Skocz do zawartości

Hak - montaż poza ASO


qubak

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,


zamontowałem hak Westfalia, z wiązką dedykowaną, ale ze względu na przepaść cenową montaż nie był w autoryzowanym serwisie BMW - okazuje się jednak, że sama wiązka nie zmienia ustawień niektórych elementów systemu i konieczna jest aktualizacja oprogramowania i doposażenie auta w hak. Problemy jakie na szybko zaobserwowałem to m. in.:

- brak wyłączania się czujników z tyłu przy podłączonej przyczepie/bagażniku

- brak deaktywacji otwierania klapy bagażnika gestem podczac zamontowanego na haku bagażnika - tak z ciekawości byłem w szoku, że nie można dostępu komfortowego wyłączyć samodzielnie - tak, żeby otwieranie i zamykanie samochodu było tylko przy użycia przycisków na kluczyku

- brak zmian w widoku kamery cofania


Ten post jest też w celu poinformowania osób, które planują taki montaż - okazuje się, że jednak sam montaż haka z wiązką dedykowaną nie wpływa na ustawienia w oprogramowaniu - trochę zostałem wprowadzony w błąd przed podjęciem decyzji o montażu.


Będę wdzięczny jak ktoś podzieli się swoim doświadczeniem i czy udało się komuś zaktualizować system iDrive 7.


Tylko w niektórych serwisach BMW chcą wykonać taką usługę odpłatnie, a żeby nie stracić gwarancji na razie nie mogę tej aktualizacji zrobić poza BMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka informacji, które udało mi się zdobyć:


- do kwietnia westfalia produkowała wiązki dedykowane z modułem UCC1, których nie da się kodować w BMW - tzn nawet po zakodowaniu, ten moduł wpięty do CAN nie będzie wysyłał informacji do komputera pokładowego pojazdu np o podłączonej przyczepie itp, dopiero w kwietniu 2022 westfalia wypuściła nowy moduł (wiązkę), którą podobno da się zakodować (jest ryzyko, że pojawią się błędy przy aktualizacji modułu przyczepy np poprzez Remote Software Upgrade i będzie potrzebne ponowne kodowanie)

- wiązki dedykowane i wiązki oryginalne często mogą wyglądać tak samo i być produkowane przez tą sama firmę (np westfalia), ale te oryginalne nie są dostępne poza ASO

- w moim przypadku (BMW X3 G01 z iDrive7), podłączenie poza ASO wiązki dedykowanej (przed kwietniem) powoduje, że auto nie widzi haka, czujniki się nie wyłączają, kamera się nie zmienia, klapa bagażnika dalej jest otwierana gestem nogą (to takie główne zmiany, które nie zostają zainicjowane po podłączeniu przyczepy/bagażnika rowerowego)

- jestem umówiony w BMW, które wstępnie uważa, że da się zakodować sterownik westfalii, który jest wpięty do CAN (czyli sprzeczność z tym co mówi wsparcie westfalii) - zobacze czy faktycznie BMW ma jakieś swoje sposoby na kodowanie takiego modułu


Podsumowując, wychodzi na to, że bez oryginalnej wiązki, Westfalia dopiero w najnowszej wiązce daje możliwość kodowania, które działa z BMW (zaznaczam, że chodzi o modele BMW, nie mam wiedzy o kodowaniu innych pojazdów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A montowałeś w ASO czy poza ASO? i kto robił kodowanie - bo ta wiązka od Westfalii teoretycznie nie wymaga kodowania, a w BMW mówią o konieczności 'doposażenia' auta w hak...

Montaż i kodowanie robiłem sam , wiązka i moduł haka oryginalny . Kamera cofania zmienia kąt widzenia na hak , czujniki parkowania są wyłączane na czas cofania z przyczepą ,smart opener (zamykanie klapy nogą ) działa na otwartym haku bez podpiętej przyczepy (sprawdzę czy działa z podpietą) , dostęp komfortu też działa bez zarzutów .Auto X3 G01 id7 v.USA , które fabrycznie nie przewiduje haka elektrycznego w wersji europejskiej .Było trochę zabawy ale do pokonania .

Będę wdzięczny jak ktoś podzieli się swoim doświadczeniem i czy udało się komuś zaktualizować system iDrive 7.

A jaki jest problem z aktualizacją id7 ?

Czego Ci brakuje w starej wersji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest problem z aktualizacją id7 ?

Czego Ci brakuje w starej wersji ?

 

Jak zamawiałem hak to była mowa tylko o wiązce dedykowanej - wygląda na to, że to nie jest wiązka oryginalna i nie miałem pojęcia, że może to mieć takie znaczenie. Ta wiązka od westfalii, tak jak pisałem wcześniej okazuje się, że nie jest kodowalna i nie będzie wysyłać informacji do komputera pokładowego po podłączeniu przyczepy - czyli tym samym nie będzie działać to o czym pisałeś... Z tego co zrozumiałem, nawet jak w id7 zakodują, że jest hak w samochodzie, to i tak nie będzie to działać - najwyżej mogą pojawiać się błędy... to wszystko trochę mi się nie skleja, ale niestety zależy z kim rozmawiam w serwisie - każdy mówi coś innego.


Auto jest na gwarancji więc mam ograniczone możliwości. Przy okazji zapytam jaki byłby koszt wymiany na oryginalną wiązkę BMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest problem z aktualizacją id7 ?

Czego Ci brakuje w starej wersji ?

 

Jak zamawiałem hak to była mowa tylko o wiązce dedykowanej - wygląda na to, że to nie jest wiązka oryginalna i nie miałem pojęcia, że może to mieć takie znaczenie. Ta wiązka od westfalii, tak jak pisałem wcześniej okazuje się, że nie jest kodowalna i nie będzie wysyłać informacji do komputera pokładowego po podłączeniu przyczepy - czyli tym samym nie będzie działać to o czym pisałeś... Z tego co zrozumiałem, nawet jak w id7 zakodują, że jest hak w samochodzie, to i tak nie będzie to działać - najwyżej mogą pojawiać się błędy... to wszystko trochę mi się nie skleja, ale niestety zależy z kim rozmawiam w serwisie - każdy mówi coś innego.


Auto jest na gwarancji więc mam ograniczone możliwości. Przy okazji zapytam jaki byłby koszt wymiany na oryginalną wiązkę BMW.

 

Aby to wszystko działało musi być oryginalna wiązka , sterownik haka , oraz trzeba wymienić rozdzielacz prądu modułu LIN .Trzeba również wykonać kodowanie i wszystko musi zadziałać .

Dziwi mnie tylko jedno ,że robić montaż poza ASO w innej firmie i boisz się kodować auto bo jest na gwarancji .A w sumie ktoś ci sprzedał jakąś wiązkę za którą zapłaciłeś i nie wiesz jaka to wiązka ,a w sumie to nie działają funkcje .Bez kodowania nie ma możliwości aby reszta auta wiedziała ,że jest zamontowany hak i mają działać wszystkie funkcje o których piszemy .Jeżeli są wiązki ,które nie wymagają kodowania to w jaki sposób np.: kamera cofania ma zmieniać kąt widzenia na hak ? w jaki sposób mają się wyłączać czujniki parkowania ? itd.

Napisz jaka to wiązka (kod produktu) , jaki sterownik haka (kod), czy masz rozdzielacz prądu z takim kodem 61146828074 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.