Skocz do zawartości

[E39 V8]Terkotanie silnika przy dużym obciążeniu/obrotach


xixek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Silnik to 4.4V8 Vanos z 2001 roku. Po wymianie rozrządu, ślizgaczy i wszystkiego dookoła. Standardowo hałasują vanosy ale to nie to jest problemem.

Gdy silnik dostaje w "tyłek", zwłaszcza pod górę, od 4500 obr zaczyna się takie terkotanie. dosłownie brzmi to jak trrrrrr. Na płaskim ten efekt w zasadzie się nie pojawia. Ciężko to uzyskać bo nie bardzo jest jak i gdzie. Ale dość mnie to męczy (czy się co nie urwie).

Znalazłem na stronach zagramanicznych opis, że w tych silnikach, gdy zatka się jeden katalizator bardziej niż drugi (moje ma 230tys więc możliwe to jest) to elektronika dostaje hopla i nie działa dobrze czujnik antystukowy. I że to to terkotanie to właśnie spalanie stukowe. Ogólnie nie jest to dobra wiadomość raczej.

 

Chciałem zapytać, czy może ktoś miał takie coś i ewentualnie jak można sprawdzić że katalizator jest zatkany.

 

Dodatkowe info, mam wrażenie że auto po odpaleniu zaraz śmierdzi takimi gryzącymi spalinami, jakby miało przedmuch na uszczelce przy portkach albo coś... Ale nie widać i nie słychać jakoś bardzo. Ogólnie wydech cichy, praca równa, kop jak potrzeba.

 

Dziękuję z góry za sugestie! Pozdrawiam, Krzysiek

E39 540i touring jeszcze bardziej czarrrnaaa :twisted:

E30 325i touring diabelnie czarna (była!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na komputerze błędów nie było. Nie wiem, aż tak się nie znam, czy jakoś osobno się sprawdza sondy... Dopytam. Natomiast sonda sprawdza skład spalin a nie ich ilość, więc może to jednak nie wyjść.

Pozdr K

E39 540i touring jeszcze bardziej czarrrnaaa :twisted:

E30 325i touring diabelnie czarna (była!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie ma błędów sond to katy raczej są ok ,można jeszcze podejrzeć parametry sond np. w Inpie

i o ile się nie myle to te sondy za katami służą właśnie do ich diagnostyki,

gdyby wystepowało spalanie stukowe to na pewno wyrzuciło by ci błędy typu Klopfsensor.

W moim aucie jak miałem zapchany katalizator to np. strzelało w wydechu przy mocnej przygazówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:(

zasmuca mnie ta wiadomość bo nie bardzo wiem co to może tak terkotać. Podejrzewałem łańcuch napędzający pompę oleju, był luźny, fakt, ale po regulacji i sprawdzeniu dokręcenia pompy efekt nie minął.

Bardziej terkocze na gorącym silniku, pod górę i z gazem do dechy. Na zimniejszym, na płaskim praktycznie nie ma tego odgłosu. W sumie trochę to brzmi jak wentylator od visco który o coś by zahaczał. Ale to nie to. Nie mam pojęcia co to może być.

E39 540i touring jeszcze bardziej czarrrnaaa :twisted:

E30 325i touring diabelnie czarna (była!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie

Wszystkie rolki nowe, wszystkie paski nowe, pompa wody i visco ma niecały rok, alternator zmieniony ale na używany.. sprawdzę na ile się to uda. Tak jak pisałem, ciężko to namierzyć bo potrzeba specyficznych warunków :) dużo miejsca, ostra górka.

Czy możliwe, biorąc pod uwagę budowę i działanie vanosów, żeby to była ich wina ? O ile powiedzmy mogły by hałasować przy zmiennym obciążeniu silnika, to pochylenie auta nie powinno raczej na nie wpływać.. poza tym... nie słyszałem o terkoczących vanosach na wysokich obrotach, nawet jak się rozlatywały :S Moje mają 230tys przebiegu, na ciepłym silniku sobie klekoczą jak zwykle w takiej sytuacji ale poza tym nic się z nimi nie dzieje :roll:

E39 540i touring jeszcze bardziej czarrrnaaa :twisted:

E30 325i touring diabelnie czarna (była!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.