Skocz do zawartości

Podgrzewanie foteli komfort w LCI


matem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamontowałem fotele komfort do LCI ale do pełni funkcjonalności brakuje mi tylko ogrzewania . CZy mógłby mi ktoś pomóc rozszyfrować schemat od instalacji grzanych foteli (komfort)?

Na podstawie tego schematu: https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e61-530i-tou/components-connectors/components/a-control-units-modules/a187a-driver-s-seat-heating-electronics/l4wvCXM

Z tego co widze to należy:

Kierowca:

- z przycisku w konsoli (pin 3) pociągnąć przewód do modułu SZM (pin 1).

- z modułu SZM (pin 10 i 11) podciągnąć przewód do modułu KGM na lewą wtyczkę ( pin 8 i 9)

I teraz gdzie muszę podciągnąć przewód z KGM z pinu 24 ? Do kostki x275 na pin 2 ? (ten pin już jest zajęty, jest tam wpięty sygnał k-BUS)

Drugie pytanie, między pasażerem a kierowcą wg schematu nie ma zadnej różnicy w połączeniu do modułu SZM i KGM (te same piny) . Skąd komputer wie który przełącznik jest który ? Czy któryś z nich musi być podwójnie zmasowany jak w przypadku foteli ?


Z góry dzięki za pomoc.



Edit:

Dodam jeszcze ze wg tego schematu ( https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e61-530d-tou/wiring-functional-info/body/seats/seat-heating-driver-s-side/kxRmA9Y/ ) wystarczyłoby tylko podłączyć guziki pod pin 1 w SZM i dalej z SZM pin 10 i 11 podłączyć pod CAN który biegnie do foteli. Czy dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw szukamy zanim otwieramy nowy temat.

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=73&t=306404&start=60


Str 5.

Ale tam jest wyjaśniona instalacja do fotela komfort w przypadku gdy wcześniej wystepowało ogrzewanie. Ja taką instalacje zrobiłem wg tego podanego przez ciebie wątku ale nie ma tam opisu jak dołożyć ogrzewanie i nie ma tam odpowiedzi na moje pytania. Natomiast w moich wtyczkach nie ma instalacji od samego grzania (bo takiej fizycznie wcześniej ni emiałem)


Wiem że po 2007 roku produkcji w komfortach z dwoma oddzielnymi modułami sterowanie grzania odbywa się przez linie CAN (tak jak zostało to opisane w wątku przytoczonym przez Ciebie). Więc zapytam jeszcze raz. Jak wykonać instalację od samych przycisków, Czy należy tylko połączyć przyciski z modułem SZM czy należy jeszcze jakoś połączyć SZM z KGM i dalej z fotelami, czy może wystarczą te trzy przewody z linią CAN i BUS które obecnie dodałem do istniejącej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem tam jest instalacja foteli komfort wraz z grzaniem wentylacja i masażami. Masz zdjęcia wtyczek opis jaki kabel gdzie ma być, na str podajze 8 jest to opisane w kilku zdaniach i prościej tak masz mieć kable wpięte jak tam pisze i wszystko będzie hulac.


Cytuje kolegę z wątku co dałem linka z 8 strony



Do złącza 21 pinowego gdzie dochodzi przewód czarny i zolty (CAN) 11 i 12 dokładamy przewód na pin 3 jesli jest, jesli nie ma jak w moim przypadku dokładamy pin i ciagniemy do obu foteli na pin 2 w żółtej kostce x275. Linie can również wpialem do tej kostki ponieważ wygodniej bylo mi pociągnąć po 3 przewody spod jednego i drugiego fotela. Can dociągamy do złącza x11005 ktory idzie do modułu (miałem z ucieta wiązką, wiec tylko polutowanie) pin 7 gruby czerwony przewód zasilający , pin 8 masa gruby brązowy , pin 5 can żółty, pin 6 can czarny

Lci czy pre lci rozni się tylko umiejscowieniem modułu szm tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem tam jest instalacja foteli komfort wraz z grzaniem wentylacja i masażami. Masz zdjęcia wtyczek opis jaki kabel gdzie ma być, na str podajze 8 jest to opisane w kilku zdaniach i prościej tak masz mieć kable wpięte jak tam pisze i wszystko będzie hulac.


Cytuje kolegę z wątku co dałem linka z 8 strony



Do złącza 21 pinowego gdzie dochodzi przewód czarny i zolty (CAN) 11 i 12 dokładamy przewód na pin 3 jesli jest, jesli nie ma jak w moim przypadku dokładamy pin i ciagniemy do obu foteli na pin 2 w żółtej kostce x275. Linie can również wpialem do tej kostki ponieważ wygodniej bylo mi pociągnąć po 3 przewody spod jednego i drugiego fotela. Can dociągamy do złącza x11005 ktory idzie do modułu (miałem z ucieta wiązką, wiec tylko polutowanie) pin 7 gruby czerwony przewód zasilający , pin 8 masa gruby brązowy , pin 5 can żółty, pin 6 can czarny

Lci czy pre lci rozni się tylko umiejscowieniem modułu szm tylko tyle.

 


Wydawało i się że jest różnica mierdzy liftem a przedliftem. Chciażby że W polifcie w module jest złącze 32 pin i nie jest zintegrowane z przyciskami. Poza tym ja już mam w kostce x275 podłączony k-BUS na pin 2 potrzebny to sterowania.

No nic bedę próbował.

Mam jeszcze pytanie z innej becki. Po zamontowaniu foteli komfort dodałem FA i przekodowałem SZM i KGM pustym manem, po tej operacji nie działa sterowanie lusterek. Nie wiesz co tam mogło się skopać ? Nie wiesz jaki wpis odpowiada za sterowanie lusterek i w jakim module ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak rozni się całym modułem i jego umiejscowieniem... To pociągnij can z modułu ogólnie mam prelci i wiem ze różnią się ale tez opisuje to speed w wątku do którego dalem link . Nie wiem czemu lusterka przestały działać sprawdz błędy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.