Skocz do zawartości

Błąd systemowy funkcji wezwania alarmowego SOS


mg85

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.


Wymieniałem ostatnio w nieautoryzowanym warsztacie olej, filtr oleju, filtr powietrza i filtr kabinowy. Po odbiorze samochodu, po włączeniu zapłonu od razu zapala się "Błąd systemowy funkcji wezwania alarmowego SOS". Błędu nie da się skasować. Byłem w innym warsztacie, gdzie podłączyli pod komputer i skasowali błąd twierdząc, że żadnych przyczyn nie widać. Po przejechaniu kilku km i ponownym uruchomieniu silnika błąd znów się pojawił. Samochód działa sprawnie, ale irytuje wyświetlany komunikat na desce, którego nie można skasować.


Jakie mogą być przyczyny? Czy to może mieć jakikolwiek związek z tą wizytą w warsztacie? Czytałem, że po 3 latach może chodzić o rozładowany akumulator od TCU, który jest podsufitce i jego wymiana jest dość kosztowna?


Jestem umówiony do mechanika/elektronika w warsztacie specjalizującym się w BMM, ale dopiero za jakiś czas. Ciekawi mnie o co może chodzić i co gorsza jakie koszty mnie czekają. Z góry dzięki za wszelkie sugestie.


Auto: X1 F48, 2017, sDrive 20i, przebieg 66 tys. km


--

MG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem, żeby zostało dla innych użytkowników :)


W moim przypadku problem był trywialny, ale wymagał diagnostyki. Podczas wymiany filtra kabinowego w warsztacie mechanik odłączył jakiś przewód od głośnika awaryjnego systemu SOS, który jest ulokowany w tej samej okolicy, czyli pod schowkiem od strony pasażera. Pojechałem na diagnostykę do polecanego diagnosty, który w 15 minut rozpoznał problem, podpiął kabelek, skasował błąd i od tej pory mam spokój.


Podobny komunikat (bo podobno nie taki sam) może się też pojawiać w kilkuletnich autach, w których "kończy się" żywotność akumulatorka do systemu SOS. Można to ostrzeżenie wykodować i system działa dalej jeszcze przez kilka lat. W przeciwnym razie potrzebna jest wymiana akumulatora, a to oznacza rozbiórkę podsufitki i niemały koszt za robociznę - w kilkuletnim samochodzie (sic!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzięki za odpowiedź. Też mam tę przypadłość. Pierwszy raz zaobserwowałem ją przy pierwszych mrozach w zeszłym roku. Teraz od kilku dni mam to samo. Pojadę w dłuższą trasę - komunikat znika na dobę, a później znowu się pojawia.
Jeżdżę 6 letnią F30 i podejrzewam, że akumulator szlag trafił. Orientujesz się może ile kosztuje wymiana takiej części?
Każdy magik z komputerem będzie w stanie to wykodować (rozumiem, że chodzi o to, by ominąć wyświetlanie komunikatu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam to ja się dołączę do tematu, f21 2015r. nagle pojawił się ten błąd, myślałem że to bateria kupiłem wymieniłem i nic nie pomogło dalej to samo .. , ma ktoś jakiś pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.