Skocz do zawartości

Wartość rezydualna i finansowanie G20


TomekGnomek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czekam na odbiór zamówionej konfiguracji w grudniu i zastanawiam się nad dwoma opcjami finansowania:

- tradycyjny leasing 40% 5 lat 1%

- CL 0% 4 lata RV


Raty przy takich opcjach wychodzą bardzo podobnie, auto zwykle wymieniam po 4-5 latach, wiec to są propozycje dość porównywalne.


Opłacalność CL zależy jednak wprost o RVki, takie rozwiązanie ma tym większy sens im wyższa RVka.


I tu pytanie, jakie wychodzą wam RVki dla G20 po 3/4/5 latach z przebiegiem 20k rocznie? W moim przypadku odpowiednio 62% / 53% / 45%


Wydawałoby się, ze to nowy model RVka powinna być znacznie wyższa niż np. w przypadku Arteona ;) a tak nie jest. Ciekawe jaka wychodziła RVa dla aut produkowanych w środku roku, a nie pod koniec... macie jakieś dane do porównania?


Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Bedę miał podobne dylematy.

Samochód odbieram dopiero IV-V.2020.

Planuję trzymać samochód 3-4 lata. Tylko, że w moim przypadku 20tys. przebiegu nie rocznie, ale w 3 lata (nawet bliżej 15tys.). :P

Rozważam tradycyjny leasing 40% 4-5lat (1%) z rozważeniem wcześniejszego zakończenia po 3-4 latach i sprzedaży jako osoba fizyczna.

Myślę, że 60% RV katalogowej byłby dla mnie satysfakcjonujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na ile cenisz sobie swój czas przy odsprzedaży i czy masz inny pomysĺ na wykorzystanie kaski przeznaczonej na wpĺatę inicjalną.

Jak nie chce Ci sie bujać po leasingu bierz wynajem, podpiszesz jedna umowe i co 3 lata wymieniaja Ci na nowe. I jak abonament w Play, juz do konca zycia.

Jednak jak Ci sie chce sprzedawac i kasa Ci zalega to jak najbardziej ja wydaj, bo inflacja szaleje. Ja np. Kase ze sprzedazy poprzedniej beemki przeznacze na remont, solary itp. Wiec najem super opcja. Jezdzilem 50 dni zanim przyszedl termin pierwszej platnosci xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z rozważeniem wcześniejszego zakończenia po 3-4 latach i sprzedaży jako osoba fizyczna.

 

Nie ma takiej możliwości.

Jeżeli umowa jest z firmą.

Leasing sprzeda firmie nawet za 1% ale za rzeczony 1% nie możesz sprzedać osobie fizycznej.

O vatach nie wspominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje możliwość wykup samochodu z leasingu na cele prywatne?

Ostatnia fv wystawiana jest, nie na firmę, ale imiennie na właściciela, jako osobę fizyczną.

Samochodu nie wprowadzamy do ewidencji środków trwałych, użytkujemy "na cele prywatne" przez min. 6m-cy.

Po tym okresie jest możliwość sprzedaż bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego i VAT. (Kiedyś było to 6lat ?)

Coś takiego robiłem kilka lat temu. Tyle, że samochodu nie sprzedałem tylko podarowałem bratu.

Coś się zmieniło?


Rozumiem ideę leasingu,bez konieczności wykupu, czy też wynajmu. Jednak przy moich niskich przebiegach wydaje mi się to niekoniecznie korzystne.

Gdybym robił te 20tys.km/rok....

W ostatnim roku zdecydowałem się wykupić samochód za ok 100tys. zł (ok.40%wartości zakupu). Użytkuję go obecnie "na cele prywatne". Dealer porównywalne modele, nie wykupione, z przebiegiem 2-3 krotnie większym, sprzedawał za ok. 150tys. Wiadomo, że muszą na tym zarabiać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tak teraz robilismy, ze wykupilismy auto z leasingu na osobe prywatna ale tylko dlatego, ze byla taka opcja jak jest DG. Co do sprzedazy takiego auta to nie jest takie proste w tych cenach bez FV bo juz dawno bym sprzedal gdyby byla FV i ktos moglby sobie w leasing wziasc i odliczyc koszty - mam kilka takich telefonow tyodniowo.


