedzi na poczatek i pisz na pw jeśli byś cos potrzebował.

sprzedam skrzynie biegów na części od mojego n47.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.