Skocz do zawartości

320d wymiana wahacza poprzecznego dolnego


et_cb199

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

ktoś wymieniał może wahacz tylny poprzeczny dolny i podsunie instrukcję jak to zrobić? Czy warto się zabierać samemu czy lepiej oddać do warsztatu?

 

Jak z trudnością tego zadania?

 

pozdrawiam

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=134590 Zapraszam do oceny mego samochodu:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ciężko tu o instrukcję, bo to dwie śruby i po zawodach, żadnej filozofia tam nie ma. Wymieniałem go na podnośniku, wtedy to łatwizna, bez tego też dasz radę, ale na geometrię to bym się po tym wybrał :wink:

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Na 100% nie trzeba odkręcać półosi. Tak dla pewności, rozmawiamy o nr 5, tak?

http://realoem.com/bmw/diagrams/q/b/17.png

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim aucie wymieniane były te wahacze z dwóch stron. Przy wymianie most musiał być wyjęty. Znajomy mi to robił, więc na zwiększoną ilość pracy na 100% mnie nie naciągał. Nie wiem może specjaliści od tylno napędowców mają swoje sposoby jak zrobić to inaczej. On się bardziej specjalizuje w grupie VW/Audi/Skoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Powiem Ci, że zgłupiałem..wymieniał mi mechanik i oglądałem skrzywionego na podnośniku po przygodzie z krawężnikiem i byłem przekonany, że dojście jest dobre. Robił mi od razu geometrię, po odliczeniu jej ceny było napewno mniej niż 50 pln, więc nie mógł się narobić.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Witam wszystkich


Jako amator entuzjasta driftu i mechaniki właśnie spotkałem się z opisywanym wyżej zadaniem wymiany wahacza poprzecznego dolnego w swojej E46 po przykrym spotkaniu z krawężnikiem pod warstwą śniegu.

Do wykonania niniejszej czynności potrzebujemy 2 kluczy rozmiar 21 oraz 2 kluczy rozmiar 18.

Podnosimy auto tak żebyśmy mieli swobodny dostęp do podwozia. Zrzucamy koło, odkręcamy wahacz od strony koła kluczami rozmiar 18. Warto zwrócić uwagę na ustawienie kąta (w jakim położeniu jest podkładka regulująca/ śruba mimośrodowa) żeby potem wrócić do tego samego wychylenia koła.

Teraz przechodzimy do drugiej śruby zamocowanej w wózku tylnym. Żeby ją odkręcić potrzebujemy płaskiej 18 ale żeby wyjąć ją do końca i umożliwić sobie całkowite usunięcie wahacza musimy okręcić most a właściwie to go poluzować ponieważ półosie stają nam na drodze. Ja zacząłem od śruby z tyłu mostu (rozmiar 21) jest to śruba skierowana równolegle do tylnej osi. Po odkręceniu i wyjęciu tej śruby most lekko opadnie, potem używając płaskiej 18 trzeba odkręcić śruby z przodu mostu wkręcone prostopadle do tylnej osi. Nie ma tam dużo miejsca (ok 2,5cm) odkręcamy obydwie śruby na tyle ile starcza nam miejsca, cały most przesuwamy do tyłu auta aż śruby schowają się do środka i powtarzamy czynność. Zyskamy tym około 3cm żeby spokojnie wyciągnąć śrubę trzymająca jabłko wahacza.

Czynności analogicznie powtórzyć w odwrotnej kolejności. Mi na podnośniku poduszkowym z uniesieniem auta na wysokość 60cm wymiana jednej str zajęła około półtorej godziny. Myślę, że z taką wskazówką jak ten post to max godzinka pracy.

Mam nadzieję, że komuś się to przyda.

Pozdrawiam

Edytowane przez AdamSkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Fajny opis tylko , na pewno komuś się przyda.

Ps Śruba mimosrodowa jest od strony koła A nie od strony dyfra

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=161201 Zapraszam do galerii

Sprzedam

Przekaźniki modułu komfortu do E46 3-Seria, M3, E83 X3, E52 Z8 , Z4 E85, E53 X5 E39, M5 E38 - centralny zamek, podnośniki szyb)

Zdjęcia przekaźników w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.