Skocz do zawartości

E90-prostowanie belki tylnej

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie. Dzisiaj rano wpadłem w poślizg na asfalcie który jest gładki jak szkło i do tego był mokry no i niestety mnie obróciło o 180* i przywaliłem tylna osią w wysoki krawężnik. Felga pękła, ale najgorsze jest to że przestawiło koło do wewnątrz auta. Odstawiłem auto do mechanika(laweta) i powiedział mi ze albo któryś z wahaczy się skrzywił, albo zwrotnica. Przed chwila do mnie zadzwonił i powiedział, że próbowali ustawić geometrie, ale była różnica 10*. Wszystko pomierzyli i stwierdzili ze lewe wahacze są tak samo wyprofilowane i maja taka samą długość jak wahacze prawe które nie zostały "zbite". Powiedzieli mi ze problem leży w zgiętej belce i ze maja specjalistyczne narzędzia do prostowania belek. I tu pojawia się moje pytanie. Czy tak naprostowana belka nie będzie mi ścinać opon, bądź rzucać tyłem? Czy jest to"bezpieczna"naprawa dla tejże belki? Czy lepiej poczekać z tydzień na używana belkę i zamontować ją?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za odpowiedź!

Opublikowano
Jesli uzywana, nie pogieta ,to stanowczo wolabylm zalozyc uzywke niz prostowac :nienie:
http://img845.imageshack.us/img845/904/logoqlq.jpg
Opublikowano
  • Autor
Tez tak myślałem, ale zastanowiłem sie głębiej i jeżeli ja wyprostują tak, że zbieżność i geometria beda ok to chyba nie ma co sie bać prawda? A jak bym kupił używke to i tak nie miałbym pewnosci czy była prostowana czy nie... ;)
Opublikowano
  • Autor
Czułem jak sie ratuje blokując przednie prawe koło, ale naprawde asfalt, a raczej cos podobnego do tego bylo bardzo śliskie i to ratujące koło też musiało sie uślizgnąć...
Opublikowano
Kolego koniecznie daj znac jak cala operacja przebiegla bo mam taki sam problem i tez nie wiem jak go rozwiazac.Tez chcialem kupic belke no ale wlasnie nie ma pewnosci czy bedzie prosta a juz kilka takich przypadkow mialem.
Opublikowano
Wiadomo, że lepsza prosta używka tylko skąd pewność że nie była wcześniej klepana? Z drugiej strony nie takie rzeczy się prostuje + dobra geometria 3D i powinno być OK!
arti200. Pozdrawiam!
Opublikowano
  • Autor

O 15 odbieram auto z warsztatu. Ciekawe tylko czy sa na tyle kompetentni by wiedziec ze geometrie zbieznosc ustawiac na obciazonym aucie? Jak wroce autkiem to dam znac jak jezdzi .

Pozdrawiam

Opublikowano
  • Autor

Właśnie dotarłem do domu i po przejechaniu 730km jestem w stanie ocenic naprawe na bardzo pozytywna ocene. Auto prowadzi sie tak jak prowadzilo. Przy 220km/h nic nie rzucalo, auto nie wezyuje. jest idealnie, tak samo jak bylo przed zdarzeniem. Cala trasa bylaby ok, gdyby nie to ze pojawiło mi sie tire pressure loss ;) Tak wiec kolejny wydatek sie szykuje, na tylna os trzeba gumki kupic... Jakie polecacie? Mam felgi 17. Tak wiec reasumujac, belke mozna prostowac i auto jezdzi nadal tak samo dobrze jak przed prostowaniem :)

Pozdrawiam

Opublikowano
belke mozna prostowac i auto jezdzi nadal tak samo dobrze jak przed prostowaniem :)

Pozdrawiam

Pod warunkiem, że ktoś to zrobi dobrze :cool2:

arti200. Pozdrawiam!
Opublikowano
Właśnie dotarłem do domu i po przejechaniu 730km jestem w stanie ocenic naprawe na bardzo pozytywna ocene. Auto prowadzi sie tak jak prowadzilo. Przy 220km/h nic nie rzucalo, auto nie wezyuje. jest idealnie, tak samo jak bylo przed zdarzeniem. Cala trasa bylaby ok, gdyby nie to ze pojawiło mi sie tire pressure loss ;) Tak wiec kolejny wydatek sie szykuje, na tylna os trzeba gumki kupic... Jakie polecacie? Mam felgi 17. Tak wiec reasumujac, belke mozna prostowac i auto jezdzi nadal tak samo dobrze jak przed prostowaniem :)

Pozdrawiam

kolego a mozesz dac jakies namiary do tego warsztatu gdzie Ci prostowali...jakie koszty?

