Skocz do zawartości

BMW X3 czy może Audi Q5? Dylemat przed zakupem


endigarnek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam dylemat przed zakupem.

Szukam używanego samochodu z rocznika 2014, diesel 2.0 średniej wielkości SUV.

Mam dwóch kandydatów, bmw x3 i audi q5. Czy ktoś z was może coś więcej napisać o awaryjności tych samochodów? W audi straszą awaryjnością skrzyni stronik. W bmw myślałem celować w model po lifcie z nowym silnikiem B47.

Sam w F10 mam N47 i poza problemem z wymianą rozrządu raczej nic się nie dzieje. Czy w B47 do wymiany łańcucha też trzeba wyjąć cały motor? Skrzynia ZF w BMW raczej ma bardzo dobre opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fan BMW podpowiada Audi... :wink:

Mam ,,leciwe'' Q5, użyte materiały i dokładność wykonania wytrzymują próbę czasu znakomicie. Do tego kilka rozwiązań, których wciąż nie ma BMW (przesuwana kanapa, rewelacyjnie prosta regulacja podłokietnika, zasłona w szklanym dachu, itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecałe 2 miesiące temu podobne dylematy skończyły się zakupem X3 (ponownym). Również przeglądałem możliwe fora pod kątem odpowiedzenia sobie na pytanie - co następne i dlaczego nie BMW :) (mam jeszcze E83).

Obejrzałem Q5, przejechałem się, następnie to samo z X3 i wygrało X3.

Zgodzę się z przedmówcą, że jakość materiałów może być lepsza w Audi. Ale niestety to raczej kwestia oszczędności w BMW ponieważ w serii E jakość jest w mojej ocenie dużo lepsza.

Mechanicznie chyba nigdy nie da się ustalić co lepsze, qutro Audi czy xdrive BMW. Przyjmijmy, że na potrzeby miejskiego SUV-a oba dają radę. Ponieważ E83 nie grzeszyło wielkością w środku, bardzo zwracałem uwagę na przestrzeń. Akurat tak się złożyło, że miałem do wyboru każdego z rocznika 2012. Subiektywnie (wiem, cm grają rolę), w BMW czuję się swobodniej, mimo tego, że Audi miało eletrykę foteli (precyzyjniejsze ustawienie) a w BMW tego nie mam. Z tyłu również jest ok i chyba bym nie gloryfikował tak przesuwnej kanapy. Albo trochę większy bagażnik, albo mniej miejsca na nogi z tyłu. W ogóle wydaje mi się, że bagażnik BMW jest lepiej rozplanowany i ma foremniejsze kształty. To chyba zasługa bardziej pionowej konstrukcji pokrywy bagażnika.

Deska rozdzielcza, z racji większej świeżości to atut Audi, ale znów zacznie się dyskusja o gustach. Bo jeśli chodzi o ergonomię, jest bardzo dobrze.

Silniki: porównanie 2.0 TDI z 2.0 D w moim przypadku lepiej wypadło dla BMW ze względu na to, że mniej pali. Wiem oczywiście, że oba trochę muszą spalić, ale różnice dochodzące do 1 l są już zauważalne (i nie, nie żalę się, że w cyklu mieszanym pali 7,5-7,7, jest ok).

Koszty części podobnie (tak w ASO jako na rynku wtórnym). Choć wydaje mi się, że w przypadku chęci zmian, doposażania oraz dłubania w elektronice (uaktywniania niby niedostępnych opcji) łatwiej jest z BMW. Oceniam przez pryzmat różnych dyskusji w sieci i opisów dla każdej z marek.

 

Wg mnie BMW lepiej jeździ (prowadzenie, komfort - bardziej mi odpowiada sprężyste zawieszenie X3 niż nastawione nadal bardzo mocno na komfort Q5), skrzynia również dla mnie lepiej działa. Choć na 1 biegu wydaje się ospałe.

 

Pomimo tego, że oglądane przeze mnie Q5 było lepiej wyposażone (m.in elektryka foteli, dodatkowe oświetlenie wnętrza, dach szklany) to było z Francji, miało 180 kkm i nie było tknięte przez blacharza i lakiernika, natomiast kupione X3 jest z Polski, ma aktualnie niecałe 142 kkm (138kkm przy zakupie), ma trochę mniej wyposażenia (ale z rodzaju mniej wykorzystywanego) ale za to dodatkowy komplet kół, miało niewielką szkodę, (naprawioną w ASO) i pełną historię. Oba były w podobnych cenach.

Zapewne również wygrał już mimo wszystko sentyment do marki, pomimo niewielkiego stażu jaki mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.