Skocz do zawartości

Dołożenie haka elektrycznego


Mikus86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy dokładał ktoś hak elektryczny do swojej G01 w serwisie BMW? Jaki jest to koszt?

Mogę to zrobić poza serwisem, ale mam na auto gwarancję i mogę ją stracić, jeżeli wiązki będę robił gdzieś poza nimi.


Nie wiem czy gra jest warta świeczki, bo potrzebuję haka tylko do ewentualnego przewożenia rowerów. Rozważam również bagażnik na dach, ale komfort z platformą za autem byłaby większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładałem hak w f25 w serwisie, zwykły ręczny, wyszlo około 7 k pln . Przy g01 zamówiłem już fabryczny. Słyszałem w serwisie że ktoś dokładał elektryczny do g01 z m pakietem , wyszło okolo 16 k pln .

Dołożenie haka wiąże się z przeprogramowaniem auta i chyba wymianą wentylatora chlodnicy . Jeżeli ma być zgodnie z instrukcją bmw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt haka w aso to rząd wielkości 15 kzł. Przejrzyj forum, g30 i g05 - tam są tematy podobne. Możesz założyć hak westfalii i ich wiązkę za +/- 4kzł i jak się dogadasz w serwisie to nie stracisz gwarancji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat badałem w zeszłym roku, gdy szukałem opcji właśnie na transport rowerów, tj kolega wyżej napisał zwykły hak z demontowaną główką wychodzi najtaniej - około 3k +/- 500zł, następnie 6,5k używany OEM elektryczny z montażem w Mobile Coders - BMW Kodowanie

No i odpowiedź niżej z Inchcape Wrocław.


''Koszt montażu haka razem z częściami to kwota około 20 764,01 zł brutto.


Sam montaż to koszt 8 118,00 zł brutto''


Ja pisałem do BMW w sprawie gwarancji i dostałem zgodę na montaż haka poza serwisem ASO, z adnotacją na kontakt ponowny z dealerem po badaniu technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Koszt w ASO faktycznie gigantyczny, znalazłem na allegro takie ogloszenie


https://allegro.pl/oferta/hak-holowniczy-elektryczny-bmw-x3-g01-modul-8845188928?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr&csi=e1dd67d6-f08f-43fd-9677-4ae676b507c3


Podejrzewam, że potrzebowałbym jeszcze jakas wiązkę plus montaz i kodowanie. Mam silnik 252km więc może inny wentylator nie będzie potrzebny.


Zobaczymy co z tego wyjdzie, montaż poza ASO wydaje się być jedyna opcja z ich zgoda. Dam znać jak rozwinie się temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamontować taki hak albo inny aftermarketowy w aso. Zapłacisz oczywiście więcej niż w innym warsztacie, ale może wynegocjujesz, że nie tracisz gwarancji. W każdym aucie bmw daje dodatkowy wentylator i przewód stałego plusa, który idzie od komory silnika do haka - stad te koszty. Natomiast jak będziesz używać haka tylko do rowerów to i wentylator i stały plus możesz sobie odpuścić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamontować taki hak albo inny aftermarketowy w aso. Zapłacisz oczywiście więcej niż w innym warsztacie, ale może wynegocjujesz, że nie tracisz gwarancji. W każdym aucie bmw daje dodatkowy wentylator i przewód stałego plusa, który idzie od komory silnika do haka - stad te koszty. Natomiast jak będziesz używać haka tylko do rowerów to i wentylator i stały plus możesz sobie odpuścić

koszt montazu elektryka w ASO ''Sam montaż to koszt 8 118,00 zł brutto''

O jakim dodatkowym wentylatorze mowisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o tym, że masz kupić sobie hak westfalii (albo brink), wiązkę westfalii za 2 koła i poprosi√ o montaż tego zestawu w aso za kolejne 2 koła. Razem 4 tysie.

Jak chcesz mieć elektryka oryginał bmw to zapłacisz za to wszystko 15-20 tysięcy i wówczas zamontują ci też dodatkowy wentylator do chłodnicy i przewód stałego plusa do ładowania przyczepy campingowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja piszę o tym, że masz kupić sobie hak westfalii (albo brink), wiązkę westfalii za 2 koła i poprosi√ o montaż tego zestawu w aso za kolejne 2 koła. Razem 4 tysie.

