Skocz do zawartości

SWAP foteli przednich z E53 - podłączenie


teebee

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, którzy tu zajrzą. To mój pierwszy post na forum, więc w razie co proszę o wyrozumiałość.

Oczywiście zanim postanowiłem go napisać przewaliłem googla wzdłuż i wszerz.


Od pół roku jestem szczęśliwym (póki co) posiadaczem E46 330xd w wersji poliftowej.

Jedyne czego mi brakuje w aucie to wygodnych foteli, mam zwykłe manualne, podgrzewane, czarna skóra Dakota - zazwyczaj pokonuję długie trasy, za to mało po mieście. Niestety trudno było mi znaleźć sportsitze w przyzwoitym stanie z innego e46, które w dodatku byłyby pompowane.

W katalogu części do bmw odkryłem, że stelaż foteli z E53 jest identyczny z E46. Dość szybko udało mi znaleźć 2 sportowe fotele z anglika w czarnej skórze nappa, z elektryką, podgrzewane i pompowane.

Z fotelami dostałem ucięte wtyczki, które również są identyczne z tymi, które mam w E46, ale jest w nich rzecz jasna znacznie więcej przewodów.

Jedyne co udało mi się ustalić to, że fotele pasują idealnie na śruby i po bezpośrednim podłączeniu wtyczką z mojego auta działa podgrzewanie :cool2: (sprawdziłem tylko fotel po stronie pasażera). Przy okazji zaświeciła mi się kontrolka poduszki pasażera - zapewne dlatego, że fotel z anglika po stronie pasażera był fotelem kierowcy. Jeżeli dobrze myślę to fotele kierowcy nie mają maty zajętości, stąd błąd poduszki, który póki co wykasowałem, i nadal jeżdzę na starych fotelach...

Szukam kogoś kto może dokonywał podobnego przeszczepu do swojej e46, albo odwrotnie (fotele z e46 do e53) i przede wszystkim wie, które kolory w wiązce są od czego. Please help :idea:


Co chciałbym osiągnąć? Podłączyć pompowanie i elektryczne sterowanie. Nie zależy mi na pamięci ustawienia fotela (pasażera w tym wypadku). Wystarczy, że będę mógl ustawić swój fotel - tylko ja jeżdzę autem więc nie potrzebna mi pamięć.

Czy dobrze myślę, to wystarczy odpowiednie kolory kabli (no właśnie tylko które? :roll: ) podłączyć do + i masy :?:

Znalazłem schemat elektryki e53, ale niestety nie mam pojęcia jak to odczytać i oznaczyć te kable.


Ktoś coś? Może namiary na dobrego elektryka, który nie skasuje mnie jak za zboże :mrgreen: Najwyżej podjadę na same konsultacje co do czego przylutować i gdzie :)


Z góry dzięki za wszelkie info :)

Pozdrawiam,

Tomek :8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, teraz jestem w okolicach Białegostoku, ale normalnie to z Rzeszowa hehe


Z premedytacją wybrałem sporty zamiast komfortów - zgłebiłem temat przed kupnem dość dogłębnie. Potrzebowałem dobrego trzymania bocznego bo trochę zapierniczam :roll: , i podparcia lędzwiowego, żeby plecy nie bolały po 6-7 godz. trasie. Mam 186 cm wzrostu i wysuwana podpórka pod kolana nie jest bez znaczenia...

https://xoutpost.com/bmw-sav-forums/x5-e53-forum/104617-sport-vs-comfort-seats.html


Siedziałem cały dzień i noc na newtis.info rozkminiając diagramy, wtyczki, piny i kolory kabli. Ostatecznie sprawa okazała się prostsza niż myślałem: kabel od zasilania silników i pompowania jest jeden :lol: plus drugi do masy. Wiem już, że muszę teraz ten kable z fotela kierowcy i pasażera pociągnąć do skrzynki z bezpiecznikami pod sloty 65 i 70, jutro się zamierzam tym zająć.


To co musiałem zrobić to zamienić siedziska, żeby siedzisko pasażera z anglika było siedziskiem pasażera u mnie z racji czujnika obecności pasażera. Plus jest taki, że podniszczone boczki poszły na stronę środkową. Kolejny prawie cały dzień zajęło mi czyszczenie i doprowadzenie foteli do stanu niemalże idealnego... jak na 15 letnią nappę, jest nieźle!


Wtyczki mam identyczne, jutro (właściwie to już dzisiaj) zamierzam dokonać przeszczepu. Mam nadzieję, że po podpięciu wtyczek nie wyskoczy mi błąd poduszki po stronie pasażera...


Tak jak pisałem nie zależy mi na pamięci. Musiałbym dokupić na stronę kierowcy panel sterowania z memory, w tej chwili ciężko znaleźć używany (potrzebuję 8 funkcyjny, a nie 6 jak te które są do e46). Jakby ktoś miał na zbyciu proszę o info. Nowy niestety kosztuje 1400 zł :mad2: bez sensu jak sie 2 fotele kupiło za 400 :norty: Zdecydowanie wolę tą kasę przeznaczyć np. na nowe opony.


Ciekawostka: fotel pasażera (czyli angielskiego kierowcy) nadal ma zapamiętane 3 ustawienia fotela :duh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napotkałem problem zagadkę. Ze slotów 65 (czerwono biały) i 70 (zielono czerwony) wychodzą już przewody opisane na kartce jak właśnie sterujące fotelami.

Niestety w wiązce pod fotelami brak kabli o takim kolorze :mad2:

Pomocy, gdzie szukać końcówek tych przewodów, które wychodzą ze skrzynki bezpieczników??


Czy gdzieś pod wykładziną jest jakaś rozdzielnia, kostka itp? Odchyliłem wykładzinę i idzie gruba wiązka kabli wzdłuż progu do tyłu, rozdziela się na wysokości fotela na wiązkę do fotela, ale tam nie ma takiego koloru. Wlasciwie jest tylko jeden gruby kabel, ten od grzania.


Ktoś coś wie? Dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wszystko działa i pasuje. Trochę było kombinacji bo brakowało w kostce prądu pod 1 pin ale dało się ogarnąć. Kolega Yoshimura01 też mi trochę podpowiadał.


Jedyne co mnie teraz po jakimś czasie zastanawia to czy nie jest za wysoko. Czy te fotele konstrukcyjnie mają taką samą wysokość bo mam wrażenie że chętnie zjechalbym z 5 cm niżej a już położenie fotel na max. Nawet w focusie się siedzi nizej...

Nibym w wersji xd zawias jest ciut wyżej ale chyba fotele są takie same we wszystkich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Różnica jest między manualnie a elektrycznie regulowanymi fotelami, tych drugich nie da się opuścić tak nisko jak pierwszych.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.