Skocz do zawartości

samochód firmowy, jakie korzyści ?


mistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnośnie korzyści jakie płyną z opcji posiadania auta wpisanego w środek trwały firmy

Opcja 1 to zakup auta firmowego bez homologacji cięzarowej czyli bez kratki

- wiem ze moge odliczyc 60% vatu nie wiecej niz 6000 pln

Jak wyglada sprawa z podatkiem dochodowym, czy koszt auta w calosci stanowi moj koszt ktory moge spobie odpisac od pit ?

Jesli nie to wiecie moze jakie sa tu zasady?

Jak wygląda wpisywanie plaiwa w koszty w aucie bez kratki ? czy moge odpisac koszt paliwa od pit i vat ?

Opcja 2 to zakup auta z kratką

-wiem że mogę wtedy odliczyć 23% vat

Jak to jest z homologacja, czy kupujac auto bez kratki np bmw x5 moge uzyskac homologaacje na ciezarowy ?

Jakie bmw (uzywany do 50 tys-60tys zł ) wystepuja w opcji z kratka ? Czy kazde kombi lub terenowy mozna zminiec na ''ciezarowy'' ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się kilku rzeczy na ten temat

-przy aucie z homologacją cięzarową oprócz korzyści jaką jest odliczenie vatu, możemy z tego co wiem odliczać vat od paliwa

przy opcji auta bez kratki koszt paliwa obniża tylko pit

Ponawiam więc pytanie.

Czy wiecie jak to jest z homologacją na ciężarowe ?

Czy każde kombii lub suv może byc autem cieżarowym po zamontowaniu kratki ?

Czy można przerobic na własna rękę auto na cięzarowe ?

Czy kupując auto firmowe muszę kupic je od firmy zeby mieć fakture vat na zakup ?

Jeśli orientujecie w tej kwestii to proszę o odpowiedzi

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-przy aucie z homologacją cięzarową oprócz korzyści jaką jest odliczenie vatu, możemy z tego co wiem odliczać vat od paliwa

przy opcji auta bez kratki koszt paliwa obniża tylko pit

Homologacja ciężarowa nie jest istotna. Jedynym wyróżnikiem dla Urzędu Skarbowego jest dod. bad. techniczne czy auto spełnia warunki. Nawet auta z wpisem VAT1 musiały przejsc ponownie badania po 1.01.2011. Więc żadne auto "z kratką" nie jest ciężarowe. Ciezarowe to albo pickup z osobną przestrzenią ładunkową (np navara) lub jeden rząd siedzen paka z tylu (partner, berlingo itd). Odliczenie vat od zakupu osobowki to 60% z limitem, od ciezarowki 100%. Osobowka- paliwo brutto jest kosztem uzyskania przychodu (jeśli auto środkiem trwałym) lub stawka kilometrowa- ewidencja przebiegu (jak prywatny uzytkowany w dział. gosp.) Zakup samochodu tez jest kosztem- amortyzacja lub amortyzacja jednorazowa. Paliwo do ciezarowki odliczenie vat a kwota netto kosztem.

Czy kupując auto firmowe muszę kupic je od firmy zeby mieć fakture vat na zakup ?

Żeby odliczyć vat musisz mieć fakture vat od firmy. Ale jak kupisz np osobowke na umowe to tez moze byc kosztem uzyskania przychodu na podstawie kwoty zakupu lub oszacowania wartosci. (tu VAT nie wystapi)

 

To wszystko dla założenia że jesteś na PKPiR i VAT.

 

Dodatkowo, jeśli auto jest srodkiem trwalym to cala eksploatacja jest kosztem, wycieraczki myjnia oleje opony, przeglady , parkowanie itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpwiedź

Wynika z tego że jest mała szansa na kupno bmw i opcję pełnego odlicznia vatu

Jak dobrze rozumiem nawet jeśli auto ma opis na otomoto ''homologacja cięzarowe'' to nie koniecznie spełnia to warunki Urzędu Skarbowego ?

Czy jest szansa żeby kupić bmw i korzystac z odliczeni 23% vat i pozniejszego odlicznia vatu od paliwa ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansy na BMW ciężarowe nie ma. Przerobienie BMW na pojazd specjalny to bomba z opóźnionym zapłonem- za 4 lata zostaniesz o 6 rano aresztowany za przestępstwo skarbowe i oprócz 3 m-cy odsiadki czeka cię zwrot całego vatu i odsetek i grzywny. Chyba, że udowodnisz, że pojazdem specjalnym wykonujesz tylko czynności opodatkowane a przerobienie go na bankowóz nie było pozorowane w celu wyłudzenia podatku vat na szkodę skarbu państwa.

