Skocz do zawartości

Lakier


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem nowy i mam pytanie posiadam bmw e36 coupe z roku 92 i doszly mnie sluchy ze mam lakier mat-metalik a do tego jest zamiast claru/klaru zywica połozona dlatego tak sie swieci. Zalozyłem sie o fajna kasę z gosciem ktory tak uwaza. I tu kieruje pytanie do was czy ktos kiedys wogole slyszał zeby było cos takiego na aucie? Poniewarz pan uwaza ze po przejechaniu kluczykiem do białego sa takie chrypki odpryski lakieru i tak właśnie działa zywica. Nie rozumiem tego bo mam tez renaulkt 19 i jest po podkładzie bazie i Klarze i wyglada porysowanie tak samo jak na tej zywicy. Jest to mozliwe jak,on uwaza ze do 1995 roku były bmw kazde malowane podkładem lakierem i na lakier żywica, czy tez podkład lakier-baza i clar. Wybaczcie moze sie nie znam ale nie sadze dlatego ze zywica jest gestym płynem a nie np. ciecza czy lakierem który rozprowadza sie rownomiernie na malowanym elemencie.

 

 

Z gory dziekuje za inf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poweidz jaki masz numer lakieru to ci powiem jaki to lakier ale z ta zywica to pierwsze slysze wogole :oops:

Mam auto w najdrozszym kolorze w tamtych czasach i jest to perla kladzona standardowo to czemu BMW mialoby tak wydziwiac :?:

W związku ze złym stanem zdrowia nie prowadze już napraw BMW !!!!

A i od forum zacząłem leczenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odp. Ci na to pytanie bo mam blaszke wyrwana tzn. auto po dzwonie i nie wiem, chyba ze jest gdzies indziej nr. lakieru... Ale wiem ze jasny to standardowy czerwony lakier ale jaki nie powiem bo jak była malowana to dobierałem komputerowo z dachu. Własnie tez mnie to dziwi jak wogołe działa cos takiego jak zywica zamiast claru i po co miało by to byc stosowane. Jak sie tu nie dowiem to podjade do kilku lakierni i sie dowiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem jak kiedyś malowano samochody ale wiem jak teraz to się robi bo pracuje w lakierni samochodowej. A więc najpierw kładzię się oczywiście podkład są różnego koloru zależy to od tego, jaki kolor bazy będzie na aucie czarny /szary lub biały. Potem nakłada się bazę czyli kolor a nakoncu oczywiście lakier bezbarwny. Tak wygląda procedura malowania auta oczywiście w metaliku. A żywicę stosuje się żeczywiście w takich przypadkach jak cieniowanie elementu sąsiędniego,np masz do pomalowania błotnik PP to cieniuje się drzwi PP po to aby kolor idealnie się zgadzał i w tym właśnie przypadku stosuje się specjalną żywicę natryskową przed położeniem bazy po to aby baza dobrze się rozłożyła i kolor miał łagodne przejscie z odcieniu na odcień bo koloru nie zawsze da się dobrać idealnie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o jakąś żywicę tylko lakier bezbarwny taki sam jak kładziony na bazę metaliku. Ten rodzaj lakieru w potocznie nazywa się 'baza niemetaliczna" - jest to po prostu farba w danym kolorze /matowa/ na którą kładzie się lakier bezbarwny/clar.

Jest to popularna technologia lakierowania samochodów nie tylko bmw, stosuję ją praktycznie większość producentów samochodu nie jest to jakiś specjalny wynalazek. Auto pomalowane "bazą niemetaliczną" wygląda identycznie jak lakierowane zwykłym akrylem na oko nie idzie tego odróżnić. Gdy chce się upewnić z jakim lakierem mamy do czynienia są dwie proste metody jedna "inwazyjna" która można robić na uszkodzonym elemencie to przejechać po lakierze papierem ściernym - jeśli na papierze zostaną "okruchy" kolorowego lakieru jest to zwykły lakier a jeśli są 'okruchy' białe jest to lakier z "baza niemetaliczną" pokryty lakierem bezbarwnym. Jak nie mamy pod ręką papieru ściernego można to zrobić nożem , kluczykiem itp. Druga metoda "nieinwazyjną " jest biała ściereczka i pasta polerska - jak po paru ruchach ścierki z pasta po lakierze ścierka ma kolor lakieru - farba akrylowa - ścierka czysta /tylko kolor pasty/ - baza niemetaliczna - tak prawdopodobnie jest w twoim przypadku, jest to technologia lakierowania metalik. Wiąże się to oczywiście z większą ceną takiego lakierowania i koniecznością cieniowania sąsiednich elementów, a efekt optyczny jest identyczny jak farby akrylowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta zywica maluje sie po podkladzie przed danym lakierem a nie na koncu zamiast klaru. Tak mam to rozumiec?

Kolega pisal wyzej o zywicy do cieniowania,a ta tak sie akurat aplikuje jak piszesz.

Druga sprawa.Lakier bezbarwny uzywany w refinishu,to zbior zywic czy to akrylowych,czy polyuretanowych,wiec mozna gdybac sobie,czy ten ktos z kim sie zalozyles mial racje,czy tez nie?.

Ogolnie rzecz biorac,nie zaglebiajac sie w sklad chemiczny warstwy wierzchniej-dajacej efekt koncowy nazywamy ja lakierem bezbarwnym.

Nastepna rzecz,to lakiernictwo renowacyjne oraz materialy w nim uzywane,czy tez lakiernictwo przemyslowe (fabryczne),ktore ma sie nijak do tego pierwszego poza jedna wspolna cecha-natryskiem pneumatycznym materialow.

 

...Ten rodzaj lakieru w potocznie nazywa się 'baza niemetaliczna"...

ten rodzaj lakieru nazywa sie dokladnie baza solidowa,czyli lakierem bez efektu (perly czy tez metallic)

to tak celem sprecyzowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ale namieszaliście. Kiter pyta czy istnieje jakas żywica którą sie stosuje zamiast bezbarwnego a wy mu piszecie jakieś wywody o rodzajach lakierów. Czy ludzie zajmujący się na codzien malowaniem i dobieraniem lakierów nie potrafią już normalnie odpowiedziec laikowi tylko musza pisac technicznie? :wink: Kiter, żadnej zywicy nie kladzie się na samochody. ( Nie pisze tu oczywiście o żywicy do cieniowania bo to inna bajka) Skoro piszesz, że masz lakier metalic to ta wierzchnia warstwa to jest lakier bezbarwny (klar). Wygrałes tą niezła kaske o którą sie założyliscie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.