Skocz do zawartości

Kierownica


fast-bmw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

też miałem bardzo zużytą kierownicę. Koszty obszycia w zakładzie mnie powaliły.

Kupiłem na aliexpres (niestety szukałem i nie znalazłem dokładnie gdzie) taki gotowy wycięty / docięty kawałek skóry do samodzielnego obszycia.

I teraz:

- na aukcji zakupiłem wzór który odpowiadał mojej kierownicy. Było tam kilka wzorów kierownic, wybrałem swoją. Zapłaciłem za to chyba ze 150 pln

- wg mnie nie da się obszyk kierownicy bez jej zdjęcia. A przynajmniej nie da sie tego zrobić ładnie i do tego za pierwszym razem. Kierownicę demontuję się bardzo łatwo, więc to nie powinno byc problemem.

- nowe obszycie, które przyszło do mnie, zakładałem na zniszczone istniejące. Nie ściągałem tego oryginalnego zniszczonego.

- nowe obszycie przyszło razem z nicią, igłą dużą i plasterkami dwustronnymi i instrukcją w jakiej kolejności to szyć.

- na początku jak tylko to przymierzałem to byłem przerażony i nie wierzyłem, że jakkolwiek mi to wyjdzie. Nie pasowało mi to w ogóle, rozjeżdżało się, zostawały szpary, przerwy.

- plasterkami dwustronnymi najpierw umocowałem / wstępnie przykleiłem nowe obszycie na stare zniszczone.

- później delikatnie ponaciągałem na każdą stronę i zacząłem szyć wg instrukcji - w odpowiedniej kolejności.

- zaznaczę, że była to moja pierwsza robota tego typu w życiu.

- efekt końcowy przeszedł moje oczekiwania. Wyszło lepiej niż bym się spodziewał. Wszelkie szpary nici naciągneły. Oczywiście w kilku miejscach palcami w trakcie szycia musiałem naciągać, aby nie powstały fałdy. Dla mnie efekt super jak na własna robotę za takie pieniądze.

- niestey skóra / materiał nie jest taki sam jak oryginalny. widać, że jest inny. Mi to specjalnie nie przeszkadza, kwestia przyzwyczajenia. Różni sie odbrobinę od materiału na desce rozdzielczej.

Ogólnie polecam i to bardzo.

Moim zdaniem koszt obszycia u specjalisty (pewnie dobrana byłaby idelna skóra i wykonanie idealne, oby takie było) vs koszt zakupu gotowca i samodzielne obszycie przemawia za samodzielną robotą.

No i bardzo dobrze że się sam podjąłeś i dałeś dowód że się da. Czyli nie trzeba zdzierać starej warstwy? Zawsze to mniej roboty. To też się podejmę.


A cena za usługę w zakładzie piszesz że drogo, masakra. I wcale nie znaczy że jak zakład to zrobią perfekt. Nie zawsze i nie każdy. Kolega kiedyś miał kierownicę do obszycia a że nie umiał a chciał perfekt to dał kiere do obszycia. Jak ujrzał efekt to pieprznął śmiechem myśląc że to żart lub nie jego kierownica.

Lepiej zrobić samemu. Wyjdzie jak wyjdzie i napewno taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

Moja walka z obszywaniem.

Najgorzej zacząć :D . Z obszywaniem zeszło około 5 godzin, to pierwsza moja kiera którą obszywałem. Ciężko poradzić sobie z górną częścią, bo skóry jest naprawdę dużo i po prostu się fałduje. Na zdjęciu może słabo to wygląda, ale w rzeczywistości jest całkiem ok, będę szukał sposobu jak całkowicie wygładzić te zmarszczki tak żeby było idealnie. Wybrałem opcję z kolorową nicią, i tu trzeba się pilnować z szyciem, przy czarnej nici jest to obojętne, bo i tak nie widać szwu. Przy kolorowej, jest jeden mały problem, ściegi na kierownicy nie są jednakowe, czyli w różnych odstępach te pętelki (wina przeszycia) i w pewnym momencie musimy kombinować, bo wzór szycia nam się rozjedzie. Oceniam swoją robotę na 4+ :D . Ogólnie warto.




Screen-Shot021.jpg

Screen-Shot022.jpg

Screen-Shot069.jpg

Screen-Shot070.jpg

Screen-Shot023.jpg

Screen-Shot065.jpg

Screen-Shot071.jpg



Jak ze strony imgbb.com wstawić tu zdjęcia zamiast odnośników?



Dzięki, działa.

Edytowane przez piotr520
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ze strony imgbb.com wstawić tu zdjęcia zamiast odnośników?

Wybierz opcję BBCode full linked

A w kwestii obszywania, to mam kumpla co obszywa kierownice w Knurowie. Teraz koszt obszycia to około 220 zł. Daję mu przeważnie multifunkcyjne ze Skody.

Jakieś rarytasy, udziwnienia mogą być drosze. Np. pytałem o kierownicę podgrzewaną do Optimy i koszt takiej to 320.

To tak jakby się ktoś pytał ile to może kosztować na mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja walka z obszywaniem.

