Skocz do zawartości

E91 320d 177 KM - Buczenie klimy plus spadek mocy


vakial

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem BMW 320d 177PS z 2007 roku silnik N47. Mam następujący problem - po włączeniu klimatyzacji słychać buczenie, którego natężenie zmienia się wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika oraz wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz tzn. im jest cieplej i im mocniej pracuje klimatyzacja tym dźwięk głośniejszy. W zimie oraz przy temperaturze poniżej 20 C słychać ten dźwięk dużo mniej. Do tego dochodzi drugi problem - po włączeniu klimy trzeba auto dużo bardziej butować aby chciało jechać - wrażenie jakby się jechało zupełnie innym autem, przy puszczaniu sprzęgła przy zmianie biegów szczególnie między 1 a 2 auto hamuje jakbym miał podpiętą przyczepę lub bardzo obciążony silnik - ciężko wyczuć sprzęgło i trzeba puszczać baaardzo powoli aby uniknąć "zajączka". Jest to dosyć denerwujące i znacząco wpływa na komfort jazdy i trzeba myśleć przy każdej zmianie biegu...Jeździłem paroma autami z klimatyzacją w tym moim poprzednim Audi 115 KM i po włączeniu klimy auto jeździło tak jak przy wyłączonej - bez odczuwalnej różnicy w obciążeniu silnika. Tu jest 177 KM i lipa... Byłem już w 2 serwisach klimatyzacji zostało sprawdzone ciśnienie w układzie przy włączonej klimatyzacji, uzupełniony czynnik wraz z olejem i niby wszystko ok bo chłodzi spoko, ale jak dla mnie nie jest ok... Może ktoś się z czymś takim spotkał a może to jest normalne w tym aucie. O buczeniu już czytałem na tym forum ale w sumie nikt nie znalazł jednoznacznej odpowiedzi - jednemu buczy innemu nie i nie wiadomo dlaczego, natomiast nikt nie pisał o spadku mocy. Nie wiem czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane czy nie...Z góry dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że trzeba by było podłączyć się kompem i sprawdzić dokładnie parametry pracy silnika z klimą i bez. Do tego przeskanować wszystkie moduły a nie tylko silnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko było sprawdzone - dałem auto do Mobil-Klimat w Katowicach i mówił że błędów żadnych niema. Ale tak jak piszesz pewnie nie sprawdzali auta z odpalonym silnikiem włączoną i wyłączoną klimą....Dałem do sprawdzenia powiedzieli ze wszystko jest ok i tyle (zasugerowano że może by tak czasem głośniej radyjko :)....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, też słychać u mnie buczenie jak zwiększam obroty silnika i mam włączoną klimę. Jak wyłączę klimę to buczenia nie ma. Nie przejmuję się zbytnio tym dziwnym zjawiskiem :D Może ten typ tak ma? Natomiast jeśli chodzi o spadek mocy po włączeniu klimy, to czegoś takiego u siebie nie zaobserwowałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zarówno przy włączonej jak i wyłączonej klimie tak samo operujesz gazem i sprzęgłem i auto jedzie normalnie tzn nie musisz dawać więcej gazu przy zmianie biegu lub wolniej puszczać sprzęgła, żeby auto nie zrobiło "zajączka" ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem,aby włączenie klimy spowodowało u mnie jakikolwiek spadek mocy. Zarówno na włączonej jak i wyłączonej klimie auto przyspiesza w moim odczuciu tak samo. Co do operowania sprzęgłem to Ci nie pomogę, mam automat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie przy klimie tez zaobserwowalem. Klima ciagnie troche mocy, w pracy jezdze honda crv i jak wlaczy sie klime i akurat butuje to czuc ze samochod muli. Chyba wszystkie auta tak maja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody klimatyzacji idące do kabiny nie są zbytnio rozgrzane? Jeden powinien być ciepły (gaz jest sprężony, dopiero w momencie rozprężenia nastąpi jego schłodzenie) ale nie bardzo gorący. Może to wskazywać na problemy z zaworem rozprężnym. Sprężarka ma wtedy problem, ponieważ pojawiają się za duże opory.

 

Wiatrak klimatyzacji pracuje prawidłowo - dmucha mocno po włączeniu klimatyzacji?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do węzy to nie sprawdzałem jeszcze jaką mają temperaturę. Myślałem o tym zaworze rozprężnym ale spec od klimy sprawdził że ciśnienie jakie jest w układzie podczas pracy klimy jest ok. Wiatrak na chłodnicy włącza się po odpaleniu klimy (rozumiem że o ten pytasz?). Btw ma on różne prędkości? Czy cały czas pracuje na 1 biegu? Miałem taki problem w Audi a4 że auto nie jechało z klimą i przyczyną okazał się nie działający wentylator (układ dostawał za dużego ciśnienia) i sprężarka dawała bardzo duży opór,taki że pod góre nie dało się ruszyć. Ale w tym przypadku wentylator chodzi i jak pisałem wyżej podobno ciśnienie w układzie jest ok o ile wierzyć ludziom od klimy.. Edytowane przez vakial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
  • Zasłużeni forumowicze
sorry za odgrzanie kotleta ,ale mam wrażenie,że u mnie jest dokładnie tak jak w pierwszym poście. włączam klimę zaczyna buczeć lekko i dźwięk zmienia się razem z wciskaniem pedału gazu. kompresor do wymiany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj tu:

viewtopic.php?f=70&t=311140&p=2375943#p2375943

 

w moim przypadku wiatrak nie chodzil i nie schladzal czynnika klimy poprzez co sie grzala i buczala.

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Przepraszam za odkopanie tematu, ale u mnie jest dokładnie tak samo jak w pierwszym poście, buczenie przy obciążeniu przy dodawaniu gazu i spadek mocy z klimatyzacją, dosyć mocne hamowanie silnika przy zdjęciu nogi z gazu, i również występuje zajączek przy zmianie biegu, samochód e92 320d 177km n47d20a, od wymiana rozrządu 10k km u braci Fąfara 

Edytowane przez Krysteek92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.