Skocz do zawartości

[E36 M40B18] Podłączenie licznika na stole


morris4life

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś wie jak podłączyć licznik VDO na stole?

Problem jest taki, że nie świeca mi się wszystkie żarówki w liczniku - nie działają te dwie duże do podświetlania temp. oraz poziomu paliwa, nie świeci się także podświetlenie licznika kilometrów (ten ekranik od informacji serwisowych się świeci, ale on jest podświetlany z innej żarówki).

 

Sprawdziłem w liczniku wszystkie żarówki i wszystkie są dobre, tzn. sprawdziłem tylko czy wolfram w nich nie jest przerwany, i nie jest. Ale jak podłączę licznik w aucie to nie świeca mi się właśnie te miejsca, które opisałem powyżej.

 

1. Dlatego poszukuję sposobu w jaki można by podłączyć licznik na stole, tak aby mi się włączyło tylko podświetlanie - może głupie pytanie ale da się to zrobić za pomocą baterii 12V :oops: :?:

2. Ktoś mi kiedyś podpowiedział, że niby jakaś bateryjka w tym liczniku jest która mogła się rozlać i stąd nie działa mi część podświetlenia - możliwe? Jak to wyczyścić?

3. Gdyby były np zimne luty, jak się do nich dostać. Zauważyłem płytka licznika kryje się za obudową, która jest przynitowana plastikiem - da się to rozebrać?

 

pozdrawiam

Przyjemność zaczyna się tam, gdzie kończy się ekonomia ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biała kostka:

11 - L

12 - K

22 - +12V (30)

23 - +12V (15)

24 - GND

 

Niebieska kostka:

3 - GND

4 - +12V (15)

5 - +12V (15)

16 - +12V

 

We wszystkich wtyczkach:

 

- kolor brązowo-czarny to masa,

- kolor czerwono-żółty to plus "stały",

- kolor zielono-niebieski to plus "po zapłonie",

- kolor zielono-fioletowy to plus, który się pojawia po przekręceniu kluczyka na pierwszą pozycję (wtedy gdy tylko poduszka świeci)

tel. 514.99.46.99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podświetlenie licznika, czyli te 3 duże żarówki sterowane jest pinem nr 2 (+12V szaro-czerwony) w białym gnieździe, masa to pin nr 3 (brązowy) w niebieskim gniazdku. Jeśli dasz napięcie to będziesz miał tylko podświetlenie licznika bez podświetlenia licznika kilometrów. Nie musisz podawać napięcia na inne piny, możesz z baterii:). Żeby rozebrać licznik, musisz te nity rozwiercić, a potem trzeba sobie znaleźć coś cienkiego, np. cienki płaski śrubokręt, aby odblokować plastikowe zapadki w trzech gniazdach licznika, popatrz tam dobrze to będziesz wiedział o co mi chodzi. Dopiero po tym płyta główna wyjdzie na zewnątrz, następnie trzeba by było zdrapać zabezpieczenie tych wszystkich elementów elektronicznych, aby poprawić luty, bo są zalane. Być może masz coś zaśniedziałe lub oprawki żarówek nie kontaktują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam,też sie wtrące,tylko ze u mnie nie świeci sie ten ekranik od informacji serwisowych i zużycia oleju,ile ma przejechane i te co sie kasuje km to są normalnie podświetlane ale u dołu to nic nie ma,jak juz go kupiłem to juz nie świeciły ale sie nie pytałem dla czego,bo nie wiedziałem ze powinny sie świecić,dopiero u kolegi zauważyłem,samochód to e36 M40B18 sedan 4d z 91 r.dzieki i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie żarówki odpowiedzialne za podświetlenie tej części licznika. jedna odpowiada za przebieg a druga za cegiełki od oleju. Wymień ją na nową 1,5W i będziesz miał podświetlenie. Być może coś zaśniedziało i wystarczy poruszać uchwytem żarówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.