Skocz do zawartości

F07 Wymiana żarówek wewnątrz na LED


Rycerzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie przepraszam, że w tym dziale a nie w f07, ale śledząc forum wydaje mi się bardziej uczęszczany a elektryka jest niemal identyczna. Jeżeli moderator uzna, że to karygodne to proszę o przeniesienie.

Postanowiłem wymienić żarówki wewnątrz na LED. Wszystko toczyło się ok do momentu wymiany w lampkach nad lusterkami. Nad kierowcą wymieniłem i chyba rutyna mnie zeżarła bo przy wynianie nad pasażerem zrobiłem chwilowe zwarcie :( . W skutek czego przesyły działać: lampka nad lusterkiem kierowcy, lampka nad lusterkiem pasażera, lampki kierunkowe nad tylną kanapą i co najgorsze pojawił się komunikat na czerwono "system bezpieczeństwa biernego pasażera".

Pojwił się błąd:

Fault code: 930AB2 POL: indicator light for front passenger airbag deactivation: short circuit / interruption to ground

/ POL: indicator light for front passenger airbag deactivation: short-circuit to negative or

interruption.

Zauważyłem też, że przestał działać automatyczne przełącznik świateł "dzień/noc". Na automacie w nocy świecą się światła tylko z przodu. Po przełączeniu przełącznika na standardowe sterowanie zaświecają się światła z tyłu.

Przed wymianą wszystko działało ok.

Proszę o pomoc gdzie szukać usterki, bezpieczniki? Bezpieczniki 5, 13, 16, 48, 66 sprawdziłem, sprawne.

Z góry dziękuję.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

930AB2

Kody błędów BMW


Informacje o błędach


Opis kodu błędu


Linia jest sprawdzana pod kątem zwarcia do masy.

Warunki kodu błędu

Ogólne warunki Napięcie zasilania od 9 do 18,5 V.

Stan terminala Status PRD: Prowadzenie


Stan terminala Status PRD: Testowanie-analiza-diagnoza


Warunki jazdy

Stan czasu uszkodzenia

Awaria musi być aktywnie zgłaszana przez co najmniej 3 sekundy, aby została zapisana w pamięci błędów.

Usterkę można usunąć z pamięci błędów, jeśli nie jest już aktywna przez co najmniej 10 sekund.


Plan serwisowy

Sprawdź przebieg całej linii pod kątem zwarcia do masy.

Wpływ na błąd



Ostrzeżenia

Światła ostrzegawcze Sprawdzić komunikat kontrolny (97): Wadliwe działanie

poduszki powietrznej Po ustawieniu usterki lampka kontrolna poduszki powietrznej świeci się światłem ciągłym.

Lampka kontrolna poduszki powietrznej zapala się natychmiast po następnym włączeniu systemu.

Lampka kontrolna poduszki powietrznej gaśnie podczas kasowania pamięci błędów (usterka aktualnie nie występuje).

Komunikaty w Centrum sterowania

Uwagi serwisowe


© 2020 - BMWFaultCodes





Po schematach elektrycznych widzę ,że należało by sprawdzić jeszcze bezpienik F32..........7,5A , F58.......5A , F61......20A.

Jeśli wszystkie bezpieczniki będą sprawne , skasuj błędy i awaria powinna ustąpić.

Chyba , że moduł na nogi ( Footwell ) jest niesprawny???



Podaj siedem ostatnich znaków numeru Vin. Będzie mi łatwiej szukać schematów elektrycznych.


Sprawdź profilaktycznie bezpieniki...

F1.........10A

F5........10A

F16........40A

F17........30A

F18.........30A

F101........40A


Aż tyle jest tych bezpieczników ponieważ nie wiem z jakiego okresu masz BMW F07 ?



Takie znalazłem informacje........


Opis postępowania w przypadku zwarć w module wnęki na nogi

: Po wykryciu zwarcia wyjście jest wyłączane do następnego zażądania światła. Po wykonaniu naprawy światło należy wyłączyć i włączyć, aby odpowiednie wyjście zostało ponownie aktywowane. Ten proces można powtórzyć dowolną liczbę razy. Z tego powodu żaden moduł przestrzeni na nogi nie może zostać wymieniony.



Opis sposobu postępowania w przypadku zwarć w module sterownika reflektora:

W przypadku wykrycia zwarcia wyjście zostaje wyłączone. Po zakończeniu naprawy należy dokonać zmiany zacisku (zacisk 15> zacisk R> zacisk 30> zacisk R> zacisk 15) i włączyć światło, aby można było ponownie aktywować odpowiednie wyjście. Ten proces można powtórzyć dowolną liczbę razy. Z tego powodu nie wolno wymieniać modułów sterownika reflektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok produkcji 2013, VIN d298067.

Posprawdzam bezpieczniki i dam znać.

Podczas jazdy wyszła kolejna niesprawność, przestało działać doświetlanie zakrętów :(

Dzięki za pomoc!


Bezpieczniki sprawdzone :D jeden przepalony (F32...7.5A). Po wymianie "światła" i "światełka" wróciły. Pozostał błąd poduszki, moje oprogramowanie tego nie kasuje (Carly + moduł Carly), będę musiał pojechać do kogoś z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem w celu sprawdzenia i skasowania błędu.


Burza1234 jeszcze raz dzięki za pomoc!

Maciek


Żeby zlikwidować błąd poduszki konieczna była wizyta w serwisie zajmującym się BMW. Nie patrzyłem elektronikowi na ręce, ale po usunięcie błędy powiedział, że przy diagnozie komputer (oprogramowanie ) nie mogło nawiązać połączenia z 11 modułami w samochodzie. Po wykonaniu resetu (tak określił) i odczekaniu 15 min powtórnie zrobił diagnozę i tym razem wszystko OK.


Pozdrawiam !

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

No to elegancko...... :cool2:


Maciek zaopatrz się w aplikację BTool + adapter bluetooth. Będzie łatwiej i taniej z niektórymi tematami jeśli chodzi o błędy czy odczyt rzeczywistych parametrów auta....

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=326379


Sprawdź też czy nie masz aukcji serwisowej.....

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=103&t=316808

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.