Najgorzej zacząć :D . Z obszywaniem zeszło około 5 godzin, to pierwsza moja kiera którą obszywałem. Ciężko poradzić sobie z górną częścią, bo skóry jest naprawdę dużo i po prostu się fałduje. Na zdjęciu może słabo to wygląda, ale w rzeczywistości jest całkiem ok, będę szukał sposobu jak całkowicie wygładzić te zmarszczki tak żeby było idealnie. Wybrałem opcję z kolorową nicią, i tu trzeba się pilnować z szyciem, przy czarnej nici jest to obojętne, bo i tak nie widać szwu. Przy kolorowej, jest jeden mały problem, ściegi na kierownicy nie są jednakowe, czyli w różnych odstępach te pętelki (wina przeszycia) i w pewnym momencie musimy kombinować, bo wzór szycia nam się rozjedzie. Oceniam swoją robotę na 4+ :D . Ogólnie warto.




Screen-Shot021.jpg

Screen-Shot022.jpg

Screen-Shot069.jpg

Screen-Shot070.jpg

Screen-Shot023.jpg

Screen-Shot065.jpg

Screen-Shot071.jpg



Jak ze strony imgbb.com wstawić tu zdjęcia zamiast odnośników?



Dzięki, działa.

Co się czepiasz? :cool2:

Wyszło całkiem nieźle. Jak by mi tak się udało byłbym happy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tak, to ta z allegro co dałem linka, stara skóra zostaje. O jednym jeszcze dopiszę bo zapomniałem.Tam gdzie łączenie szwów nowej skóry wycinamy rowek w starej skórze i kierownicy, głębokość jakieś 3mm, tak by nowy szew się schował i nie odstawał. Ja wyciąłem tylko w starej skórze i to za mało, bo koło 1mm. Wy tego błędu już nie popełnicie.

Fast-bmw no czepiam się bo jest taki niedosyt :D , muszę to zrobić na tip top.

Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ta z allegro co dałem linka, stara skóra zostaje. O jednym jeszcze dopiszę bo zapomniałem.Tam gdzie łączenie szwów nowej skóry wycinamy rowek w starej skórze i kierownicy, głębokość jakieś 3mm, tak by nowy szew się schował i nie odstawał. Ja wyciąłem tylko w starej skórze i to za mało, bo koło 1mm. Wy tego błędu już nie popełnicie.

Fast-bmw no czepiam się bo jest taki niedosyt :D , muszę to zrobić na tip top.

No i super że na taki pomysł wpadłeś. Akurat dziś dumałem nad tym jak to ogarnąć bo niektórzy pisali że te miejsce łączenia jest dużo grubsze i wyczuwalne.


Ja myślałem w tym miejscu skórę pogarbować (stłuc drewnianym wałkiem by ją zmiękczyć) ale mógłbym ją uszkodzić.

Dzięki za patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Msc80 wyszło Ci naprawdę elegancko. Ja ten najdłuższy gorny kawałek skóry szyłem od prawej do lewej i wydaje mi się, że tu jest błąd. Tak myślę że jakbym go zaczął szyć od środka na boki, to latwiej byłoby to rozgonić te fadki. Aczkolwiek szwy mam dociągnięte na maxa, a skóra wydaje się być luźna w tym miejscu. Zastanawiam się jak to zlikwidować, nie bardzo mam ochotę, to pruć i szyc jeszcze raz, ale jak nie znajdę innego sposobu, to niestety nie będzie wyjścia. :mad2: To musi wyglądać idealnie :D
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Msc80 wyszło Ci naprawdę elegancko. Ja ten najdłuższy gorny kawałek skóry szyłem od prawej do lewej i wydaje mi się, że tu jest błąd. Tak myślę że jakbym go zaczął szyć od środka na boki, to latwiej byłoby to rozgonić te fadki. Aczkolwiek szwy mam dociągnięte na maxa, a skóra wydaje się być luźna w tym miejscu. Zastanawiam się jak to zlikwidować, nie bardzo mam ochotę, to pruć i szyc jeszcze raz, ale jak nie znajdę innego sposobu, to niestety nie będzie wyjścia. :mad2: To musi wyglądać idealnie :D

 

Może rozgrzać suszarką i poruszać / naciągać? Albo trochę namoczyć i suszyć - skóra mokra jak schnie to się kurczy. O ile to w ogóle skóra. Ale nie chce źle podpowiadać, bo to troche loteria - nie wiadomo co się zacznie dziać.

Ja swoją podklejałem na takie małe plasterki dwustronne - były w zestawie. Ale zupełnie nie pamiętam kolejności szycia. Na pewno była tam istrukcja lub nawet filmik na youtube z kolejnością szycia i tego się trzymałem.

Zapewne wszystko zależy od dokładności docięcia tej skóry przez producenta. Pewnie jedne są lepiej docięte inne mniej dokładnie.