Jak chcesz mieć elektryka oryginał bmw to zapłacisz za to wszystko 15-20 tysięcy i wówczas zamontują ci też dodatkowy wentylator do chłodnicy i przewód stałego plusa do ładowania przyczepy campingowej

 

Szanowny Panie. Czy mogę prosić o wskazanie ASO, który zechce zamontować hak kupiony poza siecią dealerską? W dwóch śląskich ASO dostałem odbitkę na ewentualność takiego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamontować taki hak albo inny aftermarketowy w aso. Zapłacisz oczywiście więcej niż w innym warsztacie, ale może wynegocjujesz, że nie tracisz gwarancji. W każdym aucie bmw daje dodatkowy wentylator i przewód stałego plusa, który idzie od komory silnika do haka - stad te koszty. Natomiast jak będziesz używać haka tylko do rowerów to i wentylator i stały plus możesz sobie odpuścić

Czy przy zdemontowanii haka jak to nazwałeś ''aftermarketowego'' działa u Ciebie dostęp komfortowy bagażnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o tym, że masz kupić sobie hak westfalii (albo brink), wiązkę westfalii za 2 koła i poprosi√ o montaż tego zestawu w aso za kolejne 2 koła. Razem 4 tysie.

Jak chcesz mieć elektryka oryginał bmw to zapłacisz za to wszystko 15-20 tysięcy i wówczas zamontują ci też dodatkowy wentylator do chłodnicy i przewód stałego plusa do ładowania przyczepy campingowej

 

Szanowny Panie. Czy mogę prosić o wskazanie ASO, który zechce zamontować hak kupiony poza siecią dealerską? W dwóch śląskich ASO dostałem odbitkę na ewentualność takiego montażu.

 

nie wiem, który dealer na śląsku takie coś robi - prześledź też forum g05 i g30 - tam też była mowa o dokładaniu haka

tak jak pisałem - oficjalnie nikt nie jest na to chętny - musisz próbować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamontować taki hak albo inny aftermarketowy w aso. Zapłacisz oczywiście więcej niż w innym warsztacie, ale może wynegocjujesz, że nie tracisz gwarancji. W każdym aucie bmw daje dodatkowy wentylator i przewód stałego plusa, który idzie od komory silnika do haka - stad te koszty. Natomiast jak będziesz używać haka tylko do rowerów to i wentylator i stały plus możesz sobie odpuścić

Czy przy zdemontowanii haka jak to nazwałeś ''aftermarketowego'' działa u Ciebie dostęp komfortowy bagażnika ?

 


nie mam dostępu komfortowego, ale przy haku fabrycznym otwieranie klapy na kick też chyba nie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brałem F25 w Comfort Lease, to dopłacałem do montażu haka ponad 8kzł. Podczas rozmów przez zakupem auta sugerowali w rozmowie, że będzie to full oryginał, jak w fabryki. Hak był założony w ASO bardzo niechlujnie. Była to Westfalia, którą można kupić na Allegro. Oczywiście nie miałem tego w umowie, że hak będzie oryginalny i założony tak, jak w fabryce. Później zarówno handlowie, jak i kierownik, który to akceptował nie pamiętali tego, żeby mówili o tym. :) Piłką wycięta dziura w zderzaku (MPakiet) i gołe kable widoczne po schyleniu się pod auto. Zdecydowanie nie polecam. Po zgłoszeniu niechlujności coś tam poprawili, ale jakby to było moje auto na stałe, to byłbym bardzo rozczarowany takim montażem. Porobiłem zdjęcia, żeby przy zdawaniu mnie nie obciążali takim druciarstwem. Auta już nie mam, przy zdawaniu nikt na to nie zwrócił uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

Dołożenie haka wiąże się z ..... wymianą wentylatora chlodnicy . Jeżeli ma być zgodnie z instrukcją bmw.

 

W każdym aucie bmw daje dodatkowy wentylator

 

Instrukcja BMW X3 ( G01) nie zawiera takiej informacji .......


Removable Trailer Tow Hitch Retrofit (US).BMW X3 (G01)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiDp73Vi9jvAhVh_rsIHexwAvAQFjACegQIBRAD&url=https%3A%2F%2Fx3.xbimmers.com%2Fforums%2Fattachment.php%3Fattachmentid%3D2165257%26d%3D1571844555&usg=AOvVaw0XGi8ijb78eZXkYMhPYcPr

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

Może w USA jest inaczej....

