Skocz do zawartości

E60 Szumiąca dmuchawa klimatyzacji - Czy da się nasmarować?


Kpx800

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć


W moim E60 w pewnych momentach zaczyna mocno szumieć dmuchawa nawiewów. Gdy jadę po równej drodze na najniższych obrotach wiatraka, często potrafi w ogóle nie zacząć szumieć. Przełączenie na wysokie obroty lub energiczne wjechanie w dziurę powoduje, że zaczyna rzegotać. Przeciążenie podczas skrętów ją ucisza na chwilę. Tak samo wyłączenie i włączenie z powrotem na najniższe obroty. Oczywiście po chwili znowu wyje. Dźwięk typowo łożyskowy. Czy ktoś rozbierał silnik dmuchawy i jest w stanie powiedzieć, czy jest możliwość nasmarowania łożysk lub ich wymiany, bo pewnie są zniszczone już? Silnik sam w sobie jak i elektronika dmuchawy działają bez zarzutu. Jedynie to buczenie jest nie do zniesienia. W internecie znalazłem filmiki jak wyciągnąć dmuchawę i wielkiej filozofii tam nie ma. Nigdzie natomiast nie pokazują potencjalnej regeneracji - łożyska jak to łożyska przychodzi na nie czas. Pytanie czy są demontowalne bez niszczenia elementów silnika?


Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Kilka dni temu wymieniałem swoją bo świergoliła od czasu do czasu. Moim zdaniem nie ma co się bawić w regenerację, bo nissensa kupiłem za około 250pln, a można i taniej mniej markowe produkty jeśli masz chęć. Wszystko było osyfione i podrdzewiale, szczotki na końcówce, więc musiałbyś robić regenerację + łożyska, a jak jeszcze przy rozbieraniu wyważenie się posypie to kolejny problem z biciem wiatraka.


Przy okazji polecam spsikać wymiennik od klimy jakimś środkiem na odgrzybianie itp, po wyjęciu wiatraka jest na wierzchu, więc aż żal tego nie zrobić.


A rozbieranie to banał, ale z plastikami od kanałów powietrznych trzeba powalczyć przy rozbieraniu i składaniu do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie skończy się tak jak mówisz, czyli zamówię nową dmuchawę. I tak mam tam zajrzeć z czystej ciekawości przed więc może okaże się, że wymienię łożyska (niedaleko domu mam sklep z najróżniejszymi) i jeszcze trochę pochodzi. Jak nie to podmianka. Zobaczymy.


Co do wymiennika klimatyzacji to zamiast środków chemicznych polecam ozonator z AliExpress. Przykładowy link poniżej. Oczywiście trzeba zamówić ten o największej wydajności i to najlepiej w kilku egzemplarzach. Samemu zmontowałem sobie skrzynkę z 4 takich urządzeń z wiatrakami i robią wspaniałą robotę. Ozonowanie raz na pół roku i naprawdę nie śmierdzi grzybem a i nie wdycha się chemii konserwującej klimę. Wydatek na pewno jest większy niż środek do klimy, ale żeby wyczyścić jednostkę nie trzeba się dostawać wgłąb deski rozdzielczej a i trwałość jest niezła bo używam już jakieś 4 lata we wszystkich samochodach w rodzinie. Trzeba tylko pamiętać żeby ozonować na powietrzu a póxniej zostawić auto do przewietrzenia bo ozon w dużym stężeniu jest bardzo toksyczny.


https://pl.aliexpress.com/item/4001037259845.html?src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Gploogle_7_shopping&aff_atform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=6459808507&albag=76872920869&trgt=743612850874&crea=pl4001037259845&netw=u&device=c&albpg=743612850874&albpd=pl4001037259845&gclid=Cj0KCQjwg8n5BRCdARIsALxKb97AX14cRNIVoFWCwaN7ZBao8PP93FlYdomhhYgiazasdITa3JPJs70aApoaEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ozonowanie ostatni raz robiłem z 2012 roku :mrgreen:


W sumie teraz nie czułem potrzeby, bo nic nie śmierdziało, ale profilaktycznie uznałem, że warto, zostawiłem na noc a od rana porządne wietrzenie samochodu.


A tu masz foty z mojej galerii:


ASgRcTS.jpg


hvkWtLg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.