Skocz do zawartości

330d dziwnie świecą tylne lampy


jceel

Rekomendowane odpowiedzi

dobry wieczór,

 

coś jest wyraźnie nie tak z moimi tylnymi lampami. świecą nie te segmenty co trzeba :shock: zrobiłem małą wizualizacje w programie graficznym:

 

1) włączone światła mijania

http://i.imgur.com/Y8OmH.jpg

(górny segment lewej lampy świeci bardzo słabiutko, ledwie się żarzy)

 

2) włączone światła mijania oraz przeciwmgłowe tylne

http://i.imgur.com/BpBAs.jpg

 

3) włączone światła mijania oraz naciśnięty hamulec

http://i.imgur.com/q3Qv4.jpg

(górny segment lewej lampy tutaj zapala się z pełną siłą i świeci tak samo silnie jak prawy)

 

wyjąłem wkłady tylnych lamp, ale nie wyglądają na uszkodzone... nic nie jest przepalone ani zwarte (przynajmniej tak wygląda z wierzchu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zapalają Ci się przeciwmgielne w klapie, to nie może być to jakieś spięcie, bo jest to całkiem inna wiązka przewodów niż te co idą do lampy. Mi to wygląda na to, że LCM specjalnie zapala te światła(przeciwmgłowe) bo jest jakiś problem z żarówkami, czy przypadkiem zamiast tych dwuwłóknowych żarówek włożył jednowłóknowe? Może podłącz pod kompa i wyjdzie o co tak na prawdę chodzi temu LCM, wyrzuci konkretny błąd żarówki i tam trzeba będzie szukać sposobu zgaszenia przeciwmgielnych :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świecić mogą, gdy wspomnianą żarówkę dwuwłóknową, źle włoży się w gniazdo, lub gdy żarówka ta jest nieodpowiednia i nie pasuje do danej lampy. Spowoduje to, że zapalą się dwa włókna, a komputer myśląc, że jedno z nich jest spalone zapali przeciwmgielne. Podłącz się pod INPA, a z gdybania wyjdą same konkrety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm. rozebrałem dziś te lampy i sprawdziłem dokładnie. mam auto po lifcie i w moich lampach nie ma miejsca na żarówkę dwuwłóknową w żadnym miejscu :shock: ani w klapie, ani w głównej lampie. wszystkie sloty na żarówki mają doprowadzony jeden przewód i masę. jedynie są zasilane dwoma różnymi napięciami... chyba, że coś pomyliłem? zmierzyłem napięcia na żarówkach w 330d i 320d (oba poliftowe, przy czym w 320d lampy są sprawne :D). i tak:

 

http://i.imgur.com/bFpYI.png

 

330d:

X1 - 3.15V

X2 - n/d

X3 - 0V

X4 - 0V

X5 - 12V

 

320d:

X1 - 0V

X2 - n/d

X3 - 3.15V

X4 - 3.15V

X5 - 3.15V

 

po włączeniu przeciwmgłowych:

w 330d pojawia się napięcie 3.15V na lewym X3

w 320d napięcie na X5 zmienia się z 3.15V na 12V

 

podejrzewam uszkodzony moduł LCM, no bo nic innego mi nie przychodzi do głowy... chyba, że czegoś jeszcze nie wiem o tych dwuwłóknowych żarówkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 100% pewności byłem przed chwilą w aucie i przyniosłem sobie wkład z lampy przed liftem. I powiem tak u mnie występuje żarówka dwuwłóknowa mimo, że dochodzi tylko jeden + do tej żarówki. jest ona w miejscu "X4" Jest to żarówka p21/4w i wg. tego źródła Jest ona poprawna. Sprawdź, czy u Ciebie w polifcie na tym miejscu nie powinna być podobna żarówka, a LCM wykrywając mocniejszą np 21W włącza przeciwmgielną na "pół gwizdka"(?) Tak czy siak po podłączeniu auta pod INPA wyszłoby co jest powodem. No chyba, że LCM jest uwalony i komunikacji nie będzie, ale to raczej byłaby większa choinka, albo jej brak. Dziwne tylko, że nie masz komunikatu na liczniku o jakimś błędzie z tylnym oświetleniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, oczywiście błędy w INPA sprawdzałem. z LCM da się połączyć: nie ma nic szczególnego, występuje tylko jeden błąd o nazwie "VHAC-potentiometer defect" i tyle. po skasowaniu natychmiast powraca. błędu żarówek na desce rozdzielczej oczywiście brak...

 

aha - przekładałem oba panele żarówek (nie te w klapie tylko te duże) ze sprawnego 320d i świeciło tak samo źle... a w 320d w miejscach gdzie powinny być żarówki 21/4W są zwykłe jednowłóknowe 21W i działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie na prawdę dziwny przypadek, bo LCM rejestruje nawet chwilowy brak styku w żarówce kierunkowskazów. Sprawdź z tą żarówką bo trop jakiś już jest, jeśli to nie pomoże to pozostaje chyba tylko podmiana LCM na jakiś sprawny i sprawdzenie czy pomogło :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW mam PAsofta, mógłbym ściągnąć soft z LCM w 320d 2002 i 330d 2003 i porównać. ma to sens czy i tak na pewno pliki będą się różnić binarnie?