Poza tym to nie jest instrukcja do haka elektrycznie składanego

 

ponizej instrukcja BMW montazu haka w X3 F25 ( wersja europejska ) :


https://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=705183

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki jest opis w katalogu części bmw


71 60 6887640


Należy wymienić różne tapicerki, które można odczytać z elektronicznego katalogu części. (patrz odnośnik do tablicy ilustracyjnej) ***** Uwaga: Instrukcja montażowa (EBA) nie jest zawarta w zest. dopos. Należy wydrukować aktualną EBA z Aftersales Assistance Portal (ASAP) i wręczyć klientowi. ***** ***** ***** Może być konieczna wymiana "Korpusu wentylatora z wentylatorem". Jeśli na tablicy w grupie głównej 17 podano "Korpus wentylatora z wentylatorem" przy opcji wyposażenia urządzenia holowniczego, wówczas należy zamówić i zamontować część o tym nr. Jeśli nie podano numeru części przy opcji wyposażenia urządzenia holown., to nie trzeba wymieniać "Korpusu wentylatora z wentylatorem"< 0 921815 de F> DVD ISIS ***** ***** ***** ***** W przypadku ew.wymiany wentylatora pobierz odpowiedni moduł i rozdzielacz prądu na rysunku elektr.katalogu czę. ***** ***** W przypadku niektórych wersji silnika może być konieczna wymiana termoizolacji . Bei SA715 muss die Verkleidung hinten nicht getauscht werden.


Jasno wynika, że wentylator trzeba zmienić - poczytaj wątki o dołożeniu haka w innych modelach i potwierdzi się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam


jwbrr6v7.jpg


Wszystko sie zgadza : wentylator nalezy wymienic tylko wtedy, jezeli instrukcja tego wymaga .....



1. np. BMW E90 / E91 / E92 ..... wentylator nalezy wymienic z 400 W na 600 W tylko w pojazdach z silnikiem N52 z automatyczna skrzynia biegow :D


Instrukcja BMW : https://www.atu.de/extern/files/artikel/QE2190_bm0520_v1.pdf


f66a6z37.jpg



2. np. BMW G30 / G31 / G32 / G11 / G12 ..... wentylator nalezy wymienic tylko w pojazdach z silnikiem B57 oraz B58 :D


https://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=778190


rjqmzejo.jpg

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Szanowni Państwo. Korzystając ze wskazówek zawartych w wątku skontaktowałem się z kilkunastoma ASO na terenie kraju w sprawie możliwości zamontowania haka ręcznego zakupionego poza autoryzowaną siecią bmw, przy jednoczesnym zachowaniu gwarancji na samochód. We wszystkich przypadkach uzyskałem informację, że brak jest takiej możliwości. Jednocześnie hak ręczny dostępny w ASO wraz z kosztami montażu wyceniano w zakresie 7700 - 8550 zł brutto...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,


nie chcąc śmiecić i dokładać pokrewnego wątku chciałbym zapytać o 2 kwestie związane z montażem haka holowniczego.

Zamierzam założyć hak holowniczy do G01. Samochód jest M-Pakiecie ale bez obniżonego zawieszenia. Ma pakiet komfort czyli również otwieranie klapy bagażnika za pomocą czujnika ruchu stopy.

Warsztat ( nie ASO ), w którym zamierzam zamontować hak - odpinany manualnie - Westfalii albo Wittera twierdzi, że montaż wiąże się z utratą funkcji otwierania klapy bagażnika nogą. Ok ostatecznie jeżeli mam wybierać wolę hak ale wolę dopytać kogoś kto przerabiał temat.

Poszperałem i znalazłem wpis na forum w Australii gdzie montowany był hak z Grupy Westfalia i ktoś twierdził, że nie traci się funkcji otwierania klapy bagażnika stopą przy odpowiednim montażu. Cokolwiek to znaczy.

Nie martwi mnie brak tej funkcji a potencjalny problem z wymontowaniem owego czujnika, naruszenia wiązki, szalejącego komputera itp.


Pytania zatem mam 2:

- czy rzeczywiście trzeba wymontowywać ten czujnik i tracić tą funkcjonalność?

- czy montaż haka manualnie odpinanego wiąże się np. z koniecznością programowania, podpięcia pod komputer etc?


Z góry dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

twierdzi, że montaż wiąże się z utratą funkcji otwierania klapy bagażnika nogą

 

" .... w połączeniu z modelem M Sport brak bezdotykowego otwierania i zamykania tylnej klapy. "


zy7v5vbc.jpg



Istotnie tak jest w BMW X3 F25 ale tylko w przypadku haka holowniczego z napedem elektrycznym.

Mozliwe ze montaz haka podpinanego ( recznie ) - np. Westfalia pozwoli na zachowanie czujnika otwierania tylnej klapy :D

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.