Skocz do zawartości

wymiana wentylatora


kedar007

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

 

mam problem z wentylatorem w e46 318d tzn. działa tylko wtedy jak silnik "złapie" temp., a jak włączę klimę to nie. Auto było podłączane pod kompa, który potwierdził ten problem- brak możliwości sterowania nim z poziomu komputera. Mechanik powiedział, że zapewne elektronika wiatraka jest uszkodzona i trzeba go wymienić. Pytanie teraz, czy mogę to zrobić sam, jeżeli tak to jak, czy muszę demontować zderzak. Szukałem na forum i w jednym miejscu było, że muszę zdemontować tylko roletę (czy żeluzję) a w innym, że muszę zdejmować cały zderzak. Jak to jest w tych modelach?

Dodatkowo, czy to sterowanie to chodzi o tą metalową kostkę np. przy wiatraku jak widać http://allegro.pl/item357859462_wentylator_bmw_e46_bosch_.html, czy nie bawić się i kupić cały wiatrak?

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz problem z wiatrakami mam za soba. pierwsze co to sprawdz jaki masz wiatrak, znaczy sie jakiej firmy, do e46 produkowane byly przez simensa i przez bosch-a, roznica polega na tym ze simens jest konstrukcyjnie bardziej skomplikowany, sterowanie i cala reszte masz w srodku silnika, a sam silnik jest bezszczotkowy(wiem bo rozbieralem). bosch ma sterowanie na zewnatrz i mozna wymienic. ale w aso nie sprzedaja tego osobno, musisz kupic caly witrak. jesli chodzi o wyiemiane wiatraka to nie wiem jak jest w diselu ale u mnie to trwalo doslownie 5 min. nad zdezakiem masz plastikowy dolot do filtru powietrza, trzyma go 4 plastikowe bolce, zdejmujesz to, nasteponie po lewej stronie wiatraka odkrecasz jedna srube(bedziesz potrzebowol torksa T25) a z drugiej strony trzyma go plastikowy bolec taki sam jak jest trzyma ten plastkik od filtru tylko wiekszy. i poprostu wyciagsz go do gory. ale tak jest w 328benzynie. mam nadzieje ze masz tak samo, bo to bardzo proste. powodzenia. tak na marginesie cos jest z tymi wiatrakami w e46 bo juz poznalem kilka osob ktore mialy z nimi przygody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluszna uwaga. klime przed latem i tak powinienes doladowac, predzej czy pozniej i tak tego wydatku nie unikniesz. ale z drugiej strony wyskakiwal ci na komputerze blad w sterowaniu wiatrakiem. badz co badz doladowac nie zaszkodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klima była nabijana podczas sprawdzenia auta, więć na 100% to jest wiatrak. Dodatkowo jak jadę autem ok 100km/h i włączę klimę, to działa poprawnie (chłodzenie jest tylko powietrzem).

 

Może dodam, że wiatrak jak również chłodnice były wymieniane (nie nowe), więc nie wiem czy ten który jest zainstalowany to faktycznie tej firmy który powinien być. Czy wg VIN, silnika, rocznika mogę sprawdzić jaki powinien być wiatrak siemens czy bosh? Gdzie mogę się dowiedzieć o tym?

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do chlodzenia to podczas gdzy jedziesz 100km/h to wiatr chlodzi chlodnice od klimy i dlatego leci zimne powietrze. a jak to wyglada jak stoisz w miejscu?

 

dokładnie taką samą mam tezę, a jak stoję w miejscu to tylko przez chwilę chłodzi a później leci już ciepłe powietrze. Nie sprawdzam tego długo, gdyż boję się przegrzać klimę.

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale pisałem już:

 

Może dodam, że wiatrak jak również chłodnice były wymieniane (nie nowe), więc nie wiem czy ten który jest zainstalowany to faktycznie tej firmy który powinien być.

Radek

 

więc jak go zdemontuję i np. będzie bosh'a to i tak na 100% nie będę w stanie powiedzieć, że jest on zły bo:

- powinien być siemens'a,

- ma zwaloną elektornikę

 

Dzwoniłem dzisiaj do serwisu i powiedzieli mi 1308pln, ale też Pan nie był mi w stanie powiedzieć, czy jest on bosh'a czy siemens'a.

 

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu cie zasmuce bo te wiatraki nie maja zadnych zamiennikow i niezwykle ciezko jest dostac uzywany. a co to firmy jaka jest sygnowany to nie ma znaczenia. pisalem ci zebys go wyjal po to, ze jak pisalem wczesniej simens ma sterownik w srodku a bosch na zewnatrz. jak to jest simens to mosisz kupic nowy caly wiatrak, a jak to jest bosch to wymien sam sterownik, napewno predzej go dostaniesz bo moze sie nadawac od spalonego wiatraka. a w servisie nie powie ci jakiej firmy jest bo oba wychodzily pod tym samym numerem. tak, ze jezeli chcesz zaoszczedzic troche pieniedzy to lepeij poswiec troche czasu i wyjmij go. a pewien jestes ze wiatrak chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatrak chodzi na 100%, raz jechałęm w korku i usłyszałem jak się załączył. Dodatkowo jak samochód zgasiłem, to on jeszcze chodził, więc sam wiatrak nie jest zapieczony.

 

Czy ten wiatrak nie jest taki sam jak do 320d????

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ---------nie chce mi się czytać wszystkich odpowiedzi -------------------jak masz e 46 z 99 roku silnik 2800 ben. to mogę ci doradzić miałem ten sam problem ------wymian modułu wiatraka -w serwisie 200 zł ---i po kłopocie --mam nadzieje że mówimy o wersji z jednym wentylatorem od strony silnika -tak -napisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.