Skocz do zawartości

Naprawa listwy oświetlenia tablicy rejestracyjnej BMW X5 E53


pyczs

Rekomendowane odpowiedzi

Napraw listwy oświetlenia tablicy rejestracyjnej BMW X5 E53 2004

Po zakupie auta (podobno „igły” jak określił to sprzedający) zaczęły się ujawniać drobne usterki, np. przypadkowe otwieranie się tylnej klapy, brak oświetlenia tablicy itp.

Postanowiłem więc przyjrzeć się bliżej tematowi i stwierdziłem że trzeba wymienić listwę oświetlenia tablicy. Kiedy zorientowałem się ile kosztuje nowy ok. 500,- używany ok. stówy mniej, postanowiłem wymontować ją i sprawdzić czy da się ten element reanimować, co uczyniłem.

Przedstawiam więc sposób na naprawę listwy za góra ok. 10,- PLN + własny czas i umiejętności manualne.

Na początek musimy zgromadzić materiały i narzędzia potrzebne do naprawy:

1. Wkrętaki „Torx”

2. Lutownica

3. Kawałek laminatu jednostronnego – do kupienia w każdym sklepie elektronicznym.

4. Kawałki przewodów – najlepiej takich samych kolorów jak w gnieździe

5. Nowe uchwyty żarówek do podświetlenia tablicy – lub wykorzystać stare, o ile są w dobrym stanie.

Zaczynamy

Odkręcamy 4 wkręty torx mocujące listwę do karoserii. Lekko odciągamy i rozłączamy gniazdo od wtyczki (fot.01).

 

41da2897745e64e2gen.jpg

 

Zabieramy listwę w miejsce gdzie będziemy mogli ją zrekonstruować. Ja robiłem to na stole w piwnicy.

Po wyjęciu listwy fot.02 zobaczymy że jest ona zgrzana na krawędziach z dwóch elementów.

 

004aacc27896941dmed.jpg

 

Bierzemy śrubokręt i delikatnie podważamy w miejscach łączenia, tak aby rozdzielić połówki.

Po rozdzieleniu elementów wyjmujemy płytkę z laminatu, delikatnie podważając śrubokrętem w miejscach mocowania (zatrzaski). Kiedy mamy wyjętą płytkę fot.03 sprawdzamy ścieżki drukowane czy nie mają przerw.

 

43e5bd78711217fe.jpg

 

W moim przypadku ścieżki i złącza żarówek były na tyle uszkodzone że postanowiłem wyciąć nową płytkę i wymienić wszystkie elementy na płytce, poza mikrołącznikami.

Przed przystąpieniem do demontażu kabelków i uchwytów żarówek dobrze jest przerysować na papier kolory przewodów do której ścieżki prowadzą, w celu uniknięcia pomyłki przy podłączaniu do gniazda (fot.04).

 

9c55fedb22914151gen.jpg

 

Wylutowujemy wszystkie elementy ze starej płytki, dokładnie kopiujemy i przenosimy otwory i kształt na nowy laminat (fot.05). Ja wyciąłem ścieżki za pomocą nożyka do tapet i linijki, ale jak ktoś ma gotowe odczynniki może to wykonać wytrawiając płytkę.

 

9ca390e62e1ff99c.jpg

 

Wiercimy otwory w nowej płytce. Najprościej jest skleić obie płytki za pomocą np. taśmy izolacyjnej i poprzez otwory w starej płytce przewiercić na nowej.

Następnie sprawdzamy dopasowanie do obudowy. Jeżeli wszystko pasuje, przecieramy nową płytke drobnoziarnistym papierem ściernym, przemywamy benzyną ekstrakcyjną, pokrywamy laminat kalafonią, następnie cyną (fot.06)

 

73d3a53b793ab650med.jpg

 

Lutujemy do płytki przewody z gniazdem i mikrołączniki (fot.07).

 

fd9569907dc8f28dmed.jpg

 

Na mikrołączniki nakładamy gumowe nakładki (fot.08).

 

a1b0dd16ae6b2e5dmed.jpg

 

Teraz wkładamy zmontowaną płytkę w miejsce montażu listwy tak żeby zaskoczyły zatraski (fot.09).

 

61421e427db6cddamed.jpg

 

Jeżeli wszystko pasuje, zakładamy górną pokrywę obudowy i dookoła zgrzewamy grotem lutownicy.

Można to wykonać za pomocą kleju, jednak ja zrobiłem to lutownicą ze względu na to że gdyby zaszła taka potrzeba to możemy bez łamania ponownie rozdzielić obie połówki, co czyniłem kilka razy bez uszczerbku dla listwy.

Po zgrzaniu całość wygląda tak (fot.10)

 

2c1a3d937e4a9e45med.jpg

 

Widoczne na zdjęciu zgrzewy nie będą widoczne więc mi osobiście to nie przeszkadza. Ważne żeby to było zrobione szczelnie, oby woda nie dostawała się do środka listwy.

Sprawdzamy jeszcze czy działa podświetlenie (fot.11)

 

d697823817951256med.jpg

 

Po regeneracji moja listwa wygląda tak (fot.12)

 

70a9baf65530726amed.jpg

 

Ja za jednym zamachem dołożyłem kamerkę tylną i przeprowadziłem przewody obok gniazda, ale to na inny temat.

Bierzemy listwę i idziemy zamontować gdzie jej miejsce.

Od ponad pół roku używam tak zregenerowanej listwy i nie miałem ani razu przypadkowego otwarcia pokrywy bagażnika lub braku podświetlenia tablicy.

Może to nie jest profesjonalna naprawa, ale ja jestem zadowolony.

Chętnie odpowiem na wszystkie wątpliwości.

Pełny opis w postaci PDF do pobrania z mojego chomika https://chomikuj.pl/pyczs/Dokumenty/Monta*c5*bc+podgrzewanych+foteli+BMW+X5+E53,6065715435.pdf

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za poradnik :cool2: Ja przy okazji roboty polecam jednak wymianę mikrowłączników na nowe, da się je bez problemu kupić w elektronicznym. W mojej listwie to właśnie one stanowiły problem :)

Ja też miałem kupić, ale sprawdziłem mirnikiem że są dobre i pozostawiłem stare. Do dzisiaj żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.