Oczywiscie dziala magia, krajowy, bezwypadkowy i jeden wlasciciel, ale brak FV to jest jakis blocker przy sprzedazy tak drogich aut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja wykupiĺem Twingo z leasingu, pół roku jeździłem i sprzedałem na umowe cywilną... handlarzowi. Zadnego problemu, że brak faktury... ale to bylo faktycznie było tak, że przez leasing auto na dojazdy zony do pracy, pozniej 6m nim jezdzilem ja i sprzedalem, sprzedalem motocykl i kupilem e91 bo dwa foteliki w twingo dawaly rade (z psem w bagazniku), ale o komforcie nie było mowy.


Więc biorąc leasing na Twingo nie planowałem późniejszej odsprzedaży tak, aby uniknąć podatku.

:8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
z rozważeniem wcześniejszego zakończenia po 3-4 latach i sprzedaży jako osoba fizyczna.

 

Nie ma takiej możliwości.

Jeżeli umowa jest z firmą.

Leasing sprzeda firmie nawet za 1% ale za rzeczony 1% nie możesz sprzedać osobie fizycznej.

O vatach nie wspominam.

 

Ale bzdury.....

Leasing na firmę.....

Przykład kolegi.

Leasing 5lat, w bmw operacyjny na firmę bez vatu działalność.

Chciał spłacić całość po 3latach.

Wpłacił przykładowo prawie całość kwoty, następnie 3 miesiące normalne raty (taka interpelację zrobił US) i wykup na OSOBE PRYWATNA 1%.

Auto 6 pełnych miesięcy potrzyma i sprzeda jako osoba prywatna, bez płacenia podatku.

Koszt zmuany parametrów leasingu kilka stowek.

male-bmw-2.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z rozważeniem wcześniejszego zakończenia po 3-4 latach i sprzedaży jako osoba fizyczna.

 

Nie ma takiej możliwości.

Jeżeli umowa jest z firmą.

Leasing sprzeda firmie nawet za 1% ale za rzeczony 1% nie możesz sprzedać osobie fizycznej.

O vatach nie wspominam.

 

W BMW FS jak najbardziej jest możliwość wykupu na tą osobę fizyczną, która wcześniej była stroną umowy leasingowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - to potwierdziłem, bo różne firmy leasingowe mają w tym zakresie różne podejście. Nie ma takiej możliwości jeśli leasing był na spółkę ale nie jest to szczególne dla BMW FS tylko w ogóle dla umów leasingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo podatkowe stworzone jest pod banki korporacje.

Irytująca jest konieczność "kombinowania".


Taka szybka kalkulacja:


Jestem częściowym vatowcem - w praktyce odliczam obecnie ok. 25% vat od limitu 150tys. netto (ok. 8.6tys. zł wielka oszczędność!) Przy zakupie samochodu za ok. 250tys. amortyzuję 19% (podatek liniowy) od 150tys. (28,5tys.).

"Zysk z amortyzacji" - 36,5tys.


Po 3 latach sprzedając na fv, powiedzmy, za te 150tys. brutto (doliczając do przychodu 122tys. netto) - płacę 23tys. zł podatku dochodowego i 28tys.vat.

"Koszt sprzedaży" - 51tys. zł


Jestem w plecy ok. 15tys.zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to wprowadzili te przepisy, żeby zakup za gotówkę stał się bardziej konkurencyjny względem leasingu.

Oficjalnie. Bo nieoficjalnie to wiadomo o co chodzi - kase przedsiebiorcow.

Jednak ja po milionie kalkulacji doszedłem do wniosku, że wezme to, co bedzie mi bardziej pasowało, bo jak podliczyłem zmarnowane godziny w excelu i przeliczyłem na wypłatę... no cóż, jestem w plecy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze że sprzedać dziś auto a jeszcze bez faktury to jest duża sztuka.

Rynek jest tak zapchany że masakra i ceny naprawdę dołują.

ja swoje F31 sprzedawałem prawie 3 miesiące M pakiet bezwypadkowy, 130 tys oryginalny przebieg itd.

Cieszyłem się jak dziecko ze w końcu zabrał mi ktoś z pod domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Wszystko zależy, uważam że za jakieś pół roku ze sprzedażą swojej nie będę miał problemu... Przebieg będzie z 35k :) salon pl bezwypadkowy itd...

Bez faktury, poza tym zawsze moge oddać do salonu znajomego i też tragedii nie bedzie, salonowi auto prawie nowe łatwiej sprzedać...

male-bmw-2.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy interpretuje, jak chce.