 

mistrz, żadne BMW nie spełnia obecnych warunków do odliczania VATu, przeróbka nie wchodzi w grę bo to będzie oznaczało usunięcie kanapy aby był jeden rząd siedzeń. Odliczenie 60% VAT to już zawsze coś, oprócz tego koszt pozostały zaliczasz do amortyzacji, utrzymanie auta też jest kosztem. To już jakaś korzyść. Najbardziej opłaca się wpisać w środki trwałe jedynym minusem jest to, że przy sprzedaży auta kwota ta jest twoim przychodem (można sprzedać zw. z vat). W przypadku ewidencji przebiegu spisujesz cały czas licznik i opisujesz gdzie byles po co itd i masz stawkę za kilometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne właściciel skorzystał z odliczenia vat za kratkę które obowiązywało wcześniej i przez kilka miesięcy 2010r. Aktualnie nic to nie daje. Zmieniły się przepisy i tak jak napisałem tylko "prawdziwe" dostawczaki uprawniają do pełnego vatu. Zdaje się, że od 2013 r może powrócić kratka, ale jak znam życie to rząd poprosi znowu unię o okres przejściowy.

A teraz taka praktyczna rada:

jeśli prowadzisz firmę i rzeczywiście dużo jeżdzisz to może opłaca Ci się kupić np Citroena C15 za 1500zł w miarę na chodzie a osobówkę też wciągnąć na firmę. Tankujesz raz podając numery dostawczaka a raz osobówki. Wiadomo tak żeby nie przesadzić. Wtedy od faktur na dostawczaka masz odpis vat. Ale to trzeba przeliczyć i oczywiście też jest to nielegalne, ale raczej niemożliwe do udowodnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do kolegi Portentousa

Na czym polega faktura Vat marża ? Wiem, że umożliwia ona nalicznie vatu od auta ktorego wlasiciel nie byl firmą, ale czy dziła to tak ze odpisuje 60% z 23% vatu

Czy jesli kupie auto od osoby prywatne to jest jakakolwiek molziwosc na naliczenie/odliczenie vatu ?

Zależało by mi na tym zeby oprocz kosztu w podatku dochodowym odliczyc tez 60% vat, chyba ze np. faktura vat marża stwarza inne korzyści

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega faktura Vat marża ? Wiem, że umożliwia ona nalicznie vatu od auta ktorego wlasiciel nie byl firmą, ale czy działa to tak ze odpisuje 60% z 23% vatuCzy jesli kupie auto od osoby prywatne to jest jakakolwiek molziwosc na naliczenie/odliczenie vatu ?

Zależało by mi na tym zeby oprocz kosztu w podatku dochodowym odliczyc tez 60% vat, chyba ze np. faktura vat marża stwarza inne korzyści

 

faktura vat marża nie ma wyszczególnionego podatku vat, sprzedający na taką fakturę nalicza vat tylko od swojej marży. Skoro więc vatu nikt nie płaci to nie można go też odliczyć bo go po prostu nie ma. Mozesz odliczyc tylko od dochodowego. Generalnie jak kupuje vatowiec to lepiej mu kupić na zwykła fakture. Korzyść z faktury marża ma zwykły podatnik bo nie musi płacic PCC tak jak od umowy.

Tak samo kupując od osoby prywatnej na umowe mozesz tylko odliczyc od dochodowego. Przeciez vat tu w ogóle nie występuje, nie płacisz prywatnej osobie vatu a ona go nie odpprowadza do skarbówki.

Zastrzegam, że takie jest ogólne pojęcie. Być może jest jakiś trik którego nie znam, ale z racji logiki vatu nie widzę tu możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto na firme:

Jesli bankowoz, to pasuje zrobic homologacje, co przy uzywce pewnie nie jest tanie. Nie wiem czy z tego powodu mozna miec problemy, raczej nie.. bo "utarg" nozna wozic codziennie.. (Tu odliczymy 100% Vat i vat od paliwa a netto w koszt)

Jesli nie bankowoz, tylko uzywane auto, to:

Pelena faktura vat przy zakupie - odpada PPC

Caly koszt auta do 20tys eur amortyzujemy przez 5 lat

Koszt paliwa, ubezpieczenia i napraw jako koszt uzyskania przychodu

i to chyba na tyle, wiec generalnie sie oplaca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy z tego powodu mozna miec problemy, raczej nie.. bo "utarg" nozna wozic codziennie..

wielce ryzykowne, oczywiście przy założeniu że kolega nie ma agencji banku albo sieci kantorów i rzeczywiście zatrudnia ochronę która korzystać będzie z tego auta. Inaczej będzie to zawsze czynność pozorowana w celu wyłudzenia VAT. Myślę, że słabo będzie to wyglądało jak prokuratorowi na dołku powiesz, że swoim M5 woziłeś utarg. Oczywiście nie mówię, że to norma, ale czasami warto spać spokojnie niż zaoszczędzić ten vat szczególnie, że nic nam nie przepada przecież ten vat zmniejszy de facto podatek dochodowy.

Poza tym zgadzam się że to może być nieopłacalne- przecież to wyposazenie i same formalności kosztują pewnie dużo więcej niż vat, który chcemy odpisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.