Moja z aliexpres, ale nie mogę znaleźć sprzedawcy bo robiłem to już jakiś czas temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Niestety, nie miałem żadnej instrukcji odnośnie kolejności obszywania. Obejrzałem kilka filmów na youtube i mówię dam radę :D
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a że tak spytam: w dotyku jaka ta skóra jest? Siedzi stabilnie na obręczy czy czuć delikatnie jak pracuje?

Moja siedzi bardzo stabilnie, nie czuć żadnego przesuwania. Chyba nawet jakbym bardzo mocno chcia ł ją przesunąć to by się nie udało. Ale jak pisałem podklejałem ją plasterkami dwustronnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

U mnie to górne obszycie jest (było) na tyle luźne, że jedną ręką można było przesunąć, przy szwach dociągniętych na maxa. Nie było innego wyjścia jak spruć, skrócić skórę i przeszyć od nowa.


Do dzieła


Screen-Shot-1.jpg


Skórę skróciłem po około 1,5mm z każdej strony


Screen-Shot-2.jpg


Screen-Shot-3.jpg


I szyjemy od nowa :D , nawet na aucie nie przeszkadza przy odrobinie wprawy, a powiedziałbym że nawet wygodniej, bo kierownica nie lata na wszystkie strony


Screen-Shot-4.jpg


Przed


Screen-Shot-6.jpg


Po


Screen-Shot-5.jpg


Ładnie naciągnięta, nie ma fałdek ani zgrubień, te delikatne zmarszczki które widać, to efekt wcześniejszego złego ułożenia, mam nadzieję że się wygładzą i ułożą. Jest tak, jak powinno być od początku. Przynajmniej wiem że, wcześniejszy efekt to, nie moja wina, ale za szeroka nowa skóra. Także przed szyciem trzeba ją dokładnie sprawdzić jak leży w kilku miejscach, bo skracanie na kierownicy jest mało wygodne.

Teraz robotę oceniam na 5+ :D

Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to górne obszycie jest (było) na tyle luźne, że jedną ręką można było przesunąć, przy szwach dociągniętych na maxa. Nie było innego wyjścia jak spruć, skrócić skórę i przeszyć od nowa.


Do dzieła


Screen-Shot-1.jpg


Skórę skróciłem po około 1,5mm z każdej strony


Screen-Shot-2.jpg


Screen-Shot-3.jpg


I szyjemy od nowa :D , nawet na aucie nie przeszkadza przy odrobinie wprawy, a powiedziałbym że nawet wygodniej, bo kierownica nie lata na wszystkie strony


Screen-Shot-4.jpg


Przed


Screen-Shot-6.jpg


Po


Screen-Shot-5.jpg


Ładnie naciągnięta, nie ma fałdek ani zgrubień, te delikatne zmarszczki które widać, to efekt wcześniejszego złego ułożenia, mam nadzieję że się wygładzą i ułożą. Jest tak, jak powinno być od początku. Przynajmniej wiem że, wcześniejszy efekt to, nie moja wina, ale za szeroka nowa skóra. Także przed szyciem trzeba ją dokładnie sprawdzić jak leży w kilku miejscach, bo skracanie na kierownicy jest mało wygodne.

Teraz robotę oceniam na 5+ :D

 

Kurde to klasa sama w sobie. Czyli najpierw należy skórę przyciąć wzdłuż linii szycia i starej nie zdzierać bo tym bardziej obręcz będzie chuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie wiem jaką mają tam powtarzalność produkcji, ale lepiej przymierzyć na obręczy i w razie czego obciąć ostrym nożykiem.
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Wcześniej pisał o tym msc80 i ja również mogę potwierdzić, że nie da się tego zrobić dobrze, bez ściągania kierownicy, zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz, bez żadnej wprawy. Nawet gdybyś komuś zlecił robotę to albo wysyłka, albo chciałby dostarczenie kierownicy do zakładu. Ktoś tu pisał parę postów wcześniej o obszyciu za 200zł, ale ja te pieniążki mam w kieszeni plus satysfakcję :D , zrobisz jak uważasz.
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisał o tym msc80 i ja również mogę potwierdzić, że nie da się tego zrobić dobrze, bez ściągania kierownicy, zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz, bez żadnej wprawy. Nawet gdybyś komuś zlecił robotę to albo wysyłka, albo chciałby dostarczenie kierownicy do zakładu. Ktoś tu pisał parę postów wcześniej o obszyciu za 200zł, ale ja te pieniążki mam w kieszeni plus satysfakcję :D , zrobisz jak uważasz.

Tylko pytam. No jasne że zrobić coś samemu to oszczędność i satysfakcja przede wszystkim.

Przyznam bez bicia że nie chciało mi się jej odkręcać dlatego pytałem dwa razy :oops:

Ale skoro to ułatwia pracę to tym bardziej ją zdemontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Kolego, szkoda czasu na teoretyzowanie, czy ktoś da radę bez ściąganiem kierownicy. To indywidualna kwestia zdolności i umiejętności, jednemu wygodnie tak a drugiemu na odwrót, jeden woli córkę drugi teściową :D . Myślę że po założeniu pokrowca na kierownicę w aucie, każdy będzie widział, czy da radę obszyć bez ściągania kiery czy nie.
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.