Opublikowano
  • Autor
belke mozna prostowac i auto jezdzi nadal tak samo dobrze jak przed prostowaniem :)

Pozdrawiam

Pod warunkiem, że ktoś to zrobi dobrze :cool2:

No to oczywiste, zapomniałem dopisać ;)

Kolego andrew55, auto po zdarzeniu wstawiłem do warsztatu MDM Autostrefa w Rzeszowie. Najpierw mialy byc do wymiany wahacze, ale pozniej przedzonili i powiedzieli o belce i powiedzieli także, ze jest mozliwość jej wyprostowania i ze jesli tego chce, to jutro auto gdzies w Rzeszowie zaprowadza, ale nie wiem dokładnie gdzie. Koszt prostowania 500zł A warsztat naprawde gorąco polecam, bo praktycznie wszystko u nich robie. Fachowcy, mili, pomocni, pokaza wytlumaczą doradza. I za całość wyszlo mi tak: felga 450+prostowanie belki 500+geometria w MDM 80=1030

Pozdrawiam!

Opublikowano
Można powiedzieć że operacja się udała. Belka geometrycznie jest OK - jak nowa, cena też przystępna. To teraz robię takie doświadczenie, biorę kawałek drutu, zginam i prostuję. Pytanie gdzie najłatwiej pęknie? :8) Z belką też tak jest - nie ta wytrzymałość. Oczywiście jeśli nie będzie jakiegoś trudnego manewru lub sytuacji to nie ma o czym myśleć. Ale skoro kolega pomyka 220km/h po polskich drogach to następnym razem z belką będzie dużo do wymiany.
Opublikowano
  • Autor
Tak jest, tylko że drucik wyginasz o nawet 90 stopni aby pekl i tak w kolko macieju az peknie. Belka byla przestawiona o 3 stopnie wiec Twoje porównanie uważam za nietrafione ;)
Opublikowano

1. Napisałem o druciku jako o przykładzie.

2. Drucik zginasz o kilka stopni, spróbuj.

3. Wyprostuj i zobacz jak wygląda miejsce lekko zaginane (tu przyda się lupa)

4. Szarpnij drucikiem , zobacz gdzie się rozerwał.

Użyj cienkiego drutu, może być miedziany, no i nie zrób sobie krzywdy przy szarpaniu.

Ci co jeżdżą i dbają o siebie, nie prostują elementów ważnych dla bezpiecznej jazdy. Co innego błotnik ten może być gufrowany.

Co do belki to uważam że można ją eksploatować ale bez stresów. Nie wiem ile kosztuje nowa belka, ale to jest ciekawe.

Opublikowano
  • Autor

Jestem pilotem magistrem inzynierem i wiem co nieco na temat wytrzymałości materiałów. Odkształcenie każdego stopu który zawiera żelazo i węgiel ( a z takiego jest wykonana belka) o dwa czy trzy stopnie nie wpływa na jego strukturę(układ cząsteczek zarówno Fe jak i C) . Co innego gdyby belka była prostowana na gorąco. Po wyginaj parę razy ten drucik i dotknij miejsce zginania, poczujesz ciepło. Właśnie to ciepło jak i naprężenia pierwotne i wtórne zmieniają strukturę materiału. Przy odginaniu o te 3 stopnie nic w stopie nie zachodzi. Wyobraź sobie, ze belka to nie jest odlew, tylko konstrukcja z rur spawanych i wyginanych w fabryce, tak samo jak to nialo miejsce podczas naprawy. Czy nie myślisz ze gdyby gięcie o te 3 stopnie czy o nawet 20 jak fabryce na surowym materiale szkodziło bezpieczeństwu, to by BMW nie zastosowało odlewu w takim właśnie kształcie? A co do nowej belki to jest to koszt 2700zł.

Pozdrawiam

Opublikowano
Czyżby :?: styl pisania jakby niemagisterski - przepraszam za gusta. 2700 za niepołamaną rękę np. to chyba nie za dużo.
Opublikowano
Kolegeo ja tak samo mialem walnieta belke jak kupilem , wymienilem belke na uzywke i jest ok ALE!! nie mechanicy sprawdza aruby na torxa mocujace belke (4 szt. ) ja przy zakladaniu nowej dopatrzylem sie krzywej jednej sruby i na gumowych mocowaniach belki bardzo bylo widac jak cale ''sanki'' chodzily przy dokrecaniu o jakies 2-3 cm w te i we wte . po wymianie sruby na nowa i ustawienu zbieznosci i katow na warsztacie igla , nie tnie nic abe,esp nie swieci wiec jest ok
Opublikowano
PS. ja z allegro za belke z anglika (identyko jak moja pogieta) zaplacilem 1200zl kompletna z wachaczami , tarczami , zaciskami , przegubami itp.itd bez dyfra
Opublikowano
  • Autor

Na prostowanej belce przejechalem juz jakies 4 tys km i opon nie bierze, nie wyzabkowal. ESP ani ABS ani razu nie daly znaku tak wiec wydaje mi sie ze zabieg jest bardzo ok. Nawet przy v max z tylem nic sie nie dzieje tak wiec jestem bardzo zadowolony. Najprosciej mowiac, operacja ta nie wpłyneła wogóle na własciwosci jezdne auta.

Pozdrawiam

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.