Skocz do zawartości

FRM2 zamiast FRM3 pytanie o kompatybilność


Depson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od ponad dwóch tygodni walczę z tematem padniętego FRM3 w moim samochodzie (e90 LCI, bixenon i oczywiście LED). Moduł padł po odłączeniu aku, jest już zdiagnozowane że to na pewno on. Mój moduł to wersja e89 e9x LED XE (http://www.realoem.com/bmw/enUS/part?id=PP51-EUR-03-2010-E90N-BMW-320d_ed&mg=61&sg=25&diagId=61_2574&q=61359340339).

 

Szukam dokładnie takiego modelu, co nie jest proste - kupiłem już nawet jeden, który musiałem oddać bo miał tę samą usterkę. Wydawało mi się już że zjadłem na temacie zęby, szukam modułu praktycznie automatycznie po zdjęciu i oznaczeniu, po czym wczoraj doczytałem na jakimś zagranicznym forum, że główne kryterium jakie przyjąłem - mianowicie szukam najpierw FRM3 a nie FRM2 a dopiero później jego funkcji - nie jest istotne. Z tego co mianowicie udało mi się doczytać mogę kupić FRM2, który będzie obsługiwał XENON. Co ciekawsze lista zamienników na REAL OEM wskazuje po numerach także moduły FRM2 - jest tak np. w przypadku wskazania jako zamiennie stosowane sterownika o nr. 61359159808 - który okazuje się być FRM2 o oznaczeniu e89 e9x XE.

 

Wszystko byłoby dla mnie jasne gdyby nie brak oznaczenia LED. W wielu miejscach znalazłem informację, że FRM2 obsługujące XE miały to już w standardzie, w wielu też - że muszę szukać modułu o oznaczeniu LED XE. Wątpliwość budzi też wskazanie Real OEM tego konkretnego FRM2 bez LED jako stosowanego zamiennie - wydaje się być to wiarygodne źródło, tym bardziej że LCI bez LED nie występowało.

 

Czy ktoś ma sprawdzone informacje w tym temacie? Będę bardzo wdzięczny. Generalnie mam spisane wszystko na ten temat i chcę stworzyć dokładny poradnik co do tego tematu (okazuje się że FRM'y padają jak muchy) - sam jednak chciałbym sprawdzić na sobie zmianę FRM3 na FRM2 i potwiedzić info o LED'ach.

 

Przy okazji REAL OEM, może ktoś będzie wiedział czym się różni adnotacja 'wymienialny obustronnie' od 'wymienialny odwrotnie' - może tu tkwi szkopuł, że taki FRM2 mogę wymienić na FRM3 (odwrotnie i nie inaczej) a inny obustronnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FRM II czy III to już nie ma większego znaczenia.

Jeśli szukasz po realoem, który rozróżnia tylko 2 warianty xenon skrętny lub nie to nie ma bata musi pasować.

Czy jest led czy nie, to można przecież sobie samemu przekodować.

Jedno co Ciebie powinno interesować to AHL lub bez.

Tyle w temacie.

Ja szukał bym jakiegokolwiek (oczywiście z uwzględnieniem AHL) po numerze z realoem.

Są to moduły, które przygotowane są pod każdy wariant autka.

Sam kupowałem wg. tego schematu i działa. Miał być bez led a teraz mam led i ten sam moduł.

 

Moduły z demontażu nie są skatalogowane w realoem.

Tylko moduły z części zamiennych znajdziesz po numerze w realoem - mam nadzieje że to jasno wyjaśniłem. (jest je o wiele ciężej znaleźć w alegroszu, bo nie w każdym "rozbitku" znajduje się wymieniona już część)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, chyba bardzo mi pomogłeś. Mam bixenon bez AHL, auto po liftingu z ledami.

 

Mam bardzo konkretny przypadek, mój moduł to FRM3 (podałem link powyżej) i znalazłem taki jakiego też podałem numer - mianowicie FRM2 XE (bez oznaczenia LED). Krótko mówiąc powinno to działać? To bardzo dobra wiadomość bo najtańszy w moim zestawieniu (tylko jeden na przestrzeni 2 tyg.) kosztuje ok 700zł, ten o którym piszę (FRM2) równą połowę tej ceny.

 

Czy nie utracę jakiejś funkcjonalności typu welcome lights, automatyczne DRL czy pomarańczowe obrysówki na przednich lampach? (takie hipotezy też znalazłem np. na bimmerpost, ale były dementowane). Wobec tego czym różni się FRM3 od FRM2 w przypadku auta z moim zestawieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem po numerach z realoem to kupiłem jak pisałem bez led.

Po czasie zrobiłem sobie lifta led z przodu i z tyłu.

Mam 100% funkcjonalność LCI, tzn ledy z przodu i z tyłu.

Dalej powtarzam numer musi być z realoem i koniec pieśni.

Ja kupiłem FRMII za 150zł a swój FRMI sprzedałem za 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre wieści! :)

 

Dziś kupiłem FRM2 z oznaczeniem e89 e9x XE zamiast mojego FRM3R e89 e9x LED XE i wszystko wstało. Sypało jeszcze przez chwilę błędami, nie było obrysówek w lampach ale po kodowaniu i wpisaniu VIN sterownik działa 1:1 tak jak FRM3. Wybrałem wersję wskazaną jako "obustronnie wymienialny" - czyli wg. mnie pasujący wymiennie starszy za nowszy i na odwrót (?). Gdybym wpadł na to od razu miałbym auto sprawne już ponad 2 tygodnie temu - FRM2 są lepiej dostępne i co nie mniej ważne średnio połowę mniej kosztują.

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Wskrzesze stary temat i spytam sie - jak dzialaja ledy podpiete pod FRM2 ktory ledow nie wspiera (zwlaszcza patrzac na przednie reflektory)? Na pewno nie beda dobrze dzialac, pytanie czy beda tylko migac, sypac bledami czy moze sterowniki od ledow szlag trafi?
E92 335d Stage H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :-)

 

W moim E90 (2005), jestem przed wymianą ksenonów na poliftowe.

W tej chwili mam kseenon i taki FRM (6961134)

68695d918953.jpg

 

1- czy ten moduł obsłuży ksenony po lifcie?

2- jeśli nie to jaki?

 

Tych FRMów jest tyle rodzaji i ciężko się połapać.

 

Pozdro.

-----///Moja galeria- BMW E90- M Pakiet LCI///------

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=146363

Klik by powiększyć


e34a03810f04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę zakładał zwykłe poliftowe.

Mówisz że na moim FRMie da radę zakodować?

Jeśli tak było by super.

 

P.S. Za te skrętne kompletne chcą 4 koła- to lekka przesada.

-----///Moja galeria- BMW E90- M Pakiet LCI///------

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=146363

Klik by powiększyć


e34a03810f04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.