 

update: jednak ten mój PASoft nie ruszy, nie ma komunikacji z autem, podejrzewam że muszę mieć ich oryginalny interfejs bo na takim zwykłym OBD/EDIABAS to nie pójdzie...

 

gdybym teoretycznie kupił nowy moduł świateł to znacie kogoś kto mógłby mi to zakodować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaję rozpiskę pinów w module świateł gdyby ktoś kiedyś potrzebował: http://wds.spaghetticoder.org/us/zinfo/E46_PA3B.htm

oraz schemat podłączenia świateł w wersji europejskiej z xenonami: http://wds.spaghetticoder.org/us/svg/sp/SP0000020729.svg?m=e46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kodowania to DIS spokojnie Ci to zrobi. A cały proces jest bardzo podobny do zmiany oprogramowania podczas wymiany przepływki-wadliwej-314 w 320d przed liftem. Jak znasz angielski na poziomie DIS-a to sam to zrobisz bez problemu :cool2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przełożyłem LCM od 320d - działa. czyli LCM jest uszkodzony. spróbuję go zaprogramować jeszcze disem, ale jeśli to nie pomoże to będę musiał kupić używkę z allegro.

 

i tu mam pytanie: wiele jest tanich używanych LCM bez xenonów (z pokrętłem regulacji świateł). a widziałem, że da się odczepić sam panel z pokrętłem od modułu. czy moduły są identyczne i mogę kupić taki który miał ręczną regulacje na panelu, a potem przepiąć swój stary panel bez regulacji do nowego modułu? :8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne taka operacja jest możliwa, jest przecież cała masa przypadków kiedy to ludzie dokładają ksenony bez wymiany LCM. Po kodowaniu DIS-em pokrętło od wysokości świateł przestaje działać i zaczyna działać samopoziomowanie. Zanim całkowicie wyrzucisz moduł spróbuj odczytać go NCS-em i porównaj z odczytem tego działającego, a później przeprogramuj DIS-em i daj znać, czy taka reanimacja coś pomogła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, naprawione :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

i to bez wymiany modułu, wystarczył NCS Expert jak zwykle :mrgreen:

 

opcje, które odpowiadały za ten dziwny układ świateł:

BREMSLICHT_ALS_STANDLICHT - zmieniłem z nicht_aktiv na aktiv

STANDLICHT_ALS_BREMSLICHT - zmieniłem z aktiv na nicht_aktiv

PWM_WERT2_ALS_SL_AUSGANG - zmieniłem z wert_02 na wert_01

 

po tych zmianach miałem standardowo działające światła pozycyjne z tyłu. nie działało tylko przeciwmgielne (wcale). po następnej chwili szukania znalazłem opcje:

PIN_20_ALS_NSL - zmieniłem z nicht_aktiv na aktiv

 

teraz mam światło przeciwmgielne tylne w głównej lewej lampie w miejscu X4 (patrz: http://i.imgur.com/bFpYI.png). w 320d są z lewej strony w klapie. pewnie dałoby się ustawić je tak samo, ale już mi się nie chciało szukać :D mogą być i tam gdzie są. BTW, odkryłem, że da się ustawić dwa przeciwmgielne z tyłu, z obu stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ty już miałeś takie objawy prędzej? Nie stało się to niedawno?:D Widać wcześniej ktoś testował opcje z LCM nie kontrolując efektu z tyłu auta :D Podejrzewam, że przekodowanie DIS-em ustawiło by domyślne wartości dla nr VIN, a w twoim aucie ksenon jest montowany fabryczny, więc i w tym przypadku nie było problemu. Tak czy siak gratulacje :cool2: bo przypadek nie był standardowy:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ty już miałeś takie objawy prędzej? Nie stało się to niedawno?:D Widać wcześniej ktoś testował opcje z LCM nie kontrolując efektu z tyłu auta :D Podejrzewam, że przekodowanie DIS-em ustawiło by domyślne wartości dla nr VIN, a w twoim aucie ksenon jest montowany fabryczny, więc i w tym przypadku nie było problemu. Tak czy siak gratulacje :cool2: bo przypadek nie był standardowy:)

 

prawdopodobnie było od zakupu, tylko zwyczajnie nie zwróciłem na to uwagi... dopiero ojciec zwrócił mi uwagę jak za mną jechał, porownaliśmy oba auta i rzeczywiście była różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
Witam otóż dzisiaj przestała świecić prawa strona świateł mijania tych na klapie bagażnika nie świecą ani pozycyjne ani wsteczny. Zamieniałem strony to lewy w prawej działa, dodam tylko, że prawa strona nie świeci 100 % mocy tylko delikatnie się pali tak na 1% macie jakieś pomysły??? z góry dzięki za pomoc lub sugestie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.