 

My dajemy taką możliwość zakończenia umowy ale tylko na właściciela firmy jako osobę prywatną, nie na inną osobę i na życzenie Klienta. Aspekt podatkowy leży po stronie Klienta.

 

Info z leasingu.


Tylko pytanie brzmi, jak chcecie sprzedawać brutto nabywcy, który chce leasingować?

Ma 2 x vat płacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Jestem częściowym vatowcem - w praktyce odliczam obecnie ok. 25% vat od limitu 150tys. netto (ok. 8.6tys. zł wielka oszczędność!)

Limit 150 tys nie obejmuje VAT u.


Sprzedajac na pelna fv auto auto za 150 tys brutto oddamy ok 50 tys podatków.

Czyli sprzedajac prywatnie za 100 tys wychodzimy na to samo.

Pytanie co latwiej sprzedać.

150 tys z fvat czy 100 tys na umowa kupna sprzedazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jak dla mnie w drugą stronę :mrgreen:

Przy aucie powyżej 120k niestety auto bardzo ciężko sprzedać a powyżej 150-200prawie nierealne...

Ale wypowiem się za pół roku podając przykład swojego auta...nie sprzeda się to będę jeździł dalej bo przebieg znikomy i zamiast 3 latka sprzedam jako 6 latka za gotówkę bez fv

male-bmw-2.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem częściowym vatowcem - w praktyce odliczam obecnie ok. 25% vat od limitu 150tys. netto (ok. 8.6tys. zł wielka oszczędność!)

Limit 150 tys nie obejmuje VAT u.


Sprzedajac na pelna fv auto auto za 150 tys brutto oddamy ok 50 tys podatków.

Czyli sprzedajac prywatnie za 100 tys wychodzimy na to samo.

Pytanie co latwiej sprzedać.

150 tys z fvat czy 100 tys na umowa kupna sprzedazy

 


Nie wiedziałem. Niewiele to zmienia.


Zawsze można zadeklarować wycofanie z ewidencji środków trwałych i przez 6 m-cy nie robić odpisów amortyzacyjnych.

Następnie zdecydować zależnie od oferty. :P 150tys z fv, 100tys (lub wiecej) bez :P

Raczej nie jest to do podważenia (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze że sprzedać dziś auto a jeszcze bez faktury to jest duża sztuka.

Rynek jest tak zapchany że masakra i ceny naprawdę dołują.

ja swoje F31 sprzedawałem prawie 3 miesiące M pakiet bezwypadkowy, 130 tys oryginalny przebieg itd.

Cieszyłem się jak dziecko ze w końcu zabrał mi ktoś z pod domu.

 


Wszystko zależy, uważam że za jakieś pół roku ze sprzedażą swojej nie będę miał problemu... Przebieg będzie z 35k :) salon pl bezwypadkowy itd...

Bez faktury, poza tym zawsze moge oddać do salonu znajomego i też tragedii nie bedzie, salonowi auto prawie nowe łatwiej sprzedać...

 

Zobaczymy za 6 mc :cool2:


Ja obecnie sprzedaje za 122k pewne, bezwypadkowe auto, z PL, serwisowane co 10kkm i jakos prywatni specjalnie nie dzwonia. Tzn 2 bylo, ale z jednym nie dogaldalem sie cenowo a drugi nie dostal kredytu...jakby byla fv to juz dawno by sie sprzedalo bo malo kto teraz dysponuje taka gotowka. Kilka teefonow tygodniowo mam czy na pewno nie ma fv bo chetnie by wzial w leasing takze UK to wyzwanie w dziejszych czasach przy takich kwotach.


Dobrze, ze mam za co jesc wiec nie ma cisnienia by oddac za „darmo”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zobaczymy. A jsk nie tajemnica co sprzedajesz?? Rok motor i. Przebieg, oczywiście jeśli nie tajemnica....

Najwyżej będę jezdzil 5-7lat nie jestem snobem i nie mam Ciśnienia albo kupię drugie a to do końca żywota zostawię

male-bmw-2.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w moim podpisie :mrgreen:


Najchetniej to oddalbym w dobre rece, a nie jakiegos lysego dresa co ma pozwijane ponad 100k pln w rolki z gumka recepturka i reklamowce z lidla, bo wlasnie takiego juz mialem, ale jednej rolki mu zabraklo do finalizacji i jeszcze na koniec mnie zwyzywal haha :cry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.