Skocz do zawartości

[E60] Sterowanie żaluzjami


Bzyku211

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

BMW E60 525d 03.2005 rok

Chcę założyć elektrycznie sterowane żaluzje które znajdują się za nerkami (grilem przednim) zadaniem ich jest otwieranie i zamykanie nadmuchu zimnego powietrza bezposrednio na chłodnicę, gdy sa zamknięte oczywiście silnik szybciej się nagrzewa itp.

 

Roleta się otwiera gdy:

•Temperatura płynu chlodniczego jest > 90°C

•Temperatura oleju w skrzyni biegów > 110°C (dotyczy automatu ja mam manual)

•Temperatura oleju silnika > 130°C

•Wiatrak chłodnicy włączony

 

Roletę mam z modelu 2007rok 3.0 diesel sterowana elektrycznie silniczkiem którego gniazdo posiada 4piny.

 

Jednyne co udało mi się znaleźć to schemat mojego auta:

2005rok

http://obrazki.elektroda.pl/1356195000_1363427703_thumb.jpg

drugi niby jest z 2007 roku ale widniejący na schemacie DME oznacza chyba silnik benzynowy.

2007rok

http://obrazki.elektroda.pl/5446844300_1363427704_thumb.jpg

 

Radiator Shutter Drive Unit obrazem przedstawia chyba silniczek który steruje tymi roletami. A co to takim razie jest Solenoid, Radiator Shutter ?

i drugie dość istotne pytanie :) czy da się to założyć do mojego auta, ze schematów wynika, że komputer podaje sygnał masę na 1szy pin i następuje zadziałanie. Skąd wie kiedy podać? pewnie z komputera odczyta parametry które wymieniłem wyżej przy których jest reakcja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

 

bardzo fajny temat, jezeli uda Ci sie zamontowac podziel sie koniecznie wiedza :)

 

Radiator shutter sklada sie z 2 komponentow:

 

*Radiator shutter -> to sa te roletki

*Solenoid switch -> to jest silniczek/przelacznik

 

Znalazlem ciekawy watek z kategori DIY:

 

http://forums.5series.net/diy-do-yourself-14/grill-shutters-pre-lci-119933/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam mam prośbę czy ktoś byłby w stanie pomóc w określeniu temperatury działania żaluzji będę wdzięczny !!!.


Problem polega na tym że doposażyłem moje BMW E60 530d 2006r w roletę - żaluzję chłodnicy w serwisie bmw powiedzieli że według nr. VIN takowa powinna być ale jej nie było więc dołożyłem zrobiłem nową wiązkę do elektromagnesu połączone ściśle z schematem tak jak powinno być a jednak nie działa tak jak powinna a jak powinna nie wiem? dodatkowo została żaluzja zakodowana dodana by komputer ją widział itd...


Ciekawostką jest jak kolega w/w


Roleta się otwiera gdy:

•Temperatura płynu chłodniczego jest > 90°C umnie na elektromagnesie przy takiej nie działa natomiast sprawdzałem przy 96/97°C bo tyle się udało uzyskać i też nic a wentylator już chodził na 1 biegu ponoć będzie działać czyli zwalnia rozłącza elektromagnes komputer masą na Pin 1 a na Pin 2 idzie zasilanie + przy przekroczeniu 98°C i wyżej ale ciężko teraz uzyskać taką temperaturę ( dalej nie wiadoma? ) a po wyłączeniu zapłonu zgaszeniu silnika klapy elektromagnes zwalnia po dłuższej chwili czyli wychodzi na to że komputer zamyka otwiera masą na Pin 1 czyli prawidłowo ale pozostaje zagadką ta temperatura przy jakiej można sprawdzić otwarcie żaluzji ?.


Pozdrawiam


A więc po kodowaniu i prawidłowym podłączeniu Rolety nie otwierały się po osiągnięciu temperatury więc rozwiązałem to w inny sposób a mianowicie dodałem czujnik temperatury 85 stopni dając go na chłodnicę z stykiem zwartym po osiągnięciu tej temperatury styk się rozwiera a tym samym zwalnia elektromagnes i rolety żaluzje są otwarte przed włączeniem się wentylatora na I bieg umnie już działa bez problemu od prawie 3 lat i jest ok. Więc polecam te rozwiązanie jeśli z komputera nadal ktoś niema sterowania jak umnie !.


Nie mam jak umieścić fotek wykonania ale jak by ktoś chciał wiedzieć konkretnie jak to zrobić to służę pomocą wytłumaczę co i jak zrobić wyślę dodatkowo fotki na email czy telefon bez znaczenia tel. 500873084


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.