Skocz do zawartości

[E34] Podłączanie elektrycznych lędźwi w fotelach


rudesmen

Rekomendowane odpowiedzi

Opiszę to na podstawie mojego auta, w którym miałem zwykłe fotele bez żadnej elektryki. Kupiłem z podgrzewaniem i elektryczną regulacja podparcia lędźwi. W aucie pod dywanikiem (po wymontowaniu fotela na środku jest przerwa w dywaniku - tam trzeba szukać wiązki) miałem wtyczkę z podłączonymi 4 pinami.

Jeżeli jesteśmy pewni, że z fotelami jest wszystko ok, to mostkujemy piny jak na zdjęciu:

http://img222.imageshack.us/img222/8757/tn20081107691mo4.th.jpg

 

podłączamy wtyczkę do fotela i cieszymy się elektryczną regulacja podparcia :) (czy podgrzewanie działa nie wiem), a i dość ważna informacja - muszą być włączone przynajmniej światła pozycyjne.

 

Jak po tym nie działa, to sprawdzamy czy napięcie dochodzi do wtyczki na zdjęciu z numerkiem 1 i 2 (tej z fioletowym i niebieskim, ale po lewej stronie, podpisy źle zrobiłem). Jak dochodzi to łapiemy obiema rękami przewód nr 3 i kręcimy nim tak aby metalowe końcówki na jego końcach się obracały - trzeba rozruszać silniczek. U mnie po tych zabiegach podparcie zaczęło działać. :)

http://img222.imageshack.us/img222/1117/tn20081107690qz5.th.jpg

Największe forum maszyn budowlanych www.kopaczka.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...co to mostkowanie ma na celu? Co to są za piny, sprawdziłeś to? Jak do tego doszedłeś (znaczy się od czego zacząć). No i przedewszystkim czy sprawdzałeś czy podgrzewanie w takiej sytuacji działa i czy nie robi żadnego zwarcia??

 

Może nie zabardzo zrozumiałem na co to recepna, na naprawienie regulacji jak nie działa? Czy na podłączenie jeśli nie ma kabla - bo u mnie np. tak właśnie jest, a wkleiłeś link tutaj i nie ma tu odpowiedzi na to pytanie.

 

Z tyłu za oparciem jest uchwyt na dwie wtyczki - jedna jest od podgrzewania, druga od regulacji lędźwi. Jeśli nie masz, trzeba pociągnąć poprostu kabel do sterownika...do tego sam doszedłem, odpowiedni kabel skąbinować - analogicznie do fotela obok (oba mam podgrzewane, u kierowcy mam lędźwie wysuwane, regulacja niestety - narazie - manualna).

 

Pozdrawiam.

siudek siudkowski


Było Mercedresa Wziąć... ;]

http://bmw-diesel.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostkowanie podaje napięcie, na jednym z nich jest 12V, a na drugim 0,2V, a sprawdziłem, że w tej wtyczce na oparciu też jest tylko 0,2V więc wymyśliłem, że na tamten pin trzeba podłączyć 12V - po tym zabiegu to działa, jednak wystarczy mostek tylko w jednej wtyczce, a działają oba fotele. Negatywnych skutków tego podłączenia nie odkryłem bo jeszcze z tym nie jeździłem.

 

Dodane 28.12.2008

Ogrzewanie również działa, negatywnych skutków nie uświadczyłem do dziś

:cool2:

Największe forum maszyn budowlanych www.kopaczka.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
witam, kolego zrobiłem tak jak pisałes, zmostkowalem te 2 piny i podgrzewanie dziala, ale el ledzwie nie. mozesz dokładniej opisać w jakich pinach sprawdzic czy dochodzi prad? a moze jakiś bezpiecznik sie spalil, orientujesz sie jakie bezpieczniki ra za to odpowiedzialne? z góry bardzo dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E34 nie mam juz od dwóch lat więc nie sprawdzę. Lędźwie nie działają ponieważ silniczki na 99% Ci się zastały, ściągnij tylną osłonę fotela i ręką pokręć za tą czarną giętką rurkę i sprawdź czy silniczek ruszy - u mnie tak się działo. A po tym zmostkowaniu wszystko to siedzi na bezpieczniku od podświetlenia zegarów.
Największe forum maszyn budowlanych www.kopaczka.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
ja odkręcałem u siebie folet to nie miałem zadnej wiązki... ale nie chchciałem dywaniku do konca zdejmowac, a skąd jest ta wiązka, z której strony "idzie"??

Tylko BMW jest samochodem , inne auta to wyrób samochodo-podobny.


Reanimacja:


http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=134&t=228175

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.