Skocz do zawartości

Wentylator klimatyzacji E39 530i


karol5683

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, przy ostatnim nabijaniu klimatyzacji okazało się, że mam niesprawny wentylator klimatyzacji. Nie zastanawiając się dłużej odłączyłem klimę i wyruszam na poszukiwania nowego śmigła.

Przeczesuje internety, pytam na forach na fejsie ale nie mogę się zdecydować. Cena nowego z aso trochę mnie przeraża, używki boje się kupować bo to loteria, zdecydowałem więc wybrać zamiennik. Tutaj moje pytanie, czy ktoś już przerabiał ten temat i jest wstanie polecić jakąś firmę? Na aledrogo sporo chińczyków po 400 zł, jakiś za 450zł z POLCAR, i nieco droższy HART za 600zł, z samych zdjęć najlepiej wygląda HART ale może ktoś już miał z nim doświadczenie i powie czy warto? Przewinął mi się też zamiennik HELLA już nieco droższy bo około 1000zł. Bardzo proszę o pomoc w doborze wentylatora. Poszukuję 3 pinowego do 530 z 2001 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dobrym zamienniku jeszcze nie słyszałem. Z tymi wentylatorami jest jak z zamiennikami czujników ABS - u jednych te za 50zł działają bez problemu, a u innych tylko ori za 350zł.

Czy Twój wentylator padł już na amen, tzn. nie włącza się ani z klimą, ani kiedy po prostu układ mocno się nagrzeje? Czy rusza chociaż czasami? Obraca się bez problemu przy ruszeniu go ręką?

Przy wtyczce 3pin jest dosyć duży problem, bo zamienniki zazwyczaj w ogóle nie pasują, mimo że nawet numery niby się zgadzają (dla 4pin już łatwiej trafić).

Ja bym na Twoim miejscu poszukał oryginalnej używki, ale takiej, którą możesz od razu sprawdzić. Wtedy na miejscu tylko wypinasz wtyczkę w kostce, podłączasz "luzem" nowy wiatrak i sprawdzasz, czy chodzi. Najlepiej przynajmniej przez kilka minut.

Jak ja szukałem do swojej 530d, to trafiłem działający wentylator od dużo młodszej chyba 540i i ostatecznie przełożyłem sam silnik w moją obudowę, to plastiki różnią się między benzyną a dieslem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 3 piny. Wentylator kręci się bez oporu. Przy odpaleniu z kompa tylko lekko drygnie ale się nie załącza. Tak samo przy odpaleniu klimy, podczas nabijania było widać, że ciśnienie w układzie jest bardzo wysokie a wentylator nie załączał się tylko lekko się przekręcił. Nie wyskakuje żaden błąd, i lekkko drgnie na początku wiec stwierdzilem ze prad dochodzi i to nie wina bezpiecznikow. Miałem taki plan by podłączyć używkę na miejscu ale za długo nie chce klimy testowac przy takich temperaturach, a wiec wychodzi na to ze wybiore sie na szrot bo te zamienniki z alledrogo w chorobe mnie nie przekonuja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=223732

Na zamiennik masz 2 lata gwarancji, ponieważ masz benzynę nie musisz nic kombinować z obudową. U mnie zamiennik przez prawie 4 lata spisywał się dobrze, później auto zostało sprzedane. Wybrałbym zamiennik, używka odpada, wolę normalną loterię. Poza tym oryginał to myśl techniczna sprzed 25 lat, a zamienniki to na pewno nowsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.