Skocz do zawartości

Klimatyzacja E60 530D -nie włącza się


mariusz_34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.


Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym na wstępie serdecznie się przywitać :)


Auto jest w moim posiadaniu od niedawna i niewiele wiem na jego temat. Kupione zostało z niesprawną klimatyzacją (nie załączał się kompresor klimatyzacji)Powodem było zbyt niskie ciśnienie czynnika chłodniczego. Klimatyzacja została napełniona w warsztacie i działała przez kilka dni. Niestety po kilku dniach klimatyzacja przestała działać. Po włączeniu zaświeca się kontrolka informująca o włączeniu klimatyzacji ale sam kompresor nie rusza. Podjechałem na warsztat żeby wyeliminować ewentualną nieszczelność układu klimatyzacji i okazało się że ciśnienie czynnika chłodniczego jest w normie.


Sterownik klimatyzacji zgłasza 5 błędów;

9C5D-zasilanie czujnika ciśnienia czynnika chłodniczego , sygnał lub wartość poniżej progu (obecny)

9C77-pomocnicza pompa wodna ,brak sygnału lub wartości (obecny)

9C7B-czujnik temperatury wewnętrznej wentylatora , sygnał lub wartość poniżej progu (obecny)

9C54-czujnik AUC (obecny)

9C78-podgrzewanie dyszy spryskiwaczy, brak sygnału lub wartości (obecny)


Sprawdziłem zasilanie przy samym czujniku ciśnienia czynnika chłodniczego i mam tam 5v, natomiast na wyjściu z czujnika 1,24v . Sam kompresor po podaniu zasilania rusza i klimatyzacja chłodzi. Po odpięciu kostki od kompresora miernik pokazuje 6v a po podpięciu napięcie ginie.

Edytowane przez mariusz_34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane czasu rzeczywistego;


Czujnik temperatury parownika-32°c

Czujnik ciśnienia,napięcie zasilania - 0,8v

Ciśnienie czynnika chłodniczego-7,5Bar

Zasilanie -12v

Uwarstwiony przepływ powietrza tylnej części kabiny ,zasilanie -5v

Zasilanie czujnika AUC-5v

Zasilanie czujnika nasłonecznienia-5v

Temperatura wentylacji -32°c

Temperatura zewnętrzna-30,5 °c

Czujnik temperatury wnętrza pojazdu 18,5 °c (podejrzanie mało)??????

Sygnał czujnika AUC -20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9C7B-czujnik temperatury wewnętrznej wentylatora , sygnał lub wartość poniżej progu (obecny)


Problem z powyższym błędem rozwiązany ...

Przyczyną były zimne luty na kostce od czujnika temperatury wewnętrznej (numer części 934 1706 010) który znajduje się w panelu klimatyzacji. Na chwilę obecną wskazania czujnika są prawidłowe a błąd udało się skasować .

Niestety klimatyzacja nadal nie włącza się.


Zdemontowalem również czujnik AUC. Bez różnicy czy jest podpięty czy odpięty komputer diagnostyczny informuje o tym samym błędzie.


Martwią mnie zbyt niskie parametry czujnika czynnika chłodniczego. Multimetr pokazuje 1.24 v na wyjściu z czujnika a z diagnostyki wychodzi 0,8 v.


Co może być przyną złych wskazań ?

Posiada może ktoś z Was schemat ihka do E60 ? Opis wtyczek ?

Edytowane przez mariusz_34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie tobie uciekl caly czynnik klimatyzacji w kilka dni i pompa klimatyzacji nie zalacza sie, bo nie ma nawet czego zaciagac, a cisnienie jest w normie przy pomiarze, a po 40 minutach spada o dobre 4 bary i tak dalej. Mi gosc jak mierzyl to na czesc mialem 24 bary cisnienie ale mowil ze bedziemy mierzyc co 10 minut i uwaga po 40 minutach bylo juz 19.5 bara. Zmienialem wtedy chlodnice i nagle wszystko chodzilo super. Podjedz do kogos kto ma dobry sprzet i zna sie na ukladach klimatyzacji, bo jezeli masz elektronike ukladu uszkodzona to sam tego w zyciu nie zrobisz.
b28nl6U.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem:)Tak jak już pisałem ciśnienie jest ok. Jeszcze raz sam to sprawdziłem. Tak jak już wspominałem zasilanie czujnika jak i sygnał wychodzący jest prawidłowy. Sterownik mimo to podczas diagnostyki pokazuje zupełnie inne parametry. Tak jak podejrzewałem wina leżała po stronie samego IHKA. Sterownik wymieniłem i parametry są prawidłowe a klimatyzacja ruszyła. Wolną chwilą zajrzę jeszcze do starego IHKA i spróbuję go wskrzesić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.